- Как се формира данъчната оценка на жилищните имоти?
- Съгласно нормите на Закона за местните данъци и такси данъчната оценка е основа за облагане с данък върху недвижимите имоти. Това се отнася за всички жилищни и нежилищни имоти на физически лица и за почти всички имоти на юридически лица. Данъчната оценка предопределя още такса „Смет”, данъкът върху наследствата, данъкът при придобиване на имущества, а също и нотариалните такси в производствата по Гражданския процесуален кодекс и др. 3 са факторите, на базата на които се формира данъчната оценка на жилищните имоти. Това са площта, базисната данъчна стойност за 1 кв. м, която зависи от вида и конструкцията на жилището, и корекционните коефициенти. Последният показател включва коефициентите за местоположение, за инфраструктура, за индивидуални характеристики на имота, за височина, за овехтяване. С други думи, данъчната оценка се формира по общовалидна за цялата страна формула.
- Това означава ли, че имоти с еднакви характеристики биха имали сходна данъчна оценка, ако не се взема под внимание местоположението им?
- Именно. При еднаква базисна стойност (еднаква конструкция и вид на обекта) и еднаква площ, данъчната оценка на имот в кв. „Владислав Варненчик” и на имот на централната улица „Княз Борис I” би била еднаква, ако не се отчиташе корекционния коефициент за местоположение. Това се отнася и за размера на данъка – при еднакви показатели той би бил еднакъв.
Коефициентът за местоположение зависи от категорията на населеното място, от зоната, в която имотът попада, дали е извън или в строителни граници или пък се намира във вилна зона. Това са показатели, които ни се подават от районните администрации. Те пък ги залагат на базата на Закона за устройство на територията. Що се отнася до коефициента за инфраструктура, то той отразява дали в имота има ток, вода, канализация, ТЕЦ, телефон, дали около сградата има асфалтиран път. Колкото повече от тези показатели липсват, толкова по-малка е данъчната оценка, а от там и данъкът за недвижимите имоти и таксата за битови отпадъци. Затова е важно данъчните декларации да се попълват коректно. Не липсват случаи, при които граждани посочват неверни данни, за да повишават данъчната оценка на имотите си, а чрез нея и пазарната им стойност. Не бива да забравяме и категорията на населеното място. Знаете, че по цени на имоти Варна следва столицата София и в много отношения не й отстъпва.
- А защо се налага ново зониране точно сега?
- Границите на зоните за базисните цени на земите на територията на община Варна са били определени за целите на данъчното облагане през 1998 г. Тогавашният кмет Христо Кирчев е издал заповед, въз основа на която зонирането влиза в сила. Законови промени през 2006 г. са наложили корекции, но те досега не са били извършени. С влизане в сила на новия Общ устройствен план обаче измененията не търпят отлагане. Те се отнасят единствено до селищните образувания, които до момента не са били включени нито към зоните на населеното място, нито към категориите вилни зони.
Подчертавам, че зонирането за останалата част от община Варна остава без промяна. Съгласно Закона за административно-териториалното деление на Република България селищните образувания са територии извън строителните граници на населените места, устроени за осъществяване на специфични функции и в тях няма постоянно живеещи. С ОУП всички селищни образувания на Варна стават урбанизирани територии, обхванати от строителните граници. Това даде основание те да бъдат зонирани.
Курортните комплекси бяха определени като втора зона.
С решение на Общинския съвет местностите Евксиноград и Долна Трака, които досега са били вилни зони, влизат във втора зона. Кв. „Галата”, който пък беше пета зона, става четвърта. Четвърта зона е отредена и за Прибой. Основанието е, че се намират близо до морския бряг и на тази база имотите там се атрактивни. Този извод не е наша прищявка, а стъпва на експертни предложения. Впрочем тази оценка намира потвърждение и в пазара на имотите. Трябва да уточним обаче, че в резултат от различни видове заверки в районните кметства през годините са настъпили разлики в данъчната оценка на сходни по квадратура и местоположение парцели. При анализ на съществуващите партиди на имоти във вече бившите селищни образувания, в дирекция „Мести данъци” се натъкнахме на случаи, когато данъчната оценка за един имот е двойно по-голяма от данъчната оценка на сходен имот на същата улица. Това се дължи на факта, че в районната администрация едната къща е заверена като част от първа вилна зона, а другата се води извън строителните граници. Новото зониране ще реши този проблем, тъй като всички имоти на територията на съответната местност ще се водят една зона.
- Посочете конкретни примери. Как изглеждат нещата в цифри?
- На ул. „Бреза” – втора зона, за масивна монолитна сграда – неосновно жилище с площ от 140 кв. м данък „Сгради” е бил досега и остава 321 лв., а такса „Смет” – 160 лв. За имот в Евксиноград – вилна зона, първа категория, данъкът за недвижими имоти за масивна монолитна къща от 150 квадрата, също неосновно жилище, досега е бил 259 лв. С отреждането на имота във втора зона налогът става 299 лв. Таксата за битови отпадъци нараства от 129 на 149 лв. Равносметката показва, че увеличението на данъците в Евксиноград възлиза на 15%. Около 2 - 3 пъти се завишават само налозите за имоти в селищни образувания, които са се водили в строителни граници. Това се отнася главно до парцелите на територията на Долна Трака. Ако досега за апартамент от 62 квадрата там хората са плащали 50 лв. данък „Сгради” и 25 лв. такса „Смет”, с промените данъкът върху недвижимите имоти ще стане 137 лв., а таксата за битови отпадъци – 68 лв. Ще дам пример и за „Галата”. За имот от около 120 кв. м там данък „Сгради” ще се увеличи от 110 лв. на 165 лв. Такса „Смет” пък ще нарасне от 55 лв. на 82 лв. За сравнение в кв. „Чайка”, който се води втора зона, за апартамент от 73 кв. данъкът за недвижими имоти е 148 лв., а таксата за битови отпадъци – 74 лв. Отново ще отбележа, че кварталите остават в зоните, в които са били и досега, тъй като промяната засяга само селищните образувания.
- Протестиращи, които недоволстват от новото зониране, се оплакват, че увеличението на данъците ще бъде непосилно за пенсионерите. Съществува ли възможност хората да ползват данъчни облекчения?
- Налозите за имотите, които се ползват като основно жилище, са наполовина по-малки. Ако хората живеят постоянно в къщите си в местностите, е редно да подадат коригираща декларация. На тази база данъкът им ще бъде намален с 50%. Разбира се, дадено семейство не може да има повече от едно основно жилище. При специализирани проверки досега сме се натъкнали на над 5000 случая, при които варненци декларират по няколко основни жилища. Изискали сме да подадат коректната информация по надлежния ред.
Освен това хората с решения от ТЕЛК имат право на допълнителни преференции. Техните налози се намаляват със 75%. Не на последно място трябва да припомним, че ако дължимите суми се платят в началото на данъчната кампания, се прави 5% отстъпка.
- Кога хората ще бъдат информирани как точно промяната се отразява върху собствените им имоти?
- Подготвяме обществена поръчка, чрез която до всички собственици на имоти ще бъдат изпратени уведомления. Предвиждаме хората да ги получат през март. Преди няколко месеца обмисляхме да спрем уведомленията, тъй като все пак има възможност справка да се прави и онлайн. Но заради предприетите изменения и тази година хората ще получат информация за налозите си по пощата. Общината има достатъчно ресурс при необходимост да прави проверки по документи във връзка с разрешителните за строеж и подадените данни в информационния масив на „Местни данъци“. При констатирани различия би могъл да се извърши физически оглед на място, каквато практика има и Националната агенция за приходите. Възможност за проверка ни предлага и достъпът до масива на кадастъра. Справки можем да правим и чрез базата данни на Агенцията по вписванията.