Какво може да ни се случи, ако намерим телефон и не съобщим за това?
 
Варненец е изправен пред сериозната заплаха да влезе в затвора заради два намерени мобилни телефона. Историята на 36-годишния мъж, работещ в погребална агенция, е колкото тъжна, толкова и показателна.
Тодор Анастасов и жената, с която живее - 49-годишната Светлана Павлова, се препитават и със събиране на пластмасови бутилки от контейнерите за смет. Така на 4 февруари тази година Светлана се натъква на дамска чанта с портмоне и лични документи и два мобилни телефона. Вещите са открити изхвърлени в контейнери за смет близо до завод „Дружба". Чантата и документите са били в един казан, а телефоните - в съседен, разказа Тодор пред Дарик.
Още същия ден той предава намерените документи на собственичката им, водейки се по адреса от личната карта. В знак на благодарност получава 10 лева „за да се почерпи". От семейството той научава, че по-рано през деня колата на жената е била разбита, а оставената вътре чанта - задигната. Вътре е имало известна сума пари, която не е открита.
„Аз съм си губил документи и знам колко струва, за да си ги извадя", казва Тодор. В практиката си на събирач на вторични суровини той и половинката му са се натъквали на всякакви ценности - от златни накити до големи суми пари, най-големите от които 800 долара и 1420 лева. А миналата седмица намерил два таблета. Отново при ровене в казаните.
Двата телефона, открити от Светлана на въпросния 4 февруари Тодор прибрал, като единия продал срещу 15 лева в магазин около Колхозния пазар. По думите му, дори не предполагал, че телефоните са на собственичката на чантата с документите, тъй като апаратите са били без SIM-карта.
Заради това, че не е съобщил за намерените телефони и си ги е прибрал, а и заради това, че вече е съден, Тодор Атанасов е заплашен от влизане отново в затвора, където преди време е лежал за кражба на автомобил. Според връченото му преди дни прокурорско постановление, „при условията на опасен рецидив, с цел да набави за себе си имотна облага е спомогнал да бъдат отчуждени чужди движими вещи Самсунг Е1190 и Нокиа 206". Двата апарата са оценени на общо 102,30 лв.
„От 8 години не съм влизал в полиция. затова и се занимавам с казани, само и само да не правя простотии. Нямах въобще хабер за какво става въпрос. Аз ако трябваше да влизам в затвора, нямаше да ходя по казаните", споделя още Тодор. Той изрази притеснение, че ще бъде подведен под отговорност и за разбиването на автомобила, което 36-годишният мъж твърди, че не е извършил.
Светлана Павлова също ще отговаря за намереното на 4 февруари. Обвинена е за това, че е намерила чужди движими вещи, за които в продължение на една седмица не е съобщила на собственика, на властта или на този, който ги е изгубил. За подобно престъпление Наказателният кодекс предвижда от 100 до 300 лева глоба.
Делото срещу Анастасов и Павлова предстои. Засега и двамата са с наложена мярка за неотклонение „Подписка".
От Районна прокуратура-Варна заявиха за Дарик, че престъплението, в което е обвинен Анастасов, е извършено при условията на опасен рецидив. Това е и причината да го грози наказание от 3 до 10 години затвор.
Извършителят на кражбата от автомобила на 4 февруари все още не е разкрит. А дали Тодор Анастасов ще бъде подведен под отговорност и за това престъпление, може да прецени само и единствено наблюдаващият прокурор, когато се запознае с всички налични доказателства по делото. Все още тече разследването и се събират доказателства, обясни Вяра Алексиева, временно изпълняваща функциите на говорител на Районна прокуратура.
Случаите на досъдебни производства, образувани за открити мобилни телефони и други вещи, за които не е съобщено, не са рядкост, отчитат от Районна прокуратура.
Какво всъщност може да ни се случи, ако намерим телефон и не съобщим за това?
Според член 207, алинея 1 от Наказателен кодекс, който намери чужда движима вещ и в продължение на една седмица не съобщи за нея на собственика, на властта или на този, който я е загубил, се наказва с глоба от сто до триста лева.
В случай на кражба или загуба, мобилният телефонен апарат може да бъде открит чрез кода IMEI (International Mobile Equipment Identity), какъвто всички GSM устройства притежават. С помощта на съответния мобилен оператор се стига до собственика на SIM картата, поставена в откраднатия или изгубен телефон.
