Бойко Борисов: Забраната за пушене няма да бъде отменена, не вижда основание
Четвъртък, 22 Ноември 2012 13:15Източник: Dir.bg
 
Премиерът Бойко Борисов бе категоричен, че забраната за тютюнопушене на обществени места няма да бъде отменена.
Днес в големите градове в страната пък ще се проведе национален протест срещу забраната за пушене в заведенията.
"С цялото ми уважение към това, че всеки има право да пуши или не, сигурен съм че забраната няма да отпадне. Постепенно хората свикват с това и не виждам основание да се отменя," каза Борисов, цитиран от novatv.
Той припомни, че преди време е било разрешено да се пуши дори в самолетите и в градския транспорт. "В наши дни това не само че е забранено, но е и знак за лошо възпитание. Ако някой запали цигара в рейса, сега веднага ще му се нахвърлят", коментира министър-председателят.
Забраната за пушене в закрити обществени места влезе в сила на 1 юни. Освен на закрити публични места е забранено да се пуши и на стадиони, детски площадки, градини и училища и прилежащите към тях терени и тротоари. Не може да се пуши и на работните места.
След като забраната влезе в сила, собствениците на заведения продължават да искат отмяна на пълната забрана за пушене в тях, защото това застрашава бизнеса им. Ресторантьори предложиха да има заведения за пушачи и непушачи, които да са с различен данъчен режим.
По експертни разчети икономическите ефекти от забраната се изразяват в над 228 млн. лв. по-малко приходи за бюджета годишно. А според НСИ към края на третото тримесечие заетите лица в сектор "Хотелиерство и ресторантьорство" намаляват с 10 700 души, което прави секторът с най-висок процент намаляване на заетостта, предаде "Фокус".
Затова днес представители на собствениците на заведения в България организират протестен митинг за отмяна на тоталната забрана за тютюнопушене в заведенията.
Преди седмица депутатите Кирил Гумнеров и Стоян Иванов внесоха промени в Закона за здравето с искане за отпадане на тоталната забрана за тютюнопушене в заведенията, припомня dir.bg.
|
Коментари |
01:43ч. 23 Ноември 2012 #12  С.Николов В прав текст
толкова съм намразил пушачите,
че вероятноста да се сбия с някой такъв
вече е над 99%
Не е начинът за решаване на проблема
но сами си направете сметката
колко ми се е насъбрало
за да стигна до това ниво.
На работа пушат
в заведенията пушат.
При нормална молба
да не пушат ме гледат на кръв
еееее аз мога или не мога
явно не мога
защото ако можех на ден
поне по едно сбиване щях да правя
Извинете господа пушачи
но моята толерантност към вас
отдавна се е изчерпала.
01:21ч. 23 Ноември 2012 #11  Никой Наглостта няма граници -факт.
Сагата с пожарогасителя не винаги свършва по очаквания начин.
01:12ч. 23 Ноември 2012 #10  С.Николов Кажи на коя пейка и в кой парк.
Да дойда с пожарогасителя.
00:22ч. 23 Ноември 2012 #9  Никой Ако седя в парка на пейка и някой дойде да седне до мен какво право ще има да ми се оплаква че пуша?
Кой на кого се натрапва?
23:58ч. 22 Ноември 2012 #8  lefer5 Николай. Преди имаше зали за и непушачи. Местата определени и отделени за непушачите бяха в най отдалечените неудобни и неприветливи части на ваведенията. Пушенето не е задължително а личен избор които сами сте направили да се тровите и да давате такъв пример на децата си . Не го натрапвайте на всички останали защото не сме длъжни да търпим заисимостите ви . Помислете и за наследниците си акоиската те да нямат този вреден навик който съм сигурен че не желаете да последват .
22:58ч. 22 Ноември 2012 #7  Никой Аз пък най-много искам разни ревящи и вечно оплакващи се непушачи да не ми се пречкат наоколо.А да си отидат кротко и мирно в залата за непушачи каквито имаше преди в много заведения.
Просто никой не може да отрече очевидната истина че ще фалират много заведени.Самата статистика го показва.И както ''егоистично'' съм казвал и по-рано - просто в един момент заведенията няма да ги има като затворят.Хайде сега идете да ми се сравнявате с напредналите европейски политики.
На гол тумбак чифте пищови нашата работа.
Всичката ни Мара втасала че до пушенето решихме да се мерим с европейците!
15:49ч. 22 Ноември 2012 #6  Todorov Приемането на забраната нареди България сред страните, които следват най-прогресивните европейски и световни политики - нещо, което не сме свикнали често да виждаме,
Според Националния център за изследване на общественото мнение,над 60% одобряват приетата забрана за тютюнопушене. Висшият административен съд пък се е произнесъл през 2011 г. , че тютюнопушенето не е индивидуално гражданско право за разлика от достъпа до чиста и здравословна околна среда, който представлява по-висш приоритет за държавата,.
Твърденията, че туристическият бизнес у нас ще пострада от налагането на забраната, не отговарят на истината. Резервациите за хотели и ресторанти за Коледа, Нова година,предстоящия зимен сезон у нас вече са ангажирани при условията на пълна забрана за тютюнопушене; броят на туристите през изтеклия летен сезон е нараснал с 4 - 5 %, а приходите от туризъм са се увеличили с 5 - 6 %,
14:33ч. 22 Ноември 2012 #5  isin До никой:
Голяма работа си! "Загиващи заведения и бъдещите безработни. Генериране все по-голяма безработица и дефицит". Каква прозорливост! Да
, даже и сняг може да завали през зимните месеци! Да спасим Родината! Да смажем управляващите!
