"Дойче веле": България между Москва и Брюксел

 
Българите остават обвързани с Русия чрез своята азбука, религия и история, пише "Дойче веле" в коментар, посветен на настроенията в България на фона на събитията в Украйна и предстоящите избори за Европейски парламент. Напрежението между Русия и Украйна подчертава разделението в България, а реакциите на българите варират от симпатии към Русия до страх от Путин, пише още германската медия.
Украинската криза даде нов импулс на конфронтацията между русофили и русофоби, се казва в коментара на медията.
Според официалната историческа версия Русия е освободила България чрез Руско-турската война през 1878 година, но това е пропаганда, казва историкът Пламен Цветков, цитиран от "Дойче Веле". Той допълва, че руската армия фактически е окупирала България, а Русия просто е преследвала своите интереси, стремейки се да установи контрол върху Босфора.
Според Първан Симеонов от "Галъп" българите са раздвоени - 30 процента подкрепят европейската ориентаци, 27 са за Русия, а 43 на сто не изказват предпочитания.
По-нататък се казва, че България е силно зависима от руския газ, а на власт в София е доминирано от социалистите правителство, които традиционно са настроени дружелюбно към Русия.
Много хора в най-бедната страна от ЕС са разочаровани от европейското членство и новата враждебност между Кремъл и Брюксел почти им доставя удоволствие, допълва "Дойче веле".
Според политическия анализатор Даниел Смилов не само социалистите в България поддържат Русия, това е позиция и на доста националистически партии. Ивайло Дичев пък коментира, че отношението към Русия тотално обърква представите за ляво и дясно в България, доколкото и десни партии, а не само леви изповядват русофилски идеи.
Хиляди руски граждани притежават имоти в България, а руските лобисти са много активни в българските икономика и медии. Защитниците на връзките със Запада смятат членството на България в ЕС и НАТО за задължително.
Сега България отново стои между Запада и Изтока, притегляна напред и назад от Москва и Брюксел. Някога българите залагаха надежди на членството в ЕС, но много от тях вече са разочаровани. В същото време наблюдатели се съмняват, че нацията може да попадне отново в сферата на пряко влияние на Москва. И все пак има отчетливо антиевропейско настроение в страната, което вероятно ще се прояви на европейските избори през май, коментира германската медия.
|
Коментари |
08:26ч. 29 Април 2014 #16  Yoda Ами европейците какво направиха за да ни приемат. Държат се към нас сякаш сме втора ръка хора, недостойни за пълноправно членство в шенген. Ние продължаваме да им ближем задника и да им се подмазваме. Ами стига толкова излагация, нека поне малко национално достойнство да имаме. Да си правим референдум с кого да сме и това е, нека народа да си реши сам а не политиците.
20:02ч. 28 Април 2014 #15  abvabv дийчевеле-давай веднага 100 миларда в българия и заплати над 10 000 лева.имаче ще направим комбина с братушките и ще ви сринем скапания картел.
17:01ч. 28 Април 2014 #14  Дидo МАВРОС-Костас откъде я изкопа тази цифра 200 000? Това е целта на пропагандата - да не знаеш вече кое е истина и кое лъжа. В случая повтаряш една лъжа.
16:52ч. 28 Април 2014 #13  Дидo Във всички договори се говори за окупация и дори сме били задължени да плащаме години наред 30 тона злато за присъствието на руския окупационен корпус. Русия е била против Съединението и против Независимостта на България - това са фактите, които ги има в документите. Останалото е до голяма степен пропаганда.
15:36ч. 28 Април 2014 #12  ist78 България е ЕВРОПЕЙСКА страна и мястото й е в ЕВРОПЕЙСКИЯ съюз, което е единствения ни шанс да не потънем. За всички псевдо-русофили, Болен Сидеровци и фенове на Евразийския съюз: кажете ми поне един руски доминион, който да е просперирал и на който искате България да прилича: Молдова? Казахстан? Армения? Белорус???? Единствения що-годе иконимически читав съюзник на Москва - Сърбия, активно преговаря за членство в ЕС и декларира на най-високо ниво, че до 6 години ще е напълно готова. Аман от малоумници! Бас хващам, че повечето от т.нар. русофили не са чели нито една руска класика, не знаят нито един руски композитор, по комунизма са отричали религията, а сега се правят на великите православни! Просто племе, като не ви харесва тук, заминавайте си за любимата Русия, или за някой от нейните доминиони!
14:52ч. 28 Април 2014 #11  МАВРОС Писанията на този уж историк Пламен Цветков са изопачаване на българската история и платена пропаганда на тези които са му поръчали този поглед в/у нещата. Истината е че Русия остави тук костите на 200 000 свои воници и офицери за да освободи България от ТУТСКО РОБСТВО. рУСИЯ Е ПОЛУЧИЛА АЗБУКАТА СИ ОТ българия И ТОВА ЗАЕДНО С ПРАВОСЛАВНОТО ХРИСТИЯНСТВО ни прави обвързани завинаги в културно и политическо отношение. Тълкованията на разни новоизлюпени с промити мозъци западнопоклонници са лужа и пропаганда. С кирилица е и писмеността на Монголия която пък ч е получила от Русия. Мечтата на САЩ е да разбие прабославието и с парите дадени от арабски държави да насади на балканита мюсюлманството. Надвам се много хора да осъзнаят това и да запазят българщината и вярата си за да я има БЪЛГАРИЯ.
13:45ч. 28 Април 2014 #10  H.Nejkov От изток идва само студ и лош източен вятър и друго нищо, останалото е плод на насилие и грубост,фанатизма е подвеждащ за хора които нямат дадено мнение а подражават на разни клакьори и марионетки.Българската(истинската),трябва да се търси и чете по няколко пъти,не ставайте подлоги на нации и хора които са далеч от нашия интелект ,има публикувани исторически факти вече за това.Не допущайте да бъдете манипулирани от хора които не са Българи и потъпкват всичко Българско!!!!
13:42ч. 28 Април 2014 #9  idianata Българите били обвързани с руснаците чрез език религия и история - глупости, точно обратното е разбира се, това е една от причините българите и България да са такъв трън в задника на Руския империализъм и обяснява вечните му опити да унищожи както България, така и българите, а голяма част от уж избраните от нас управляващи не спират да му помагат отвътре - как да не го е гнус човек? И не вярвам руснаците купили имоти и живущи в страната да имат нещо общо с "руски лобисти". В мнозинството си те са дошли тук за да избягат от "там".
12:50ч. 28 Април 2014 #8  RRRrrr На простия човек все му се иска да има едни черни и едни бели, добри и лоши, че да знае овцата след кой пъдар да тръгне .. МИСЛЕТЕ И ЧЕТЕТЕ, в реалния свят няма противоположности. Истината е, че всички са сиви и им е през мъжките полови органи за България.
@Спирт, ходи преследвай македонците и техните вентилатори в Сибир, стига говори глупости.
11:24ч. 28 Април 2014 #7  Един варненец грешка - прелиминарен договор
11:22ч. 28 Април 2014 #6  Един варненец Бих посъветвал tatyana 1 да прочете Сан-Стефанския прелиинарен договор. В него за българите се споменава едва в член 6-ти - преди това се урежда положението на съседките на бъдещото княжество.
А българската история, фалшифицирана от безотговорни "историци", хвали Русия и СССР, но скрива фактите, които показват истинските причини за събитията още от края на 19-ти век, та и до наши дни.
10:57ч. 28 Април 2014 #5  dido Всеки си гледа интереса,оттам и поговорката,че интереса клати феса.
Руснаците са дошли тук да се бият,не с единствената цел,да ни освободят от турско робство-това е повече от ясно.Те са воювали,преследвайки най-вече своите цели и интереси,но по този начин са ни освободили от фесовете.Затова повечето българи симпатизираме на Русия,но с малоумно ченге като Путин,за президент,братушките не ги очаква нищо добро.
09:32ч. 28 Април 2014 #4  tatyana1 Извинявам се за повторението! Мисълта ми беше че ми омръзна да чета как някои хора за да нагласят настоящето пренаписват историята! Ако признаваш историята и резултатите от освобождението това не те прави автоматически фен на ПУтин!
09:14ч. 28 Април 2014 #3  many Ако си вземаш хапчетата редовно, ще избягваш ненужни повторения. Глупостите са достатъчни дори написани един път. Така ли е, другарко татяна?