При подаване на жалба за кражба в полицията е нужно да знаете IMEI кода на изчезналия апарат. Дали обаче ще се започне разследване и ще се изиска информация от мобилния оператор, зависи и от стойността на открадната вещ. Случва се да бъде отказано повдигането на обвинение, ако стойността на вещта е по-малка от минималната работна заплата.
|
Коментари |
10:04ч. 29 Май 2015 #16  *** до Mr.A - ами той който е крал е на свобода не четеш ли че този ги е намерил в казана за боклук????? не трябва ли да се забързат да намерят този дето е крал ???
19:50ч. 27 Май 2015 #15  Учредителка Това е абсурд! Каквото и да се е случило, хора с неизмеримо по-сериозни престъпления се разхождат спокойно и безнаказано. Или полицията търси нещо да им се сервира наготово-удобен заподозрян с досие и лошия късмет да бъде на неподходящото място в неподходящото време. Класика.
15:32ч. 27 Май 2015 #14  Dessy_Ex А какво ще рече "опасен рецедив"..?
12:39ч. 27 Май 2015 #13  Mr.A Тази история е аналогична на добре познатата история за циганина който намерил забито в земята колче и си го взел,но по случайност на колчето имало въже ,а на въжето-кон.Таи история нещо намирисва!Който е крал и то не за пръв път-мястото му е в затвора!Без значение какво е крал!
10:49ч. 27 Май 2015 #12  *** егати смотаната държава, заради един пиклив телефон ще те вкарат в затвора ..... ами що не хванат този дето е откраднал колата и съответно вещите вътре, ами клошара дето го намерил в кофата за боклук ??? ами тая кифла ще не е отишла да обикаля кофите и да си го намери а вместо това сега да обвинява човека, че и го намерил и той от къде да знае на кого е телефона да не е врачка ???? и като го предадеш в полицията кво ??? да не не би да тръгнат да търсят на кого е ?? то хора изчезват и те не ги търсят а ще тръгнат да търсят собственика на някакъв си смотан телефон за 50 лв.
09:11ч. 27 Май 2015 #11  канна За милиони - няма закони, за кокошка - няма прошка. Ако човекът е крадец, въобще нямаше да ходи да предава дори документи - къде им е ума на тези магистрати, за какво ХАБЯТ парите на данъкоплатеца...
22:06ч. 26 Май 2015 #10  changethegame Много е съчинена тази история, нещо не се вързват нещата...
16:05ч. 26 Май 2015 #9  Иван Вероника като не знаеш историята им по-добре не коментирай.Това което е написано в новината тук е съвсем малка част от истината
14:41ч. 26 Май 2015 #8  RRRrrr Ами разбира се, че са за съд ! Какво сте ги заоплаквали, че били честни - ако бяха честни, защо не оставиха всичко в полицията ? Защото на всичките толкова ви е акъла, ама утре като някой си "намери" телефон в джоба ВИ, ще кажете - ааа, няма съд, няма държава. А да не говорим, че събирането на КАКВОТО И ДА БИЛО от контейнерите за смет е незаконно. Държавата плаща на фирма да ги отделя тези пластмасови отпадъци от моите пари и който се препитава на гърба на държавата и данъкоплатеца - краде от всеки един от нас.
14:17ч. 26 Май 2015 #7  Murmorana Изводът от написаното е - ако намериш телефон в контейнер, хвърли го в следващия - избягваш главоболия с полиция.
13:50ч. 26 Май 2015 #6  Amtela juj и останалите - къде забравихте охотно че са заплашени от затор защото преди 8 г. мъжът е откраднал лека кола и лежал в затвора? Участие има и жената!
Тоест да извършат престъпление като кражба на вещ не им е за първи път и съвсем нормално сега наказанието им вече е рецидив и макар на евтина вещ вече са за затвор!
Станало им е занаят да краденето!!!
13:39ч. 26 Май 2015 #5  juj Направи добро, язяж дърво или л...о! Жалко, много жалко, че ежедневно осъкатяват хора и оптнемат човешки животи- живуркат си спокойно, а други- за нищо сериозно, ги чакат решетки
13:17ч. 26 Май 2015 #4  umerenИ защо журналистите сте сложили снимка на смартфон,каквито въпросните не са - с цел внушение ли?...
13:16ч. 26 Май 2015 #3  umerenИ за тези боклуци,които дори не са използвали,ще осъдят човека.В къщи имам десетина подобни,да им ги подаря за компенсация...
12:27ч. 26 Май 2015 #2  Dry-Ice Тъй, тъй. Защо спестявате информацията, че загубилите телефоните си лъжат в полицията, че са им откраднати, даже съчиняват факти и обстоятелства, защото иначе никой няма да им търси загубения телефон? Детето ми намери телефон на пейка в морската градина, предаде го в полицията и дознателката ѝ казала "А, ела ми сега тук да те разпитам, защото този телефон е откраднат!". Всичко приключи благополучно, дознателката не беше изненадана от лъжата на добричката кифла, дето се жалвала, но е само загубено време и нерви.
