"Хемус" ще се строи скъпо от фирми, свързвани с Делян Пеевски и Валентин Златев
 
Строителите на новия най-голям проект на втория кабинет "Борисов" бяха избрани. Офертите бяха отворени преди седмица и седем дни по-късно Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" (НКСИП) публикува крайното класиране на строителите на 60 км от магистрала "Хемус". От него стана ясно: 500 млн. лв. отиват в консорцум на "ПСТ груп", свързвана с Делян Пеевски и Първа инвестиционна банка, а 300 млн. лв. - в "Джи Пи груп", сочена за близка до генералния директор на "Лукойл България" Валентин Златев. Така предколедно управляващите разпределиха почти 1 млрд. лева (ако се добави ДДС) на две групи, които редовно печелят държавни поръчки, пише в."Капитал".
Офертите на победителите надвишаваха почти два пъти прогнозната стойност, а и изборът им беше очакван - те получиха най-много точки за техническа оферта. От класирането сега става ясно, че държавата е елиминирала от конкурса кандидатите с най-ниските цени. Отстранени са офертите на Сдружение "Хемус БГ" ("ИСА 2000" и "ОРС Инфраструктура") за отсечката Ябланица – Угърчин и на турската "Ташяпъ Иншаат Тааххют" за пътя между Угърчин и разклона за Ловеч и Плевен. Цената на "Хемус БГ" е с 23.41 млн. лв. по-ниска от тази на класирания на първо място участник, а тази на турската компания – с 50 млн. лв. по-евтина. Ако двата кандидата не бяха елиминирани, "Хемус" можеше да струва с над 70 млн. лева по-евтино.
Държавата: Няма начин да е евтино
Кандидатите с най-ниски цени трябваше да представят обосновка, с която да докажат, че могат да изградят обекта за посочената стойност. Тръжната комисия обаче е отхвърлила и двете обосновки. Според НКСИП аргументите на "Хемус БГ" нямат отношение към формирането на крайната цена.
"Посочената методика за образуване на цените по настоящата поръчка съдържа общо изложени механизми за ценообразуване без наличие на каквато и да било конкретика как тя се отразява на предложената цена. Приложената информация за добри търговски взаимоотношения с няколко доставчика на строителни материали също е без посочено конкретно влияние върху ценообразуването. Не са представени разходни норми и/или ценоразпис на машиносмените на пътностроителната техника, механизацията, оборудването и автотранспорта, които ще бъдат използвани от участника, поради което не може да се прецени тяхното отражение върху крайната предложена цена", пише в решението за отхвърлената обосновка на обединението на "ИСА 2000" и "ОРС инфраструктура".
"Ташяпъ Иншаат Тааххют Санайи ве Тиджарет" (една от големите турски компании в сектора) са мотивирали ниската си цена с оптимизиране на трасето на магистралата, но от НКСИП са категорични, че това противоречи на предварително обявените условия. "Несъстоятелни са и доводите на участника относно предложеното от него техническо решение, което е довело до ниската цена, тъй като не са представени каквито и да е доказателства как оптимизацията на част от дейностите се отразява при ценообразуването", пише в решението на НКСИП.
Турската компания е представила и доказателства за наличие на държавна помощ от турското Министерство на икономиката – факт, който според НКСИП е самостоятелно основание за отстраняване. Не може да се установи законовото основание за тази държавна помощ, както и дали е в съответствие със законодателството на ЕС, казват от инфраструктурната компания. Комисията е констатирала редица несъответствия между техническата, ценовата оферта и обосновката на участника с предварително поставените изисквания, което е основание за отстраняване, пише НКСИП.
Няма смисъл от жалби
"Освен да се присъединим към протеста, друго не ни остава", коментира пред "Капитал" Юлиян Инджов, собственик на "ИСА 2000". Той каза, че нещата са решени набързо и не вижда никакъв смисъл да подава жалба пред Комисията за защита на конкуренцията за отстраняването им. "Не защото не искам, а защото ще се убедим за пореден път, че е безсмислено", каза предприемачът. "Моят коментар е, че пращаме ДАНС да залови 30 митничари и 150 хиляди лева, а ние тук даваме 73 млн. лева", допълни Инджов.
Решението на НКСИП може да бъде обжалвано в 10-дневен срок след получаването му от страните. Таксата за обжалване е 2% от прогнозната цена на договора, но не повече от 15 хиляди лева.
Турската "Ташяпъ Иншаат Тааххют" не беше открита за коментар. Тя се представлява от юриста Десислава Стефанова, която се ангажира да предаде въпросите на шефовете на фирмата.
