Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Деца, избягали от смъртта в Сирия, гладуват във Варна

Понеделник, 26 Ноември 2012 15:37
Източник: Народно Дело   
Сн.: Народно Дело
Седемгодишният Абдала, година по-големият му брат Фаулас и 11-годишната Балкис днес ще ядат хляб с малко топла вода и лъжица олио. Когато следобед притъмнее, децата ще запалят няколко свещи, тъй като у тях няма ток, и ще се съберат около печката на дърва да се стоплят. Глада ще залъжат с чаша чай. Вечерта, преди да си легнат, няма да се изкъпят, а само ще се обтрият с мокри кърпи, защото водата е спряна.

Не, не мислете, че това е поредната тъжна история за гладуващи деца, написана по тертип. Това е историята на едно семейство, което буквално се е изтръгнало от смъртта, бягайки под куршумите и минометите в Сирия. Те не са просто бежанци, които са дошли във Варна да търсят спасение, а пълноправни членове на страната ни, тъй като Абдала, Фаулас и Балкис са български поданици.

Историята на децата започва, когато Светлана Янчева среща любовта на живота си – сириеца Мохамед Даас, през 1992 г. във Варна. Две години по-късно заминават да работят в Румъния, а 6 г. след това решават да си създадат истинско семейство в Хомс, Сирия. Там се раждат децата. През годините Светлана се грижи за хлапетата и дома, а Мохамед изкарва прехраната им като специалист по ВиК. „Бяха изключително спокойни и хубави години. Никога не сме се лишавали от нищо, защото неговата заплата ни стигаше за всичко. Отделно правителството всеки месец осигурява на всеки човек в страната, независимо дали е беден или богат, по няколко килограма ориз и захар“, разказва Светлана.

Идиличният делник на семейството се превръща в кошмар през март 2011 г., когато започва войната в Сирия. „Мислех, че ще свърши за месец-два, но ставаше все по-лошо“, коментира жената. Много бързо за жителите на Хомс, където се разиграват истински касапници, домовете се превръщат както в убежище, така и в затвор. И то не особено надеждни. „Дори и да си прибран вкъщи, нямаш никаква сигурност, че ще се спасиш от куршумите. Може както си в кухнята, да те гръмнат. През цялото време единствената ни цел беше да опазим децата живи от денонощните стрелби. До банята имахме малко коридорче. Преценихме, че куршумите няма да минат през двете стени дотам, и затова оставях децата в коридорчето, сигурна, че нищо няма да им се случи. Казвах им да не мърдат оттам, а аз много внимателно отивах до кухнята или до другите стаи. Никъде не можехме да излизаме. Така изкарахме 4 месеца, но прецених, че не можем повече и трябва да се върнем в България“, разказва Светлана.

За да тръгне към родината обаче, майката трябва да излезе навън и да отиде до посолството в Дамаск, за да подготви документите. „Умирах от страх по пътя, но трябваше да поема този риск“, спомня си тя. И до днес се буди нощем от писъците, които никога не ще забрави. „Още чувам крясъците на жените и децата. Когато се събираха на митинги в Хомс за спиране на обстрела по цивилни, ненадейно идваше Отрядът на смъртта и почваше да стреля наред по хората. Страшни писъци! Нещо... не мога да опиша този ужас. Децата вече бяха свикнали да минават покрай танковете. Беше много страшно и си казах, че каквото и да е в България, някак ще се оправим, но поне децата ми няма да виждат смъртта и всичко, което се случва в Сирия“, коментира жената. Под заплаха за живота си тя отива до Дамаск, оправя си документите, а на връщане я предупреждават, че е по-добре да не се връща в Хомс, тъй като градът вече е затворен, а в него е невъобразим ад. Светлана обаче успява да се прибере, грабва куфар с най-необходимото и отвежда децата в края на юли 2011 г.

От началото на войната сраженията в Хомс не са спирали. Повече от 250 000 цивилни са избягали от домовете си, за да се спасят. Някои източници определят Хомс като безлюдна гробница, погребала хиляди човешки съдби. Сраженията не спират дори по време на вечерните молитви, но песента на ходжите не успява да заглуши стрелбата. Според агенциите минометите са били насочени именно към цивилните. „Това е истинска касапница“, пише АФП. По последни данни войната в Сирия е взела до този момент умопомрачителните 40 хиляди жертви.

Светлана: Постоянно обяснявам, че тук никой няма да ни застреля

Когато Светлана пристига с трите си деца в България, постоянно й се налага да ги утешава, че тук никой няма да ги застреля. „Доста време те постоянно се стряскаха, особено като видят полицай на улицата, и инстинктивно ме хващат за ръката“, разказва Светлана. Всеки шум за хлапетата е причина да се изпънат в нервен страх. „В продължение на месеци, докато бяхме в Сирия, те се препъваха и падаха един върху друг от ужас, че няма да успеят да се скрият от куршумите“, обяснява тя.

