Медицинска сестра във варненска забавачка отказала да бие инсулин на дете
Вторник, 30 Септември 2014 13:59Източник: Moreto.net
 
Медицинска сестра отказала да постави инсулин на дете във варненска забавачница, защото това не й влизало в длъжностната характеристика. Това стана ясно по време на дискусионна среща между варненски лекари, представители на Община Варна, на неправителствени организации и образователния сектор. Специалистите обсъдиха възможността за интегрирането на деца с редки заболявани, които се нуждаят от специален хранителен режим, могат да бъдат интегрирани в детските градини и ясли, предаде репортер на Moreto.net.
Присъстващите изразиха единодушно мнение, че не бива такива деца да бъдат ограничавани, третирани като по-различни и изолирани в „резервати“, каквито са специализираните заведения. Важно е грижата за тези подрастващи да остане незабележима за околните, така че те да се чувстват нормални. За целта обаче са необходими и някои нормативни промени. Пример за нуждата да се работи в тази посока са проблемите, с които се сблъскват децата, които са болни от диабет. В момента във Варна има общо 80 до 18-годишна възраст. Девет от тях са в предучилищна възраст. Всяка година около 5-10 се отливат, но други с такъв брой заемат тяхното място. Има средно годишно увеличение от 3.9%, посочи проф. д-р Виолета Йотова-ръководител I Детска клиника по ендокринология УМБАЛ „Св. Марина“.
По думите на специалиста никой не е застрахован от това заболяване и именно заради това трябва да се работи в посока за осигуряване на нормални условия за страдащите от болестта. Засегнатите малчугани не се нуждаят само от специфична хранителна диета, но и от ред други грижи. Към момента за прилагането им се грижат единствено родителите дори и когато посещават детско заведение.
„Те си хранят детето вкъщи, на обяд ходят да измерят кръвната глюкоза там и да го нахранят, вземат го преди следобедната закуска.“, посочи проф. Йотова.
Проблемът с меренето на кръвната захар и поставянето на инсулина също стои. Специалистът е на мнение, че е необходима една промяна в длъжностната характеристика на медицинските лица-сестрите и лекарите в детските градини и училищата. Тя би подпомогнала като цяло грижата за децата със специфични заболявания.
„През миналата година бяхме достигнали до промяна в закона на първо четене по инициатива на пациентски организации. Но се провали заради политическата обстановка. Имаше едно просто изречение-медицинските лица в учебни заведения са задължени да изпълняват указанията на лекуващия екип. Не става въпрос за поставяне на диагноза, а за спазване на писмени указания. При всеки конкретен случай сме готови на място да отидем при самата сестра. Подпомагане с материали и технически средства, в клиниката периодични консултации и различни обучения за всеки, който пожелае.“, каза още проф. Йотова.
|
Коментари |
08:24ч. 2 Октомври 2014 #9  walenzia Варнаааа права си че никой не е застрахован и дано на никой не му се случва да има болен около него . Питаш ме къде да се " изолират " тези деца - изобщо не е нужно да се изолират , просто има такива детски заведения където 90% от персонала са ( или поне трябва да бъдат ) медицински лица . Там детето не е изолирано , там то има социални контакти и му се покриват образователните нужди и там има кой да го обгрижва съобразно здравните му нужди . Така че за изолация никой не говори . Просто както казваш ти тези деца са си нормални и те си правят всичко както другите деца но обществото се е погрижило те да получат и малко повече грижа - това е ! Дано си ме разбрала какво искам да кажа !
21:34ч. 1 Октомври 2014 #8  Варнааа... walenzia, нещо не си ме разбрала правилно или си чела между редовете /както статията, така и поста ми/. Вкарваш се в някакви страшни филми, а аз просто искам всеки да си гледа работата и да си носи отговорностите. Който за каквото е учил в края на краищата! Ако можеш да ми дадеш и някакъв жокер къде трябва да бъдат изолирани децата с подобни проблеми и ЗАЩО трябва да се изолират? Тези деца са напълно нормални във всякакъв смисъл. Малко повече грижа изискват и то не само от родителите ами и от нас като общество. Хубаво е всеки да си има едно наум, че никой в тоя живот от нищо не е застрахован. И че най-важното не е да предпазим детето си от хрема и вируси. Всяко дете, всеки човек заслужава внимание и грижа-било то вкъщи, в училище, на работа... Не бих се учудила ако въпросната г-жа мед.сестра спи като младенец, защото законите и наредбите бдят над спокойствието и безхаберието и.