От решението на НКСИП става ясно, че три от допуснатите до втория етап на процедурата кандидати въобще са се отказали да подават оферти. Това са турското обединение "Гюлермак – Йсе ЖВ", австрийската "Страбаг" и италианската "Чи Ем Чи Ди Равенна". "Гюлермак" (също много голяма строителна компания) е позната от търга за новия лъч на софийското метро. Тя даде с 40 млн. лв. по-ниска цена за най-скъпата позиция в конкурса (200 млн. лв.), но обосновката й също беше отхвърлена. Поръчката отиде при втория в класирането - обединение на турската "Доуш" (която отдавна работи по софийското метро) и българските "Виа конструкт груп" и "Ултрастрой".
|
Коментари |
10:28ч. 17 Декември 2015 #18  Веско Орле,с добро чувство първо сигурно аз съм ти чичо и второ като казах Орешарски,бе защото той бе премиер а всички много добре знаем кой командваше тогава-както казваш Станишев и Местан,както и сега се знае ББПП и Местан.Или ако замениш Местан с Доган,предполагам ще си по-близо до истината.
09:40ч. 17 Декември 2015 #17  orles Веско ,запомни от батко си- ОРЕШАРСКИ е един от хората ,който знае как да управлява България.Тогава за което време говориш управляваха Станишев и Местан.ТЕ НЕ ДАДОХА ВЪЗМОЖНОСТ НА ОРЕШАРСКИ.
иМА ОКОЛО 10 ЧОВЕКА ,КОИТО МОГАТ ГРАМОТНО да управляват България.
Ренета Инжова,Орешарски,Софиянски,Овчаров,Костофффф,и няколко още.
Инжова и Орешарски не са крадливи и корумпирани-всички останали крадът поголовн
09:32ч. 17 Декември 2015 #16  orles Къде си Фламе,къде е дядо Тиква да ви видя корумпираните коментари.
09:28ч. 17 Декември 2015 #15  orles Тези като Иво Прокопиев не се наядоха ,като октоподи хващат ,чрез властта цяла България.За други освен тях място в България няма.Затова и качеството на асфалтираните пътища е такова.ТЕЗИ ДЕТО ПРАВЯТ ТЪРГОВЕТЕ ,ТЕ ПРОВЕРЯВАТ И КАЧЕСТВОТО НА РАБОТА.Едни пари на държавата се въртят между наши хора-ПРОСТОЛЮДИЕТО ДА ДУХА СУПАТА.
21:48ч. 16 Декември 2015 #14  Niko Само за информация на спечелилите: Ковчега няма джобове!
В превод: Колкото и да откраднат, един ден няма да могат да го отнесат със себе си!
21:02ч. 16 Декември 2015 #13  шмайзера Е, дано после изкарат поне месец.....после ремонта от винетките:)
19:09ч. 16 Декември 2015 #12  vlado157 Това е нормално за ГЕРБООД.
17:53ч. 16 Декември 2015 #11  V-Moris 02 Този мазен плужек ли ще строй магистрала той и без това ограби държавата иначе как щте стане 250 кг свиня.. Пеевски пази се някой да не те обърка за грухчо и вечерта да се окажеш на трапезата му с лимонЧе в устата наближава Коледа. Дибела мазна лоена топка като вървиш ти се тресе сланината сигорно като отидеш да пикаеш не можиш да си намериш онази работа трябва да има огледало насреща. Мазна буца лой.
17:48ч. 16 Декември 2015 #10  eho Явно се е появил някой нов мистър 10 % в НКСИП
17:27ч. 16 Декември 2015 #9  RinoКитайците ще я построят по-бързо и по-евтино!
16:30ч. 16 Декември 2015 #8  rocm тази магистрала няма да се строи
16:26ч. 16 Декември 2015 #7  Веско Въобще и като цяло започна да става ясно,защо турцофили като тиквоча.путин путьо,фламбето и брадата обичат до полуда и ББПП. Ами те просто ГРОБ и ДПС са едно и също нещо.
16:25ч. 16 Декември 2015 #6  Веско След като Орешарски не можа да го уреди на добра държавна службица,където да търгува с влияние,то ББПП,направо му достави достъп до милиони,да си ги взема и ползва,без да поти красивото си тяло.
14:33ч. 16 Декември 2015 #5  Intruder СМЪРТ за вас продажници крадливи
14:21ч. 16 Декември 2015 #4  Веско Избираш ББПП получаваш Ахмед Доган. Това е ясно на всеки,който дори да няма с какво да мисли.Това стана ясно от втория месец на първото му царуване и не е променено и до днес.Колкото и да се пъне Агент Буда,колкото и да ни омайва истината е една-дует са като братя Аргирови. Две партии с двама Агенти на ДС начело,крадат колкото може повече и ако може всичко.Като близнаци са.