Щом стъпва във Варна с куфара и децата, Светлана се настанява в квартирата на сестра си, тъй като родителите й живеят доста скромно в едно варненско село и къщата е твърде малка. Подслонът е временен, тъй като тя не може да си позволи наема с малкото пари, с които е пристигнала. „Трябваше да пестя от всичко, за да ми стигнат за по-дълго време“, обяснява тя. Така открива част от къща под наем на ул. „Ружа“ 1. „Договорих се за 130 лева на месец. Не ми харесваше, защото беше грозно и тясно, но нямах друг избор“, казва тя. Започва да си търси работа, записва децата на училище и се опитва да е спокойна, макар да няма никаква връзка със съпруга си. Налага си да гони страха, че се е случило най-лошото и вече никога не ще го види, докато през март 2012 г. той успява да избяга от войната и отново да прегърне децата си.

Свобода и мизерия

Свободата, далеч от денонощните обстрели, е повод Светлана да е благодарна всеки ден. Когато стъпва в България обаче, тя се сблъсква с шока на родната криза. „Честно казано, не очаквах да е толкова лошо положението. Стреснах се, когато видях цените. Нямах представа, че тук всичко е толкова скъпо. В Сирия един килограм хляб го купуваш за половин долар, а тук за 600 грама даваш 1 лев“, признава тя. Доходът, който трябва да разпредели за петчленното си семейство, е повече от скромен. Работата, която си намира, не е кой знае какво и затова заплатата й е едва 300 лева. Тъй като парите не стигат, всяка събота цялото семейство нарамва рекламни вестници и ги пуска в пощенските кутии, за да може да припечели още 100-тина лева на месец. С много усилия Светлана успява да си издейства детски добавки за децата. Но и така парите не стигат, тъй като половината от тях отиват за наем, ток и вода. „Боли ме за децата. Тежко ми е, когато поискат нещо, а аз не мога да им го дам“, лаконично коментира жената. Истината обаче е далеч по-зловеща. Нейна приятелка, която повече от година е близо до битието на семейството, споделя, че основната храна е надробен хляб с малко топла вода и лъжица олио. Децата ходят на училище с по няколко сухи филийки, защото парите не стигат за друго. А от социални грижи не могат да помогнат, тъй като съпругът на Светлана е чужденец.

Семейството остава на улицата

Преди около месец Светлана научава, че квартирата, в която живее, всъщност е отчуждена още през 2010 г. Наемът, който тя плащала на стария собственик, е взиман нерегламентирано, но не това е бедата. Когато „хазаинът“ й научава, че тя вече е наясно с жилищната ситуация, й съобщава, че вече не му дължи наем, но казва, че трябва да се изнесе, и то до дни. През това време той закрива партидите за ток и вода. Ето защо вече четири седмици семейството живее без електричество и втора седмица без вода. Независимо че петчленното семейство се издържа с минимален бюджет, жената е молила компаниите да възстановят водата и тока, тъй като настоява да плаща за ползването им. Това обаче е невъзможно. От община Варна също казват, че нищо не може да се направи, но й позволяват да остане в къщата още два месеца, докато си намерят друга квартира. „Търся евтина квартира, но ми се струва, че това е непостижима цел. Най-малкото защото навсякъде искат депозит, което мен много ме затруднява“, обяснява тя.

Междувременно Светлана трябва да се справя с проблемите, породени от липсата на ток и вода. „Едната комшийка ни разрешава да си пълним бутилки с вода у тях. Друга жена пък каза, че ако трябва децата да учат, да ги пращам при нея на светло. Но все пак не може всеки ден да притесняваш хората, дори и да ти е трудно. Така че те учат на свещи. Много им е трудно, притеснявам се, че ще започнат да изостават. Виждам ги как се взират в учебниците на светлината на свещите и не успяват. Взираме се на смени, но не се получава“, казва Светлана и сълзите й потичат от безсилие.

Търси се работа за таткото

Не Светлана, а най-близката й приятелка - „г-жа Винка“, както я нарича тя, потърси екипа ни за помощ. Родителите са изключително притеснени, че не успяват да се справят сами, и пред хората не се жалят от недохранването или от тъмнината у дома. Когато трябва да отговорят на въпроса от какво имат нужда, Светлана и Мохамед свиват пръсти и отклоняват поглед. Съгласяват се с обобщението, че имат нужда от квартира, която да им е по джоба, и работодател, който да се съгласи да наеме Мохамед. Мъжът разбира български, макар на този етап трудно да говори. Обяснява, че засега не може да си направи документи за постоянно пребиваване у нас, тъй като му искат 3500 лева на депозит, с които той не разполага. Ето защо на всяко полугодие получава виза.

„За себе си нищо не искам, освен за децата“, плаче Светлана. Когато питам дали имат нужда от храна и дрехи, сълзите й рукват. Мохамед толкова е засрамен от предложението, че веднага става от мястото си и се обръща с гръб, за да скрие сълзите си, но отново се обръща и с жест отказва помощ в натура. Не, не мислете, че са твърде горди. Те просто са хора, които са изкарвали хляба си с честен труд и не са предполагали, че децата им ще заспиват гладни. Това са хора, които са избягали от войната и са благодарни за свободата си. И все пак една майка, както е плакала от страх, че децата й ще загинат в една нелепа война, така плаче и днес от страх, че ще останат на улицата и ще ги застигне ужаса на глада и мизерията.