17:25ч. 1 Октомври 2014 #7  walenzia Варнааааа ти явно си от хората които са склонни да работят на доброволен принцип но те уверявам че останалите 99,9999 % от хората не са ! Съгласна съм с теб само за едно - че това което съм дала като пример клони към нула . Но то клони към нула защото 99 % от децата които посещават една нормална детска градина са здрави . Ако има деца с проблеми то те са 1 или 2 но ако бяха 20-30 ??
14:34ч. 1 Октомври 2014 #6  Варнааа... walenzia,категорично не съм съгласна с теб! За такъв вид работа, за който говориш ти медицинските сестри в градините и в училищата не трябва да получават заплати, а да работят на доброволен принцип! Защото след фейс контрола следва клатене на крака и убиване на работното време. След като си учил и решил да практикуваш точно тази професия-ще си носиш и отговорността. Вероятността всички тези случаи, които изброяваш да се случат по едно и също време, клони към нула. Много се надявам, че все пак имаш здрав разум и нямаш идея децата с епилепсия, диабет и прочие да се изолират и живеят като обречени и под "специални"грижи?!?!?! Това е лудост! Или според теб е редно родителите или поне единия от тях да си зарежат нормалния ритъм на живот, да напуснат работа и да са единствените и единствено на разположение на децата си. Очевидно нямаш представа каква е цената на лекарствата и терапиите. В най-добрия случай родителя, който ще трябва да не работи, след много време и дива бюрокрация може да се цани за личен асистент на детето си. Ще получава някакви никакви пари, а ние ще се чудим за чия дарителска кампания по-напред дапускаме смс-и. Категорична съм, че на училищните сестри и лекари, както и на тези в детските градини трябва да им се вменят задължения и отговорности, а не само да редят по папките профилактичните карти от джипитата и да работят като телефонисти-на всяко кихане и повишена температура да търчат да звънят на родителите. Това учителите също го умеят и го правят перфектно!
12:57ч. 1 Октомври 2014 #5  Murmorana Най-вероятно сестрата страда от липса на човечност, която да приложи в хуманната й иначе професия.
11:38ч. 1 Октомври 2014 #4  walenzia От една страна е добре деца със специални нужди да се интегрират в нормални учебни заведения , но от друга ..... Я си представете да сте мед. лице в една градина с 200 деца и да трябва да се грижите за тяхното здраве и тяхните специални индивидуални потребности . Какво бихте направили първо ако в един момент имате - дете паднало от пързалка с нещо счупено , дете с епилептичен припадък , дете на което трябва да поставяте инсулина и дете в алергичен шок ??? За кого да се погрижи по напред и кое дете да остави ??? Съгласни ли сте да постави инсулина на моето дете а вашето да стои със счупена глава или изпаднало в гърч ? Според мен в нормалните градини функцията на лекарката е да прави сутрин качествен филтър на децата т.е.да не се допускат болни такива , да оказва първа помощ при евентуални инциденти , и да насочва родителите към личните лекари ако забележи нещо притеснително в здравето на децата .
10:10ч. 1 Октомври 2014 #3  Дорa Велинова Медицинските сестри отказват каквото и да е лекарство да се даде.
20:36ч. 30 Септември 2014 #2  kaka Pena Това си е чисто сестринско задължение- както меренето на кръвна захар, така и поставянето на инсулин. Подчертавам ПОСТАВЯНЕ, а не биене на инсулин, както е в заглавието. Бият се шамри, а инжекциите се поставят.
18:52ч. 30 Септември 2014 #1  Варнааа... Защо ли ми звучи до болка познато??? Така и не ми стана ясно за какво вземат заплати училищните и градинските мед.сестри, при положение, че никой и нищо не им вменява и капчица отговорност и грижа по отношение на децата ни.Сутрин родителите се редят на опашки, за да бъде извършено някакво фиктивно пресяване на болните деца /резултат: пълно с кашлящи и пръскащи висури малчугани в групите/. Елементарното, което някога се правеше от тях-измерване на ръст, тегло, обиколки, ваксини, водене на здравен статус на децата и учениците-сега е задължение на личните лекари и на родителите. Всичко се поднася-сдъвкано и смляно, г-жа сестрата трябва само да има изисквания и да си пълни папките с информация наготово. Представям си как е протекъл разговора между родителите на въпросното дете и сестрата! Готова съм да се закълна и че е наговорила куп ужасии на без това изтерзаните от грижи и притеснения хора, само и само да не останат с впечатлението, че някой може да и вмени каквото и да било задължение или отговорности!Бог да пази децата ни! Държаавната и местната власт, социалната и здравната ни система са против тях!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Какво ще бъде времето утре по Черноморието?