13:46ч. 16 Декември 2015 #3  Nina Поне ще знаем в чий джоб ще отидат парите от винетките....Пеевски да не се пръсне от преяждане,че с още една гуша как ще диша?Като ги гледам управляващите какви снаги наляха и как им надебеляха вратовете с НАРОДНИТЕ ПАРИ!
13:40ч. 16 Декември 2015 #2  BBB ГЕРБ все пак..... Не виждам някой да е изненадан
12:54ч. 16 Декември 2015 #1  Florian Явно НКСИП са желязни и не поддават на никакви обносновки и разни ниски цени и тинтири минтири.. то цената че е ниска не означава нищо в крайна сметка ;-)
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 dm България подкрепи фондация „Живот със Синдром на Даун“ с дарение в размер на 40 000 лв.
Четвъртък, 2 Октомври 2025 15:58
За девета поредна година dm България подкрепи мисията на фондация „Живот със Синдром на Даун“ с дарителска акция, която се проведе онлайн, в приложението Моят dm и във всички dm магазини. В периода на...
| |
 |
 „Ние реализираме дългосрочна стратегия за развитие на Варна“ – основателят на корпорация КУБ Олег Невзоров
Четвъртък, 2 Октомври 2025 12:47
Основателят на международната строително-инвестиционна корпорация КУБ Олег Невзоров даде интервю за “24 часа”, в което очерта основните приоритети на компанията за следващите години. А именно – системното...
| |
 |
 Да дадем шанс за живот на Цало – млад човек, борещ се с тежък тумор
Четвъртък, 2 Октомври 2025 11:15
Цало Лилов Цалов е млад човек, който винаги е бил до другите – с усмивка, добрина и огромно сърце. Животът му се движеше напред заедно със съпругата си, с мечти за дом, семейство и бъдеще.
Но през май...
| |
 |
 55 хиляди шестокласници на онлайн тест по математика днес
Днес, 3 Октомври 2025 08:36
Около 55 000 шестокласници в цялата страна ще се явят днес на национално изследване по математика.
Тестът ще продължи 40 минути и ще включва 11 задачи с избираем отговор и две задачи с кратък свободен...
| |
 |
 Шестото издание на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Велико Търново
Днес, 3 Октомври 2025 08:22
За първи път образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Велико Търново. Шестото издание на инициативата бе поставено в основно училище "Патриарх Евтимий", където първокласници придобиха...
| |
 |
 Варна или София - кой български град ще приеме Евроволей 2026?
Днес, 3 Октомври 2025 08:07
Тази събота, 4 октомври, в италианския град Бари ще бъде теглен жребият за групите на Европейското първенство по волейбол за мъже и жени през 2026 г.
CEV EuroVolley 2026 за мъже ще се проведе през септември...
| |
 |
 Новият селекционер събира футболните национали в неделя
Днес, 3 Октомври 2025 07:47
Националният отбор на България ще се събере на лагер в неделя, 5 октомври, в Правец, където ще стартира с подготовката си за предстоящите световни квалификации с Турция в София (11 октомври, 21:45 ч.)...
| |
 |
 Най-важното от Варна във вчерашния 2 октомври
Днес, 3 Октомври 2025 07:29
Разследват заплаха за убийство срещу сестрата на варненския кмет
Сигнал за закана за убийство, подаден от сестрата на Благомир Коцев, разследва варненската полиция, научи Moreto.net. От пост на страницата...
| |
 |
 3 октомври в историята
Днес, 3 Октомври 2025 07:09
42 пр.н.е. – Битка при Филипи: Триумвирите Марк Антоний и Октавиан Август водят решителна битка с войската на убийците на Цезар – Марк Юний Брут и Касий.
1868 г. – Хуан Прим става министър-председател...
| |
 |
 Без ток във Варна и областта днес ще са...
Днес, 3 Октомври 2025 06:50
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 3 октомври, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 ч. до 17:00 ч. - гр. Варна -...
| |
 |
 Прогноза за времето - 3 октомври
Днес, 3 Октомври 2025 06:33
По Черноморието в шетък ще бъде облачно и ще вали дъжд. Ще продължи да духа силен североизточен вятър. Максималните температури ще бъдат между 17° и 19°. Температурата на морската вода е 20°-22°. Вълнението...
| |
 |
 Заловиха незаконни риболовци на язовир „Камчия“ (видео)
Четвъртък, 2 Октомври 2025 19:09
Трима нарушители бяха задържани при проверка на язовир „Камчия“ от служители на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) – Бургас и Варна.
По време на проверката инспекторите открили...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|