Родители с малките си деца излязоха с празни пластмасови бутилки и издигнаха лозунги "Искаме си водата! Докога така?!" Демонстрацията бе породена от системното безводие в южните райони на града. Непрестанните пробойни, които се образуват по старите етернитови водопроводи, години наред лишават десетки хиляди варненци и гости на града от елементарни санитарно-битови условия посред лято, когато в своите пикове е активният туристически сезон. Освен „Аспарухово”, хроничното безводие засяга квартал "Галата", местностите Боровец и Фичоза, районът около квартал "Христо Ботев" и дори централните части на града. Освен битовите абонати, водната криза удря сериозно хотелиерския и ресторантьорския бизнес. Същевременно улиците на Варна са осеяни с ВиК-ями, а дружеството не компенсира никого за причинените вреди и само начислява различни задължения, оплакаха се протестиращите.
С този първи по рода си воден протест хората от "Аспарухово" стартираха битката на гражданите с водния монополист, като основните искания на недоволната страна са две - равни права и коректност от ВиК-Варна.
Директорът на водопреносното дружество инж. Валентин Вълканов, който се озова на протеста, върна топката у недоволните, като заяви, че сметките на некоректните абонати надхвърлят 12 милиона лева. Това е и причината ВиК-Варна да е във финансов колапс и да няма средства за подновяване на остарялата водопреносна мрежа и за ремонта й. Вълканов припомни на хората, че аварийните ситуации настъпват заради старите етернитови водопроводи, които се рушат и от тях избиват гейзерите. Това налага спиране на водоподаването до отстраняване на авариите, което понякога продължава до няколко дни. Водопроводната система в квартала е остаряла и почти ежедневно има аварии и спиране на водата. Проблемът е от години и не спира да се задълбочава, въпреки че според шефа на ВиК дружеството във водопреносната мрежа на квартала са инвестирани над 21 милиона лева. Той обаче не можа да отговори защо община Варна и държавата, която има мажоритарен дял в дружеството, протакат с години наред проекта за подмяна на старата водопроводна мрежа.
"Водопроводът, захранващ кв. „Аспарухово”, е строен през 70-те години на миналия век, обясни ВиК-шефът. Част от него е подменена през годините, включително и със средства на дружеството. Подновяването е извършено по ул. „Цамблак” и под ул. „Девня”, както и преминаването през Стария и Новия канал на Варненското езеро и Южна промишлена зона. През юни 2013 г. беше подменен един от най-критичните участъци по проблемния водопровод по ул. „Средец”, който бе силно амортизиран. Ремонтът бе извършен от екипи и за сметка на ВиК – Варна, припомни шефът на дружеството. През последните 10 години „Аспарухово” е кварталът, в който са инвестирани най-много средства във водопреносната и канализационна система – 21,6 млн. лева. 11,2 млн. лева от тях са по програма ИСПА и са основно в реконструкция на пречиствателната станция, конструиране на тласкател под дъното на Варненското езеро, реконструкция на 13 километра водопреносна и канализационна мрежа, изграждане на колектори. Близо 2 млн. лева са собствените средства на ВиК – Варна, вложени във водопроводи и помпени станции в „Аспарухово”. Още 4,7 млн. лева е инвестирала общината във Варна в помпена станция, тласкател и разпределителна мрежа в местността Боровец. Към момента има разработен технически проект за водопровод Ф500 в кв. „Аспарухово” – от бензиностанцията на „Лукойл” до помпена станция „Лазурен бряг” в местността Карантината. С проекта се решава в значителна степен въпросът с нормалното водоснабдяване на „Аспарухово” и „Галата”.
Опашки се вият по минералните чешми
„Водоснабдяване и канализация – Варна” ООД се опитва да създаде организация за възможно най-бързо отстраняване на авариите и възстановяване на водоподаването в засегнатите райони, като има предвид горещия летен сезон и курортния характер на града ни и се извинява на жителите и гостите на Варна и най-вече на хората от „Аспарухово” за причинените неудобства", каза още инж. Вълканов, за да успокои разбунтувалите се хора. Вчера отново голяма част от районите на юг от центъра на града бяха без водоподаване пак заради повреда на основния водопровод. В неделя се изви голяма опашка на чешмата с минерална вода в „Аспарухово", където хората пълнеха туби за резерва. Очакванията са аварията да бъде отстранена до сутринта на 15 юли, съобщиха от ВиК-Варна, но вчера това не стана. Проблемът е в близост до отстранената преди дни авария на изградения през 70-те години на миналия век тръбопровод.
Немски устройства спират аварии заради варовик
На въпрос какво ще направи по решаването на този проблем новозаклелият се кмет на Варна Иван Портних каза: „ Активно следя проблемите в „Асарухово” и това е един от първите въпроси, които трябва да решим. Тъй като дружеството не е на общината, ще направим всичко възможно, за да се задвижи системата”. Наскоро бе направено проучване за решаване на друг проблем с безводието, този път в близкото село Каменар. Във високата част на селото периодично няма вода, а причината е, че тя едва достига до тази част с променливо, по-често ниско налягане, което се подава от помпена станция „Батова”. Тя пък захранва не само Каменар, а също съседното село Кичево и част от варненския квартал „Виница”. Проблемът с налягането възниква само във високата част от селото заради разположението на домовете на абонатите, до които - при голяма консумация в ниската част, водата стига с намален дебит и налягане. По тази причина в тръбите бързо се образуват котлени отлагания, които ги запушват. ВиК специалисти припомниха, че от последната подмяна на проблемния тръбопровод са минали само 2 години. Проблемът е поставян нееднократно на вниманието на Община Варна, а решението му бе подсказано преди няколко месеца с технология, предотвратяваща котлените отлагания. След направени допълнителни проучвания, от ВиК-Варна се свързват с немска компания, която предлага уникални за България устройства, които пречат на отлаганията на варовик по тръбите. Изпратени бяха проби на водата, които да позволят на немските специалисти да разработят устройства, подходящи за нашите условия. За да не се отлага решаването на проблема, са предприети аварийните мерки по подмяна на тръбите. Веднага след приключване на предварителните проучвания и уточняване на техническите параметри с немските специалисти ще се пристъпи и към практическото решаване на проблема в дългосрочен план.