Историята отпадна от програмата за 11 и 12 клас
Събота, 15 Февруари 2014 09:36Източник: bTVnews
 
Образователното министерство предвижда предметът „История” да отпадне от програмата за 11 и 12 клас. Има идея за цялостна промяна в броя на часовете по история, както и разместване на учебния материал. До края на месеца се очакват коментарите на учителите за реформата.
Промените в учебната програма са част от проект "За по-качествено образование", но вече предизвикаха критиките и на учители, и на ученици. В Първа езикова гимназия във Варна дори организираха подписка срещу идеята историята да отпадне от задължителните предмети в 11 и 12 клас.
"Българската история гарантира, че ние ще опазим националната си идентичност и че нашият народ и нашата родина имат бъдеще”, казва 12-класникът Кристиян Бегажев.
"Нуждата от история в гимназиалния курс според нас е много важна, понеже в първоначалните години на предгимназиалните етапи се гради по-обща база знания”, допълни съученикът му Пламен Пенчев.
Промените обаче предвиждат увеличаване на часовете по история в 8 и 10 клас. Учители протестират срещу това, че в гимназиалния курс българската история се появява в учебния план епизодично, според тях и недостатъчно.
От Министерството на образованието обясниха, че промените в програмите няма да влязат в сила преди да бъде приет новият закон за училищното образование, който ще донесе след себе си други последици - промяна на държавните образователни изисквания за общообразователна подготовка, промяна и нови държавни изисквания за учебния план, където именно ще залегнат броят часове и предмети, които ще се изучават.
От министерството казват, че са отворени за диалог и очакват мнението на всички заинтересовани.
|
Коментари |
17:10ч. 18 Февруари 2014 #26  qdosanata 86-няма начин човек да не се изнерви от такива като теб-посредствен, незнаещ, но искаш а бъде винаги в центъра на събитията. Ако няма кой да ти го каже, аз ще го направя -глупавичка си мила, не знам какво преподаваш, но пази Боже от такива като теб! То, всъщност именно такива хора като теб обучават децата ни и се вижда какво става от тях!
02:35ч. 18 Февруари 2014 #25  ^__^ Забавни са ви коментарите... даже ги предпочитам пред някой комедиен филм... Как успяхте да обърнете темата срещу учителите... чувате ли се какво говорите, първо твърдите, че преди е било друго яче, а изобщо не се осъзнавате, че учителите не са се променили... В училищата това са същите учители, които са преподавали вероятно и на родителите ви, готови да бъдат пенсионирани, и сега ми казвате че тези учители са некадърни... сигурно и системата ги е изкривила за тези години нали, вече е модерно нещо като не се понася - системата е виновна...
Единствено твърденията ви бих ги приел за новите /младите/ учители, които не ги приемат в никое друго висше учебно заведение и са пренудени да запишат педагогика в "близкия" университет... И как очаквате тоз човек, който едва завършил средното си образование, едва прокопсал до висшето, завършил "на магия", да преподава на младежта (децата ви/ни).
Извинявам се, че продължих вашето отклонение и все пак прочете статията, а не само заглавието... нека все пак знаем за какво коментираме ; )
20:39ч. 15 Февруари 2014 #24  STELITOАми то да отпадне и български език, и математика!?
По-големи идиоти от тия дето работят в това министерство трудно може да се намерят! Всъщност може нарочно да правят така, защото простия народ лесно се управлява.Щели били да правят консултации. То все едно да се обясняваш на вятъра-ефектът ще е подобен -всичко ще си казал и никой няма да го вземе под внимание!
Тези, които твърдят, че дисциплината в училище трябва да се затегне от учителите, да обърнат внимание на собствената си дисциплина- няма сила или фактор,който да ни накара да направим нещо ако ние умишлено правим обратното.Повечето ученици идват в училище надъхани от родителите си, че имат всички права на света. А не учителите, а родителите са тези, които могат да възпитават. Ролята на учителя е да учи, а не да възпитава.
18:33ч. 15 Февруари 2014 #23  osemshestQdosanata- Още малко ще дойдеш и да ме набиеш. Мисля, че си доста изнервена успокой се. Да- вярно е че нямам професионален педагогически стаж, но обучавам хора! И досега никой не се е оплакал от мен, напротив казват, че се справям отлично и ме питат защо не съм завършила педагогика!