Аз оттук нататък ако видя телефон, просто го подминавам.
10:43ч. 26 Май 2015 #1  Иван Това са честни хора,жалко е,че така става.На приятел като му откраднаха телефона полицията нищо не направи ама тука понеже са откраднати на адвокатка и полицаи вещите ще го отнесат горките клошари.....
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Посрещнете Коледа и Нова година край морето в Natura All Seasons Boutique Hotel
Петък, 7 Ноември 2025 12:44
Няма нищо по-вълнуващо от празниците край морето – когато свежият морски въздух се смесва с топлината на уютната обстановка, ароматите на празничната кухня и блясъка на морската заря през нощта.
Natura...
| |
 |
 Д-р Пламен Русев гост на Varnapreneurs #28 - ето какво ви очаква!
Петък, 7 Ноември 2025 13:33
На 1 декември 2025 г. Варна отново ще бъде сцена на вдъхновение, идеи, предприемчив и предприемачески дух!
Градът ще посрещне една от най-влиятелните български личности в света на технологиите, инвестициите...
| |
 |
 Шабла намалява отпадъците чрез нова компостираща система
Петък, 7 Ноември 2025 07:55
Община Шабла започна изпълнението на проект за изграждане на система за разделно събиране и оползотворяване на зелени и биоразградими отпадъци за регионалната система в Добрич. Целта е намаляване на количеството...
| |
 |
 Младежки организации от цялата страна се събират на изложение във Варна
Петък, 7 Ноември 2025 19:08
Най-голямата младежка платформа в България – Националният младежки форум (НМФ), празнува 15 години от създаването си с мащабно събитие във Варна.
На 8 ноември,събота, от 11:00 ч. в Юнашкия салон ще...
| |
 |
 Противоминната група на Турция, Румъния и България може да изпълнява допълнителни дейности
Петък, 7 Ноември 2025 18:55
Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан и министърът на външните работи на Румъния Оана Цою дадоха висока оценка на дейността на противоминната група с участието на Турция, Румъния и България...
| |
 |
 Гърция подписа първо дългосрочно споразумение със САЩ за доставка на втечнен природен газ
Петък, 7 Ноември 2025 18:42
Гърция подписа 20-годишно споразумение за внос на 0,7 милиарда кубични метра втечнен природен газ (LNG) годишно от Съединените щати, което ще влезе в сила от 2030 г. Това е първото дългосрочно споразумение...
| |
 |
 Националният селекционер обяви групата на България за квалификациите с Турция и Грузия
Петък, 7 Ноември 2025 18:29
Селекционерът на националния отбор по футбол Александър Димитров обяви пълния списък с играчи, на които ще разчита за предстоящите световни квалификации срещу Турция и Грузия.
На 15 ноември от 20:00...
| |
 |
 РИА представя новия си сингъл „Отначало“ (видео)
Петък, 7 Ноември 2025 18:15
С новия си сингъл РИА те връща „Отначало“ – в онзи сюрреалистичен миг между съня и действителността, между очакването и усещането, че всичко вече е свършило. Песента е доза чиста емоция и смело навлиза...
| |
 |
 Без ток във Варна и областта утре ще са...
Петък, 7 Ноември 2025 18:03
Поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 8 ноември, от 8:30 ч. до 17:00 ч. са възможни смущения в района на карето, заключено между бул. "Ян Хуняди", бул. "Сливница",...
| |
 |
 България поема председателството на Дунавската стратегия с фокус върху устойчивия туризъм
Петък, 7 Ноември 2025 17:58
България се подготвя активно за поемането на председателството на Стратегията на Европейския съюз за Дунавския регион (EUSDR) през следващата година. Това стана ясно по време на среща между министъра на...
| |
 |
 Полша въвежда военно обучение за всички граждани
Петък, 7 Ноември 2025 17:49
Полша ще стартира нова национална програма за военно обучение още този месец, съобщи Министерството на отбраната. Инициативата, наречена „Винаги готови“, е част от амбициозен план за подготовка на 400...
| |
 |
 Президентът Радев призова за освобождаването на Никола Саркози
Петък, 7 Ноември 2025 17:40
Президентът Румен Радев призова за освобождаването на бившия френски президент Никола Саркози. Това той направи по време на церемония в президентството, на която удостои с Почетния знак на държавния глава...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|