Попова: Двамата с Плевнелиев ще изкараме мандата си
Четвъртък, 15 Май 2014 10:29Източник: NOVA
 
„Президентската институция не може да си позволява да персонифицира. Не може в нея да намира упование само една част от гражданите. Тя не може да бъде приватизирана".
Това заяви в студиото на „Здравей, България" по Нова телевизия вицепрезидентът Маргарита Попова по повод определението за „контрапрезидент", което се появи по неин адрес.
„Моето поведение не бива да води до такива размисли", категорична бе Попова и обясни, че от срещите й с хората от цялата страна останала с впечатлението, че те харесват нейните принципни послания и се чувстват спокойни, когато разговарят с нея.
„Не можем да делим хората на отбори", заяви вицепрезидентът и обясни, че понятието „контрапрезидент" се появило, когато институцията излязла от своя коловоз по време на протестите през лятото на 2013 г. Тогава се създало и впечатлението, че от президентството се изпращат послания само към една част на населението.
Попова поясни, че президентската институция не може да казва кога правителството трябва да подава оставка.
„По Конституция не е допустимо тя да казва кога и как да се случват избори, я тя трябва да се стреми да излъчва позитивни послания и да обединява хората", добави тя.
„Президентството не е партийна централа, не е място, където групи, групировки и кръгове могат да използват нашата институция, за да се легитимират", категорична бе вицепрезидентът и отрече да връзка с партии или групи, за да прави задкулисни неща.
Според нея е редно Плевнелиев да излезе и да каже: „Нашата институция е за всички!" Дали обаче нещо противоречи на Конституция или не, било работа на Конституционния съд.
„Важно е нашата институцията да се избави от ниски политически страсти и да излезе елегантно от ситуацията, тъй като сега сме останали на нивото на конфронтацията", заяви вицепрезидентът.
По думите й посланието от президентската институция трябва да бъде следното: „Държавният глава защитава националният интерес". Причината - в президентската институция няма място за емоции и политически перфекционизъм.
„Няма да позволя някой да се легитимира чрез нашата институция", категорична бе тя. Относно работата си като вицепрезидент, Попова заяви, че се чувства добре и харесва работата си.
Запитана дали ще успеят да изкарат докрай мандата си, Попова отвърна: „Така сме влезли, така и ще излезем!".
|
Коментари |
21:56ч. 16 Май 2014 #9  irons Лефер, подигравки изречени от в.сидерофф и неговата първа дама Чуколина, подигравки ли са??? Аз го приемам за лош вкус от страна на един човек, който сложи фесове на всички свои симпатизанти, включително и теб.
09:10ч. 16 Май 2014 #8  Венче Дядо Тиква,
„Чл. 92. (1) Президентът е държавен глава. Той ОЛИЦЕТВОРЯВА ЕДИНСТВОТО НА НАЦИЯТА…” – с квалификацията на протестите реално противопостави големи маси хора и разедини нацията.
„Чл. 104. Президентът МОЖЕ да възлага на вицепрезидента…”- дали може да възложи вицепрезидентът да няма мнение, различно от неговото и да мълчи?
„Чл. 98. …(1,…,11)”- излишно увеличавате на писанията. Защо? С тях какво доказвате?
Да бяхте ни обяснил влиза ли в пълномощията на президента да дава или отнема доверието си към правителството публично?
„Водещите Цолова и Николаев (а според дядо Тиква и юристът Попова) изобщо не знаят, че…”, но Вие (какво ли образование имате?), Вие знаете. Не се ли надскачате?
00:07ч. 16 Май 2014 #7  lefer5 Тиква съгласен съм с теб какво е написано като законодателна база по ддържавните документи ни ома едно голямо НО. Това не се отнася за човек избран с фалшифициране на изборите,за човек на тази длъжност и тесни партийни зависимости и олигаршични наклонности. Не се отнасят за азвисима личност и мошенически наклонности кат сегашния офшорен представител на президентската власт. За да е на този пост човека трябва да е надпартиен какъвто Плевналив не е. Това трябва да е човек който да е мационално отговорен и обединител на НАЦИАТА какъвто бившия комсомолски секретар и партиен член от 18 годишен не е. Президента трябва да защитава националните а не корпоративните интереси в поверената му държава което Плевналиев не прави. И още повече един човек на тази длъжност трябва да има АВТОРИТЕТ , а не да е обект на подигрвки какъвто е сегашния ни пишман президент и уж държавен глава.
19:34ч. 15 Май 2014 #6  дядо Тиква 7. назначава и освобождава от длъжност и други държавни служители, определени със закон;
8. награждава с ордени и медали;
9. дава и възстановява българско гражданство и освобождава и лишава от него;
10. предоставя убежище;
11. упражнява право на помилване;"
Водещите Цолова и Николаев изобщо не знаят, че по Конституция в България не съществува нито "ПРЕЗИДЕНТСКА ИНСТИТУЦИЯ", нито "ПРЕЗИДЕНТСТВО".
И позволиха на госпожата Попова мръснишки подло да
19:33ч. 15 Май 2014 #5  дядо Тиква Споделям мнението на Здравко Дунов:
"Каква е МАРГАРИТА ПОПОВА?
Изгледах и слушах с презрение словоизлиянията на МАРГАРИТА ПОПОВА.
Госпожата е ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ на Републиката.
Същата тази госпожа десетки пъти НАТЪРТЕНО ПОВТАРЯШЕ, че в България имало ПРЕЗИДЕНТСКА ИНСТИТУЦИЯ, имало ПРЕЗИДЕНТСТВО, но нито един път не изрече думата ПРЕЗИДЕНТ.
В КОНСТИТУЦИЯТА на РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ясно и категорично е записано, че нашата държава има ПРЕЗИДЕНТ и ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ, но никъде и по никакъв начин и повод не се употребяват термините "ПРЕЗИДЕНТСКА ИНСТИТУЦИЯ" и "ПРЕЗИДЕНТСТВО".
Ето какво е записано в Конституцията:
"Глава четвърта.
ПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКАТА
Чл. 92. (1) Президентът е държавен глава. Той олицетворява единството на нацията и представлява Република България в международните отношения.
(2) Президентът се подпомага в своята дейност от вицепрезидент."
Какви са правомощията и отговорностите на вицепрезидента?
Ето такива са:
"Чл. 104. Президентът може да възлага на вицепрезидента правомощията си по чл. 98, т. 7, 9, 10 и 11."
Следователно, правомощията на ВИЦЕПРЕЗИДЕНТА се получават и му се възлагат от ПРЕЗИДЕНТА в конституционно определени граници, записани в член 98.
"Чл. 98. Президентът на републиката:
1. насрочва избори за Народно събрание и органи на местно самоуправление и определя датата за произвеждане на национален референдум, когато за това има решение на Народното събрание;
2. отправя обръщения към народа и Народното събрание;
3. сключва международни договори в случаите, определени със закон;
4. обнародва законите;
5. утвърждава промени на границите и центровете на административно-териториалните единици по предложение на Министерския съвет;
6. назначава и освобождава от длъжност ръководителите на дипломатическите представителства и постоянните представители на Република България при международни организации по предложение на Министерския съвет и приема акредитивните и отзователните писма на чуждестранните дипломатически представители в страната;
7. назначава и освобож
19:01ч. 15 Май 2014 #4  many Попова, дето помилва убийци? Какво пък е направила тя за България?
18:03ч. 15 Май 2014 #3  дядо Тиква От самото начало се знаеше, че Попова е червената къртица в президентството, но все пак се разчиташе на поне малко съвест и професионализъм от нейна страна. За професионализъм не знам, но нито съвест, нито професионална чест няма тази жена. Увъртанията й, с цел да послужи на БСП и да дискредитира Президента са толкова и злобни и далеч от езика и морала на един правист, че ще остане в историята с безсмислиците , които ражда. Тази кокошка не гъкна, когато изземваха от Президента всичките му възможности да бъде президент , когато обезсмисляха цялата президентска институция. Президента Плевнелиев е избран от целия народ като личност, а политиците от БСП/ДПС/Атака ,които са безлични фигури в партийните листи, заедно с г-жа Попова,се оказаха политически лилипути. Аз стоя твърдо зад единствения човек , за когото съм гласувал поименно !!!
15:54ч. 15 Май 2014 #2  bbg Кога най сетне тази достойна дама ще смени вечно усмихнатия и уплашен неадекватен идиот?
13:40ч. 15 Май 2014 #1  Венче Не гласувах за тях, но си признавам, че Попова ми допада. Може би образованието и' помага, но е няколко класи над Плевнелиев. Слушах я и съм съгласна с всичко, което каза!
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Сайтко: Професионален уебсайт без първоначална инвестиция
Понеделник, 9 Март 2026 08:07
Всеки бизнес – независимо дали е стартиращ, малък семеен проект или утвърдена компания – има нужда от модерен, бърз и надежден уебсайт. Въпросът вече не е „дали“, а „как“ да имате професионален уебсайт,...
| |
 |
 До 25% отстъпка на смартчасовници и безжични слушалки Huawei в А1 през март
Понеделник, 9 Март 2026 11:07
Март носи повече светлина и енергия за ново начало. През целия месец избрани смартчасовници и безжични слушалки Huawei са с до 25% отстъпка в А1. Те съчетават стилен дизайн и интелигентни функции, които...
| |
 |
 Изложбата „Писмо в бутилка“ на Ренета Павлова се открива във Варна
Понеделник, 9 Март 2026 19:01
Галерия „Арт Маркони“ ще представи нова изложба живопис на художничката Ренета Павлова, озаглавена „Писмо в бутилка“. Експозицията ще бъде открита на 12 март 2026 г. от 18:30 часа и ще може да бъде разгледана...
| |
 |
 Между 5 и 15 евроцента поскъпване на горивата от началото на месеца
Понеделник, 9 Март 2026 19:00
Осезаем скок в цените на горивата по бензиностанциите се наблюдава заради кризата в Близкия изток, предупредиха от Координационния център по Механизма за въвеждане на еврото.
Председателят на центъра...
| |
 |
 Малена Замфирова премина успешна 6-часова операция
Понеделник, 9 Март 2026 18:44
Операцията на най-добрата ни сноубордистка Малена Замфирова в болница в Грац продължи повече от 6 часа и приключи около 15:00 часа местно време. Много време е отнела реставрацията на раздробената бедрена...
| |
 |
 Над 60% от служителите на „Български пощи“ са на минимална заплата, директорът взима над 7600 евро
Понеделник, 9 Март 2026 18:32
Над 60% от служителите на „Български пощи“ са на минимална заплата, докато изпълнителният директор получава над 7600 евро месечно. Това обяви министърът на транспорта и съобщенията Корман Исмаилов по повод...
| |
 |
 Украйна помага на САЩ и други държави за борба с иранските дронове
Понеделник, 9 Март 2026 18:19
Единадесет държави, включително съседни на Иран страни, европейски държави и САЩ, са поискали помощ от Киев за противодействие на дронове тип „Шахед“. Това обяви украинският президент Володимир Зеленски...
| |
 |
 В близо 110 училища във Варна ще има изборни секции на 19 април
Понеделник, 9 Март 2026 18:06
В близо 110 училища в област Варна на 19 април ще бъдат разположени изборни секции, съобщиха от областната администрация. В рамките на поредната работна среща на областния управител Атанас Михов, посветена...
| |
 |
 Предизборно: "ДПС - Ново начало" ухажва пенсионерите с великденски добавки
Понеделник, 9 Март 2026 17:53
От ДПС – Ново начало обявиха, че ще внесат предложение в бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) да бъдат включени великденски добавки за пенсионерите.
Идеята на партията е хората с пенсии...
| |
 |
 След протеста на Аспарухов мост: Синдикатите разговаряха с кмета на Варна
Понеделник, 9 Март 2026 17:41
Община Варна изрази солидарност с исканията на КНСБ за 5% увеличение на заплатите на шофьорите в градския транспорт, още преди приемането на републиканския бюджет. Това стана ясно по време на среща на...
| |
 |
 Без ток във Варна и областта утре ще са...
Понеделник, 9 Март 2026 17:27
Поради извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 10 март, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 ч. до 16:30 ч. - гр. Варна - ул....
| |
 |
 Юристите Доля Пчелинска и Огнян Рачев са новите зам.-областни управители на област Варна
Понеделник, 9 Март 2026 17:13
Със заповед на служебния министър председател за зам.-областни управители на област Варна са назначени юристите Доля Цветанова Пчелинска и Огнян Тодоров Рачев. Те ще подпомагат дейността на областния управител...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|