09:05ч. 28 Април 2014 #2  tatyana1 Освобождението на България от турско било пропаганда, така ли? Сигурно за подобни коментатори арменския вариант е по- добрия? Да бяхме останали в рамките на Османската империя докато някой ден на някого му скимне че там сме излишни? 2/3 от Армения е останала в границите на Турция, там е имало компактно арменско население, в момента арменци изобщо няма
09:05ч. 28 Април 2014 #1  tatyana1 Освобождението на България от турско било пропаганда, така ли? Сигурно за подобни коментатори арменския вариант е по- добрия? Да бяхме останали в рамките на Османската империя докато някой ден на някого му скимне че там сме излишни? 2/3 от Армения е останала в границите на Турция, там е имало компактно арменско население, в момента арменци изобщо няма
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Честит 24 май!
Днес, 24 Май 2026 07:00
24 май е един от най-светлите български национални празници. На тази дата честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просветата и културата и на славянската книжовност.
Той...
| |
 |
 Промени в движението във Варна за 24 май
Събота, 23 Май 2026 14:35
Във връзка с тържественото отбелязване на 24 май – Ден на Светите братя Кирил и Методий, в централната част на Варна ще бъдат въведени временни ограничения в движението на автомобили.
В празничния ден...
| |
 |
 Празнична програма за 24 май във Варна
Днес, 24 Май 2026 07:13
73 блока с представители на детски градини, начални, основни, средни и висши училища, центрове за подкрепа за личностно развитие, както и културни и научни институти ще се включат в тържественото общоградско...
| |
 |
 24 май в историята
Днес, 24 Май 2026 06:42
1798 г. – Започва ирландско въстание за независимост от Англия.
1819 г. – Американският колесен параход „Савана“ се отправя на път за Европа и става първият параход, пресякъл Атлантическия океан.
1832...
| |
 |
 Прогноза за времето - 24 май
Днес, 24 Май 2026 06:35
Днес преди обяд само на отделни места, главно в планинските райони, ще има слаби превалявания от дъжд. Около и след обяд отново над по-голямата част от страната ще има значителна купеста и купесто-дъждовна...
| |
 |
 Варна отваря музеи, галерии и арт пространства за Европейската нощ на музеите
Събота, 23 Май 2026 08:25
Варна отново ще се превърне в сцена на изкуството, историята и творческите срещи по време на Европейската нощ на музеите и галериите на 23 май. Варненци и гостите на града ще могат да посетят безплатно...
| |
 |
 САЩ затягат правилата за зелена карта
Събота, 23 Май 2026 18:37
Службата за гражданство и имиграция на САЩ (USCIS) обяви нова политика, според която повечето чужденци, които кандидатстват за зелена карта, ще трябва да напуснат Съединените щати и да подадат документите...
| |
 |
 ЕАОС обяви фотоконкурс „Устойчиви по природа“ за 2026 г.
Събота, 23 Май 2026 18:01
Европейската агенция по околна среда (ЕАОС) обяви началото на фотоконкурса „Устойчиви по природа“ за 2026 г., който приканва граждани от цяла Европа да покажат чрез фотография връзката между природата,...
| |
 |
 ДР Конго под карантинни ограничения преди Мондиал 2026 заради ебола
Събота, 23 Май 2026 17:26
Националният отбор на Демократична република Конго ще трябва да премине през 21-дневна изолация в Белгия, преди да бъде допуснат до Съединените щати за участие на Световното първенство по футбол през 2026...
| |
 |
 Кметът на Априлци: Най-важно е да спасим мостовете
Събота, 23 Май 2026 16:41
В община Априлци е обявено частично бедствено положение след обилни валежи, които са достигнали 86 литра на квадратен метър за последното денонощие. Заради дъждовете са излезли от коритата си реките Острешка...
| |
 |
 Подписът на Ахмед Доган е бил фалшифициран с цел отнемане на имоти и фирми
Събота, 23 Май 2026 15:59
Подписът на почетния председател на ДПС Ахмед Доган е бил фалшифициран с цел отнемане на негови имоти, доходи и участия в търговски дружества, съобщиха от Алианс за права и свободи в писмо до медиите,...
| |
 |
 Учени обясниха напълно причините за ускореното покачване на морското равнище
Събота, 23 Май 2026 15:18
Международен екип учени обяви, че е успял напълно да обясни причините за покачването на световното морско равнище през последните 60 години, като същевременно е разрешил и дългогодишно несъответствие в...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|