18:29ч. 15 Февруари 2014 #22  qdosanata 86-ама изобщо не разбираш нищо от това, за което говориш! Изобщо не си наясно с нещата и дисциплините, които подготвят преподавателите, но е крайно време да се засрамиш, че си на всяко гърне похлупак!! Всеки твой коменрат предизвиква у мен съжаление и раздразднение, че именно такива хора като теб, които нищо не разбират си позволяват да дават мнения и предложения пък дори и по форумите! Айде всяка жаба да си знае гьола и специално ти, когато имаш зад гърба си поне 15 години предагогичаки стаж, като мен, чак тогава да си позволиш да даваш съвети по темата!!!
18:11ч. 15 Февруари 2014 #21  DJ Bobo Народ, който не познава историята си, няма бъдеще!
17:09ч. 15 Февруари 2014 #20  osemshestQdosanata- май скоро не си влизала в учебен час. Какви заплахи, какви страхове. Още малко ще изкараш децата стресирани и сигурно и заради това нищо не учат. Съгласна съм с теб, че учителите трябва да променят методите си на преподаване и речника и съм за въвеждане на курсове за подобряването на това. Дори трябва да има дисциплина, в която учителите трябва да се запознаят с психологията на трудните деца. А като съм питала познати млади преподаватели са ми отговаряли, че няма такава дисциплина в програмата им докато са студенти.
17:08ч. 15 Февруари 2014 #19  Flibanserin Много се смях на половинчатите им нескопосани аргументи, но най-дълго и гръмко ме разсмя следното:
"От министерството казват, че са отворени за диалог и очакват мнението на всички заинтересовани."
Хехе.
17:03ч. 15 Февруари 2014 #18  qdosanata Минус-има си начини учителят да овладе класа и това съвсем не са правата и влатта му!!! Необходимо е учителите да се научат да говорят и обясняват нещата достатъчно интересно, за да привлекат вниманието на учениците! Именно мисленето, че заплахата и принудата ще оправят нещата провалят часовете на много от учителите!!! Учениците са мислещи и самостоятелни едициници, а не същества, върху които всеки компексар да им се прави на велик!!! Имат много да учат нашите учители, хубавото е ,че повече вече разбраха пътя и вървят натам-нека повече такива да има!!!
17:00ч. 15 Февруари 2014 #17  osemshestMinius, прав си! Решения има много, но никой не служа простосмъртните. Когато аз учех висшето си образование имаше точкова система- страхът че ако не събереш нужните точки ще отпаднеш от университета и ще загубиш стипендията си те караше всеки час да си там и дори да слушаш преподавателите, защото се пишеха точки и за участие. Да не говорим, че имахме и точки от проекти и тестове през семестъра. Всеки родител да бъде лишавам от право на детски надбавки. Всеки ученик, който е с рисково поведение да бъде консултиран с психолог и ако е нужно да се търси помощ и от други институции. Да се смени методиката на обучение- това непрекъснато зубрене. Да се заменят тези тестове с А, Б, В, в които играят тото. Ако се започне с началните класове, нещата ще са много по-различни след 4-5 години. Системата е закърняла от много години и като ръждясал механизъм стои неподвижно.
16:48ч. 15 Февруари 2014 #16  minius Докато не се намерят действащи мерки за повишаване на дисциплината в клас и мерки да се накарат учениците да слушат и учат уроците, вместо да играят карти, каквото и да се прави няма да има ефект. Учителят няма никакви права и власт да принуди гаменчетата да учат. Колкото и слаб да е ученикът или недисциплиниран не го изключват, понеже училището ще загуби 1600 лв, а го влачат клас след клас. Е, що да учи, като така и така ще вземе диплома с тройка. Пък и вместо баща му да му зашие един зад врата за последната двойка, той ходи да бие учителката.
15:59ч. 15 Февруари 2014 #15  osemshestТака е- едвам успях 8ми клас да завърша, след това се отказах. :)
15:47ч. 15 Февруари 2014 #14  qdosanata 86 - има за какво да се извиняваш, но не само това-щом не знаеш как стоят нещата - просто не коментирай! Така само показваш колко високо е твоето образование, а това едва ли е нещо, с което искаш да се хвалиш, поне според показаното до сега, чрез коментарите ти!
15:34ч. 15 Февруари 2014 #13  osemshestА, някой досети ли се че има надграждане през годините? Т.е. това което си изучавал в началните класове се допълва през останалите фази на образованието и така наученото от 1-4 клас се запомня по-лесно до 12клас. Защото поне аз когато учех беше така. Ако сега е променено се извинявам и си връщам думите назад.