Коментари
10:55ч. 27 Ноември 2012 #19
клуб ЦВЕТОВЕТЕ
В една от статиите има телефон на Светлана, реших да звънна да я предупредя, че ще отидем. Но уви какво ми каза тя- "Статията не е вярна, има лъжа вътре. Нямам нужда от храна и дрехи, искам да се разбера с хазяина затова писахме. Не искам дами купуват, храна и дрехи." Настоях за среща с нея въпреки това, но тя отказа и се извини че така съм била подведена от статията!
Оставям всеки сам да прецени статията!
10:18ч. 27 Ноември 2012 #18
клуб ЦВЕТОВЕТЕ
Днес (от една група в фейсбук се организират) ще отидат са се срещнат с тях и повече информация ще има предполагам по късно следобед. Явно най-належащото е жилището...ще пиша отново по късно. Но можем поне да си спестим негативните думи за това семейство, никои няма нужда от тях.
10:18ч. 27 Ноември 2012 #17
onq
Не виждам какво лошо има да се даде по един сандвич на 3 деца ...
За мама и тати както и да е, но за децата не мисля че трябва да е проблем ..
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Grand Късметлия ще получи нов автомобил във Варна
Сряда, 30 Април 2025 10:05
Grand Mall, най-големият извънстоличен търговски център в България, навлиза в дните на май - празничния месец на своята 15-годишнина, с щедър жест към многобройните си посетители. За да сподели празника...
За Гергьовден: Стани кулинарен победоносец с Kolichka.bg
Сряда, 30 Април 2025 08:28
На Гергьовден, когато земята ухае на свежест, а сърцето тръпне за празник, традицията ни събира около трапезата — пъстра, богата и благословена. На Гергьовден традицията повелява не само да вдигнем тост...
Мисли, преди да скролваш: защо децата трябва да мислят критично онлайн
Сряда, 30 Април 2025 11:02
Критичното мислене при децата започва да се формира много преди да влязат в училище. Според някои психолози те полагат основите на умението да търсят смисъл, да задават въпроси и да търсят аргументи още...
Варна отново домакин на международен Pétanque Fest 2025
Днес, 1 Май 2025 15:39
От 13 до 20 май 2025 г. курортният комплекс "Св. Св. Константин и Елена" ще бъде арена на второто издание на международния Pétanque Fest Varna – спортен и празничен форум, който съчетава духа на състезанието...
Крайната десница в Румъния отново разчита на TikTok преди повторните избори
Днес, 1 Май 2025 14:46
Джордже Симион разполага с 1,3 милиона последователи преди вота на 4 май. Крайнодесен кандидат, подкрепящ Доналд Тръмп, се радва на голяма популярност в TikTok преди повторните президентски избори в...
Какво ще бъде времето утре
Днес, 1 Май 2025 14:01
През нощта ще бъде предимно ясно и почти тихо. Преди полунощ на места все още ще има купесто-дъждовна облачност и главно в планинските райони на Югозападна България ще превали краткотраен дъжд. Минималните...
България и още 15 държави искат да променят бюджетните си правила, за да отделят повече пари за отбрана
Днес, 1 Май 2025 13:15
Шестнайсет страни от Европейския съюз ще поискат да им бъде позволено временно да не прилагат правилата за бюджетната стабилност, за да могат да направят разходи за отбрана, това съобщиха от Полското председателство...
Благотворително турне „ГИЗДАВА 2025“ обединява звезди и млади таланти в подкрепа на децата на България
Днес, 1 Май 2025 12:35
Деси Добрева, в компанията на „Лудо Младо Бенд“, Tenori d'Amore, Детския хор на БНР, Хора на Софийските момчета и десетки танцьори и млади артисти, стартира националното благотворително турне „ГИЗДАВА...
Тежка верижна катастрофа с един загинал край Провадия
Днес, 1 Май 2025 12:07
Сигнал за тежък пътен инцидент на 384-ия километър от АМ „Хемус“, в посока Варна, е подаден в 03:47 часа на 30 април. Инцидентът е станал в района на Провадия, съобщиха от ОД на МВР - Варна. На място...
Автори на кулинарни книги обвиняват инфлуенсър в копиране на рецепти
Днес, 1 Май 2025 11:35
Двама автори на готварски книги обвиниха инфлуенсърката от TikTok Брук Белами в копиране на техни рецепти. Наги Маехаши – австралийската създателка на популярния кулинарен уебсайт RecipeTin Eats, заяви,...
Проучват колко струва поддръжката на колите в автопарка на Община Варна и звената й
Днес, 1 Май 2025 11:10
Община Варна проучва проучва колко би струвало техническото обслужване и ремонт на леките и товарните й автомобили, включително доставка и монтаж на резервни части и консумативи. Това става ясно от обявената...
Нови цени на винетките от 1 май
Днес, 1 Май 2025 10:24
От 1 май влизат в сила нови цени на електронните винетки за леки автомобили с тегло до 3,5 тона. Цените са както следва: Годишна винетка – 97 лв. Тримесечна винетка – 54 лв. Месечна винетка –...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.0 + 1.0
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook