Промени в правилата за пенсиониране на полицаи и военни са неизбежни, твърдят експерти

 
Промените в пенсионната система в частта за военни, полицаи, служелите на ДАНС и надзиратели в затворите, са неизбежни. Още повече, че такава е и европейската практика, а самите изменения са препоръчани на България от Европейската комисия още миналата година. Това мнение изразиха в „Добро утро, Европа” на телевизия "Европа" експерти по социалната политика.
Бившият министър Иван Нейков призова работещите в т.нар. рисков сектор да не недоволстват срещу въвеждането на възраст при пенсиониране, тъй като единствено увеличаването на годините работа може да доведе и до по-високи пенсии.
В момента пенсионирането на военни, полицаи и надзиратели в затворите става след 27 години трудов стаж, от които 2/3 в системата. На практика това означава, че се стават пенсионери на 49 – 50 години. Такава е и официалната статистика от Националния осигурителен институт за последните две години.
Според подготвяните промени обаче се въвежда нов елемент - навършване на определена възраст от 52 до 55 години. Това предизвика недоволството на работещите в системата, въпреки че те отново излизат в пенсия близо 15 години по-рано от останалите служители.
Специалисти са категорични - промените в пенсионната реформа са неизбежни, такива са и европейските тенденции.
Единствено работейки повече, можем да получаваме и по-високи пенсии, в това е убеден и бившият социален министър Иван Нейков.
В различните европейски държави практиката за пенсиониране на военни и полицаи е различна.
Във Франция например пожарникари и сулжители на реда също се пенсионират по-рано от останалите, но от 2011 година възрастта за излизане в пенсия е скочила с две години – от 55 на 57 години.
Във Великобритания също има промени. Изискуемият стаж за пенсиониране е повишен от 30 на 35 години. В Австрия пък има изискване и за възраст. В момента тя е 60 години, но е подготвен законопроект за повишаването ѝ на 62 години и 6 месеца. Причината е очевидна – общата тенденция за застаряване на населението в Европа.
|
Коментари |
22:26ч. 19 Октомври 2014 #21  Иван Михалев Някъде четох, че ефекта от това увеличение на възрастта ще бъде около 4млн. годишно за цялата баница, която е към 8 млрд., т. е. около 0,05%. Обикновено в статистиката казват, че такава стойност е вграниците на статистическата грешка.
Според мен много по-голям ефект ще има затягането на реда при отпускане на социални помощи и последващия контрол, както и изкарването на светло на доходите от сивата икономика. Само, че за това е нужно дупе и доста работа, докато тук просто леко врътваш едно кранче и хоп, обществото е доволно, защото "лошите" полицаи, военни и надзиратели (които обаче не са единствените които се пенсионират рано - 1-ва категория, балерини, данс и т. н.) си получават заслуженото.
А Европейската комиси препоръчва на България само да ОГРАНИЧИ ранното пенсиониране изобщо, без да конкретизира професии, а не да го премахва.
За разлика от много пишещи и говорещи по медиите, лично се рових да открия и прочета Препоръките и съм наясно какво пише там.
17:15ч. 19 Октомври 2014 #20  robystТоест тъпите гробари си завъртяха курвенските задници защото усетиха фала и голямата метла която ги чака.
17:15ч. 19 Октомври 2014 #19  robystТоест тъпите гробари си завъртяха курвенските задници защото усетиха фала и голямата метла която ги чака.
17:14ч. 19 Октомври 2014 #18  robystПо другите сайтове пише да това нямало да стане.
09:49ч. 19 Октомври 2014 #17  STELITOСамо не можах да разбера как точно ще ни се увеличат пенсиите някой ден, след като нашите отдръжки не се натрупват в личен фонд!? И някой ден, някой ром ще взема скромната си пенсийка ,която ще е от нашите отчисления,защото ромите цял живот са безработни.А българите ще работят докато умрат,защото все по-малко доживяват до пенсия.
08:17ч. 19 Октомври 2014 #16  Niko Balkan,
В дълбока заблуда си. Богатите не са богати защото носят социалното бреме, а защото ограбват по един или друг начин работещите.
Решението е да се облага състоянието, а не доходите. В момента ако имаш 5 апартамента и ги даваш под наем, може да платиш 10% данък, може и да не го платиш. Но ако изработиш 1000 лева трябва да дадеш 450 лв на държавата(тук са включени и осигуровките, които работодателя заплаща за теб, но тези пари ти така или иначе си му ги изкарал на работодателя).
п.п. Потърси из нета откъде произлизат данъците и ще се натъкнеш на интересни факти.
00:42ч. 19 Октомври 2014 #15  robystТоя охранен бухал знае ли изобщо по колко часа на ден седмица месец работят работещите в България?
22:19ч. 18 Октомври 2014 #14  DeNi Е хайде сега... само крими контингента е в повече от армията и полицията взети заедно. ... ниакъв шанс за военен преврат :)))
18:48ч. 18 Октомври 2014 #13  lefer5 Нета нещо не е наред и се налага да натискам по два пъти изпрати и ето го резултата. Системата май е претоварена по това време и затова толкова за днес.
18:46ч. 18 Октомври 2014 #12  lefer5 Страдаш от педалско раздвоение на личността което се нарича шизофрения. Намам нищо общо с този който споменаваш и крайно време е да отидеш да се лекуваш.
18:46ч. 18 Октомври 2014 #11  lefer5 Страдаш от педалско раздвоение на личността което се нарича шизофрения. Намам нищо общо с този който споменаваш и крайно време е да отидеш да се лекуваш.
18:29ч. 18 Октомври 2014 #10  Лили Пут Ин lefer5 и robyst са един и същи трол - или пиши единия или пиши другия
18:22ч. 18 Октомври 2014 #9  lefer5 bbg, ти как смяташ по- добра работа ли вършат амероканските бази на наша територия и чий интерси защитават. Каква е ползата ни от тях или само подчертават с присъствието си колониалната ни зависимост.
18:19ч. 18 Октомври 2014 #8  lefer5 Последните писания са типични за човек който не е служил и не знае смисъла на съществуването на армията / ако такава може да се нарече това което е останало от нея./ Преди имахме армия която беше в състояние да защити държавните граници и национални интерси но това не се хареса на западните ни уж партньори и сега сме на колене пред който ни размаха пръст защо не испълняваме нарежданията му и то заради такива дупедавци и продажни полиитици като сегашните. Този дето се нарича държавен глава и главнокомандващ на армията ни е жалка пионка и национален предател.
18:13ч. 18 Октомври 2014 #7  bbg Така и така не вършат работа. Поне да товарят по-малко пенсионната система.
18:05ч. 18 Октомври 2014 #6  lefer5 Нико, педалските мераци по Волен съвсем са ти изпили акъла бе човек.
17:42ч. 18 Октомври 2014 #5  Лили Пут Ин Ти си добре - имаш си арабски приятели, които те обичат и сигурно ти дават добри пари
17:27ч. 18 Октомври 2014 #4  robystТъпо пичляме нямаш си представа какъв ще го ядете когато закачите армията и полицията.Както сте я подкарали наистина циганите ще станат болшинство НО трябва да сте зад дебели зидове защото иначе ще ви бият и е*ат.
17:10ч. 18 Октомври 2014 #3  Лили Пут Ин robyst-a си мечтае да е млад военен пенсионер и циганите да го издържат, но това ще стане само когато Сидеров направи втора гола фотосесия по поръчка на ДПС
16:21ч. 18 Октомври 2014 #2  robystГолям ще го ядете тъпи алчни гробари!!!Закачите ли армията и полицията може да ви избесят пред нс.Не ми давайте практики в нармалните бели държави защото нямат нищо общо с нашата действителност!!!
16:17ч. 18 Октомври 2014 #1  Balkan Европейската практика е- 3-4000 евро заплата и нагоре,в ГЕРМАНИЯ ПРЕХОДА КЪМ ПО ВИСОКА ВЪЗРАСТ ЗА ПЕНСИОНИРАНЕ СЕ ОСЪЩЕСТВЯВА С ЕДИН МЕСЕЦ- тук с четири,ако ще гледаме практиките- МАХНЕТЕ ПЛОСКИЯТ ДАНЪК, минималните доходи БЕЗ ДАНЪК, богатите носят на плещите си социалната система в ЦЯЛ СВЯТ- тук е обърнато- социалната система се крепи НА МИНИМАЛНИТЕ ЗАПЛАТИ.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Посрещнете Коледа и Нова година край морето в Natura All Seasons Boutique Hotel
Петък, 7 Ноември 2025 12:44
Няма нищо по-вълнуващо от празниците край морето – когато свежият морски въздух се смесва с топлината на уютната обстановка, ароматите на празничната кухня и блясъка на морската заря през нощта.
Natura...
| |
 |
 Д-р Пламен Русев гост на Varnapreneurs #28 - ето какво ви очаква!
Петък, 7 Ноември 2025 13:33
На 1 декември 2025 г. Варна отново ще бъде сцена на вдъхновение, идеи, предприемчив и предприемачески дух!
Градът ще посрещне една от най-влиятелните български личности в света на технологиите, инвестициите...
| |
 |
 Шабла намалява отпадъците чрез нова компостираща система
Петък, 7 Ноември 2025 07:55
Община Шабла започна изпълнението на проект за изграждане на система за разделно събиране и оползотворяване на зелени и биоразградими отпадъци за регионалната система в Добрич. Целта е намаляване на количеството...
| |
 |
 Без ток във Варна днес...
Днес, 8 Ноември 2025 06:46
Поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 8 ноември, от 8:30 ч. до 17:00 ч. са възможни смущения в района на карето, заключено между бул. "Ян Хуняди", бул. "Сливница",...
| |
 |
 Прогноза за времето - 8 ноември
Днес, 8 Ноември 2025 06:34
На 8 ноември слънцето във Варна изгрява в 6:52 часа и залязва в 16:51 часа. Продължителността на деня ще е 9 часа и 59 минути. Фазата на Луната е три дни след пълнолуние.
Днес по Черноморието ще бъде...
| |
 |
 Младежки организации от цялата страна се събират на изложение във Варна
Петък, 7 Ноември 2025 19:08
Най-голямата младежка платформа в България – Националният младежки форум (НМФ), празнува 15 години от създаването си с мащабно събитие във Варна.
На 8 ноември,събота, от 11:00 ч. в Юнашкия салон ще...
| |
 |
 Противоминната група на Турция, Румъния и България може да изпълнява допълнителни дейности
Петък, 7 Ноември 2025 18:55
Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан и министърът на външните работи на Румъния Оана Цою дадоха висока оценка на дейността на противоминната група с участието на Турция, Румъния и България...
| |
 |
 Гърция подписа първо дългосрочно споразумение със САЩ за доставка на втечнен природен газ
Петък, 7 Ноември 2025 18:42
Гърция подписа 20-годишно споразумение за внос на 0,7 милиарда кубични метра втечнен природен газ (LNG) годишно от Съединените щати, което ще влезе в сила от 2030 г. Това е първото дългосрочно споразумение...
| |
 |
 Националният селекционер обяви групата на България за квалификациите с Турция и Грузия
Петък, 7 Ноември 2025 18:29
Селекционерът на националния отбор по футбол Александър Димитров обяви пълния списък с играчи, на които ще разчита за предстоящите световни квалификации срещу Турция и Грузия.
На 15 ноември от 20:00...
| |
 |
 РИА представя новия си сингъл „Отначало“ (видео)
Петък, 7 Ноември 2025 18:15
С новия си сингъл РИА те връща „Отначало“ – в онзи сюрреалистичен миг между съня и действителността, между очакването и усещането, че всичко вече е свършило. Песента е доза чиста емоция и смело навлиза...
| |
 |
 Без ток във Варна и областта утре ще са...
Петък, 7 Ноември 2025 18:03
Поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 8 ноември, от 8:30 ч. до 17:00 ч. са възможни смущения в района на карето, заключено между бул. "Ян Хуняди", бул. "Сливница",...
| |
 |
 България поема председателството на Дунавската стратегия с фокус върху устойчивия туризъм
Петък, 7 Ноември 2025 17:58
България се подготвя активно за поемането на председателството на Стратегията на Европейския съюз за Дунавския регион (EUSDR) през следващата година. Това стана ясно по време на среща между министъра на...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|