Днес, 12 Октомври 2025 13:16
През нощта, след временно намаление на облачността, от югозапад ще започне увеличение на високата и средната облачност. Вятърът в повечето места ще стихне. Само в Дунавската равнина ще духа слаб до умерен...
| |
 |
 Премиерът и министри се включват в годишната среща на местните власти в "Албена"
Днес, 12 Октомври 2025 12:52
Годишна среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), започва днес в курортен комплекс Албена. Премиерът Росен Желязков ще отправи празнично...
| |
 |
 Военноморският музей отбелязва 142 години от своето създаване
Днес, 12 Октомври 2025 12:31
Днес се отбелязват 142 години от създаването на първообраза на Военноморския музей – музейна сбирка в Дунавската флотилия в гр. Русе. Инициативата за реализирането ѝ е подета от офицерите, които...
| |
 |
 Двама чужденци се изгубиха в района на Рилските езера
Днес, 12 Октомври 2025 12:09
Двама чужденци се изгубиха в района на Рилските езера при лошо време. Инцидентът е от вчера, 11 октомври, предаде bTV.
От Планинската спасителна съобщават, че са били открити и заведени в хижа „Рилски...
| |
 |
 Васил Димитров: Не стигнахме до Газа, успяхме да привлечем вниманието на света
Днес, 12 Октомври 2025 11:49
Първият етап на примирието между Израел и Газа вече е факт, но напрежението в региона продължава да отеква и у нас. Българинът Васил Димитров, задържан от израелските власти като част от международната...
| |
 |
 Чушките и зелето поскъпват, доматите и картофите поевтиняват на борсите у нас
Днес, 12 Октомври 2025 11:27
Разнопосочно движение в цените на основните хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите у нас през седмицата показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата...
| |
 |
 България посрещна Карлос Насар като герой
Днес, 12 Октомври 2025 11:02
Световният шампион по вдигане на тежести Карлос Насар се завърна в България след триумфа си на първенството във Фьорде, Норвегия. Българският щангист спечели златния медал в категория до 94 кг с впечатляващ...
| |
 |
 Пекин отказва да отстъпи пред американските заплахи за 100% мита
Днес, 12 Октомври 2025 10:42
Китай обяви, че няма да се поддаде на натиск и няма да отстъпи пред заплахата на американския президент Доналд Тръмп да въведе 100% мита върху китайския внос. Пекин настоява, че различията между двете...
| |
 |
 Феновете на „Спартак“ Варна събраха 79 000 лева само за ден в кампанията „Аз съм Спартак“
Днес, 12 Октомври 2025 10:22
Само за първия ден от кампанията „Аз съм Спартак“ привържениците на „Спартак“ Варна събраха 79 000 лева, съобщиха от клуба. Инициативата цели да осигури средства за стабилизиране на отбора, който се намира...
| |
 |
 Няма оцелели след експлозията в оръжеен завод в САЩ
Днес, 12 Октомври 2025 10:00
Шестнадесет души, изчезнали след голяма експлозия във фабрика за боеприпаси в американския щат Тенеси в петък, се предполага, че са загинали, съобщиха местните власти.
Първоначално властите се опасяваха,...
| |
 |
 Без вода във Варна днес...
Днес, 12 Октомври 2025 09:37
Два района са без вода днес във Варна поради аварии, съобщиха от ВиК-дружеството.
Потърпевши са:
- до около 13:00 часа - местността "Манастирски рид";
- до около 18:00 часа - част от к.к."Ч...
| |
 |
 Концерт на Звезди от група "Ахат" за празника на район "Младост" днес
Днес, 12 Октомври 2025 09:22
Днес, 12 октомври, район "Младост" ще отбележи своя празник.
Празничната програма на територията на бившата циркова площадка (на бул. "Христо Смирненски"/бул. "Сливница") предвижда от 12 часа изпълнения...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|