15:27ч. 15 Февруари 2014 #12  Call_me_Master Истината е, че българското образование ще продължи да затъва. Неграмотността ще е ежедневие. Класовете от 1-ви до 12-ти са основополагащи и изграждащи личността на човека. Аз кандидатствах с математика при условие, че я учихме до 11-ти клас в техническа гимназия, където не се набляга на нея знам какво ми беше! Представям си сега да се учи история до 10-ти и да кандидатстваш в университет. Трябва да изсипеш 2 торби пари за уроци, да си накупиш килограми учебници и сам да се готвиш, заради нечия ПРОСТОТИЯ. Интересно ми е какво ще кажат после? Ако кажат, че учителите по история са твърде много и трябва да се съкратят, ръчичките ще отрежа на този, който е гласувал този престъпен закон!
15:12ч. 15 Февруари 2014 #11  merypoup osemshest, противоречиш си. Първо казваш, че ако увеличат часовете по история в началото ще я забравят докато завършат. След това твърдиш, че за матурите не им трябва да наблягат, ако са учили съвестно от начало до края.
В такъв случай излиза, че и историята не би трябвало да забравят, ако са я учили съвестно.
Аз също съм на мнение, че особено в 12-ти клас трябва да има предвидени часове за предметите по които се явяват учениците на матура. Защото сега не е така. Професионалните гимназии са най-ощетени в това отношение. Там например география се учи до 10-ти клас. И ако в 12-ти клас избереш български за избираем с идеята да наблегнеш в подготовката за матура, остава или да плащаш за курсове или да се готвиш сам по география в свободното си от задължителната учебна програма време.
15:05ч. 15 Февруари 2014 #10  qdosanata 86-миличка, много си малка още, много неща не разбираш, но за жалолст винаги първа се изказваш! Да не споменавам, че сама си противоречиш в коментара-хем нищо нямало да помнят в по-долните класове, хем ако учели редовно от първи клас всичко щяло да е наред, кое е вярното??? И, да те попитам-колко точно педагогически стаж имаш, че ми казваш, че аз не съм права???
14:13ч. 15 Февруари 2014 #9  varnenka Така, така По- добре е учениците да не знаят какви сме били. Така по - лесно ще ги управляват.
14:02ч. 15 Февруари 2014 #8  osemshestqdosanata- не си права. Нека увеличат часовете в началото, та докато завършат нищо да не помнят. Да не говорим, че има доста специалности, в които се кандидатства с история. А относно готвенето за матурите- ами ако бяха учили редовно от 1ви до 12 клас нямаше да имат толкова проблеми!
13:54ч. 15 Февруари 2014 #7  qdosanata Първо-променете заглавието, Историята не е отпаднала, а се предвижда да отпадне! Второ-четете добре, искат да се Увеличат часовете в по-долните класове по История и за това да отпаднат тези от по-горните. И, трето-нека тези, които нищо не разбират да не коментират!!! Я, питайте гимназистите колко им се учи историята в момент, когато трябва да се готвят за матури и кандидат-студентски изпити??? Идеята е много хубава, нека увеличат часовете в по-долните класове, а в 11 и 12 класове учениците да имат възможност да наблегнат на предметите, които са им необходими за по-нататък!
13:44ч. 15 Февруари 2014 #6  SilverStar Това е недопустимо! Аз съм ученичка в 11 клас. В 11 и 12 клас историята е много важна, ще бъде голяма грешка да отпадне. Предполага се,че в гимназията трябва да се учим, а не да бездействаме... не мога да опиша колко съм възмутена.
13:35ч. 15 Февруари 2014 #5  Call_me_Master Много нагли! Трябва да се види по документи кой дава подобни идиотски и родоотстъпнически предложения и родът му до девето коляно - мъчения в Диарбекир!
13:14ч. 15 Февруари 2014 #4  Перверзник Нямам думи! Ако не знаем и помним историята си сме загубени като нация. Явно от ДПС наистина искат да ни претопят културно.
13:00ч. 15 Февруари 2014 #3  zaguban4o Това е великоТО сътворение на министерството!!!! Изцепките продължават .... 500 години не са били достатъчни да задушат българското самосъзнание. Но пък няколко месеца управление от БСП + ДПС е на път да стори това.
О, неразумний юроде ...
10:12ч. 15 Февруари 2014 #2  osemshestПредлагам да махнете и българският език- нали почти не го използваме писмено. Махнете и математиката- смятаме с GSM-и, махнете и спорта- спортуваме пред компютрите... Абе защо не махнете изобщо образованието в България- те на нашите политици не им трябва умен народ, голяма част от него се изнесе към "топлите" страни.
09:41ч. 15 Февруари 2014 #1  МоРсКи Тия турци май им се яде голям БГ уй ?
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Кампания за превенция на ракови заболявания - до края на февруари във Варна
Четвъртък, 5 Февруари 2026 10:15
Започна традиционната кампания на Център по образна диагностика МЛАДОСТ под надслов „Изследвай се днес“. Повод за инициативата е Световният ден за борба с рака, който се отбелязва ежегодно през февруари....
| |
 |
 Международно признати професори по ортопедия и неврохирургия консултират безплатно във Варна
Днес, 6 Февруари 2026 08:10
Страдате ли от хронични болки в гърба, изкривявания на гръбначния стълб, дискова херния или проблеми със ставите? Търсенето на решение за сериозни здравословни проблеми често ни отвежда отвъд границите...
| |
 |
 Дъждът не спря варненци да подкрепят медиците от "Св. Анна" (видео)
Четвъртък, 5 Февруари 2026 17:52
Въпреки дъжда граждани прииждат в подкрепа на работещите в отделението по детска хирургия на МБАЛ „Света Анна“ във Варна, предаде репортер на Moreto.net. Събитието, започна с начален час 17.30 ч. и е...
| |
 |
 TravelX 2026: Мария Жекова за автентичния вкус и силата на кулинарния туризъм в България
Четвъртък, 5 Февруари 2026 15:38
На 13 февруари в Интер Експо Център – София ще се проведе TravelX2026: Новото лице на туризма – конференция, която събира експерти, предприемачи и иноватори, за да очертаят бъдещето на туристическия сектор,...
| |
 |
 КУБ Корпорация предоставя отстъпки за покупка на жилища от спортисти по време на Зимната олимпиада
Четвъртък, 5 Февруари 2026 13:30
По време на Зимните олимпийски игри международната корпорация КУБ предлага специални условия за придобиване на жилищни имоти за спортисти. Програмата, която предвижда 2% отстъпка за жилища в проектите...
| |
 |
 Д-р Румен Христов: Мотивът за напускането ми не е финансов
Днес, 6 Февруари 2026 11:03
Основният мотив за напускането ми не е финансов. Той е свързан с отношението на ръководството и с условията на работа. Това каза за Moreto.net началникът на отделението по детска хирургия в МБАЛ „Св. Анна“...
| |
 |
 Руски генерал бе прострелян в Москва
Днес, 6 Февруари 2026 10:51
Високопоставен генерал от руската армия е бил прострелян няколко пъти при нападение в Москва тази сутрин.
Генерал-лейтенант Владимир Алексеев е бил незабавно откаран в болница след стрелбата в жилищна...
| |
 |
 От болница „Света Анна“ предлагат на напускащите лекари повече оперативни дни, канят ги на разговор
Днес, 6 Февруари 2026 10:37
Ръководството на болница „Света Анна“ отправя покана за разговор с напускащите лекари от детската хирургия във връзка с възникналото напрежение и нарастващата тревожност сред гражданите на Варна около...
| |
 |
 Започват Зимните олимпийски игри в Милано–Кортина, България е с 20 състезатели
Днес, 6 Февруари 2026 10:23
Тази вечер започват XXV-ите Зимни олимпийски игри, които ще се проведат в Милано – Кортина. Официалната церемония по откриването ще стартира в 21:00 часа българско време на стадион „Сан Сиро“ в Милано.
Над...
| |
 |
 Язовир Камчия започна да се пълни с бързи темпове
Днес, 6 Февруари 2026 10:11
Язовир Камчия започна да се пълни с бързи темпове, показва справка на Moreto.net в бюлетина за нивата на язовирите в страната.
Само за месец нивото на водоема, който осигурява питейна вода за Варна, Бургас...
| |
 |
 Жените във финансите и технологиите са по-уязвими от загуба на работа заради изкуствения интелект
Днес, 6 Февруари 2026 09:57
Жените, работещи във финансовия и технологичния сектор, са изложени на по-висок риск от загуба на работни места заради автоматизация и изкуствен интелект в сравнение с техните колеги мъже, сочи нов доклад...
| |
 |
 Започна плановата дератизация на подлези, канални шахти и дерета във Варна
Днес, 6 Февруари 2026 09:45
Започна плановата дератизация за 2026 г. на подлези, канални шахти и дерета на територията на различни райони на община Варна, съобщиха от Общинското предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|