Даже да предложим за да не се стига до"Загиващи заведения и бъдещи безработни" да се разреши помещения за шмъркане! А защо не и стая тип "публичен дом"? Как не се сещат тези управленци? Оборотът ще се вдигне! Така още повече данъци ще плащат босовете и ще подпомогнат икономиката и бюджета! Съгласен си, нали? Подкрепете ни!
14:08ч. 22 Ноември 2012 #4  FiFo Аз съм ПУШАЧ и ще ви кажа само 1 който му се пуши на вънка щом мене немамързи да излизя на вънка значи и вие можете който иска да падне забраната е бавноразвиващ се неможе в интелигеннтните държави да е така а тука заради няколко бавни селянина да страдат всички!
13:56ч. 22 Ноември 2012 #3  PAIN88 Стига с тези глупости ! който му се пуши да си пуши, но никой не длъжен да пуши с Вас до вас или около вас, ако вие се чувствате дискриминирани сега, ние бяхме така с години. Най-добре да има заведения за пушачи за не пушачи за да се облекчи икономическия натиск, въпреки че не сме първата държава въвела тази събрана, а до колкото знам не се фалирали тези държави.
13:53ч. 22 Ноември 2012 #2  boboyan Ти си много егоистичен тип Никой. Аз съм непушач и искам да отида на ресторант, без някой кретен като теб да ми пуфти на среща и да смърди на кочина в залата.
А за безработицата пак е виновно пушенто, да знаеш...от както забраниха пушенето по кръчмите, настана една такава безработицааа. Всичко е Макроикономикааа.
13:45ч. 22 Ноември 2012 #1  Никой г-н Борисов - просто усещате ли как настройвате всички против себе си.
Глас народен,глас божи- това ще ви се стовари на изборите другата година.
Аз ще припомня че в Макдоналдс и всички детски сладкарници не се пуши от много отдавна... и никой не е казвал нищо защото е имало къде да отиде.
А непушачите които още реват,нека застанат зад думите си и да спасят загиващите заведения и бъдещите безработни.
Помнете ми думата -все по-зле ще става и тепърва ще се генерира все по-голяма безработица и дефицит.Фактите вече са налице и от такава абсурдна политика ще страдаме всички заедно.Реално все още има шанс да се върне старото положение където имаше отделени зали или просто цели заведения си имаха свой самостоятелен статут.
Видя се че г-н Борисов въобще не го интересува абсолютно нищо което засяга българите.
Хайде сега напънете са малко да видите кой ще спечели от всичко това...само се опитайте да си надскочите егоизма кой бил пушач или непушач - играта е още по-голяма всъщност.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 От полуостров Варна до залив Баба Тонка: Българският отпечатък в Антарктида
Днес, 11 Януари 2026 18:52
Знаете ли къде се намира полуостров Варна, залив Баба Тонка или върховете Монтана и Ахтопол? Всички те носят имена на български географски обекти и се намират в Антарктика, в близост до българската база...
| |
 |
 Андреа Бочели ще е сред звездите на откриването на Зимните олимпийски игри
Днес, 11 Януари 2026 18:31
Италианският тенор Андреа Бочели ще се изяви на церемонията по откриването на Зимните олимпийски игри в Милано–Кортина 2026 на 6 февруари. Световноизвестният артист ще се присъедини към Марая Кери и Лора...
| |
 |
 Един загинал и стотици унищожени имоти при горски пожари в Австралия
Днес, 11 Януари 2026 18:07
Югоизточната част на Австралия е обхваната от сериозни горски пожари, които вече унищожиха около 300 имота и взеха живота на един човек. Пожарите бушуват най-вече в щата Виктория, но и в Нов Южен Уелс.
Във...
| |
 |
 Сдружението за модерна търговия се обяви срещу Законопроекта за максимална надценка
Днес, 11 Януари 2026 17:45
Сдружението за модерна търговия (СМТ) призова Народното събрание да не приема Законопроекта за максималната търговска надценка за стоки, включени в кошницата на домакинството. Документът е инициатива на...
| |
 |
 Столични лекари се борят за живота на 200-килограмов пациент
Днес, 11 Януари 2026 17:24
Екипите в университетската спешна болница "Пирогов" се борят за живота на 52-годишен пациент. Той постъпва по спешност в събота, 10.01.2026 година, съобщиха от столичното лечебно заведение.
В болницата...
| |
 |
 Алберт Попов завърши 11-и в слалом за Световната купа
Днес, 11 Януари 2026 17:01
Българският скиор Алберт Попов постигна най-добрия си резултат на слалом за Световната купа, завършвайки 11-и в Аделбоден, Швейцария. Състезанието се проведе на пистата „Куонингсбергли“, а в първия манш...
| |
 |
 Откриха 24-годишна жена от Провадия, издирвана от месец
Днес, 11 Януари 2026 16:39
24 годишна жена от Провадия, която бе обявена за издирване прeди повече от месец, е намерена и се намира в добро здравословно състояние. За това информират от Областната дирекция на МВР във Варна.
Елена...
| |
 |
 Няколко машини разчистват падналите скали на пътя Стойките – Широка лъка
Днес, 11 Януари 2026 16:17
Седем машини и екипи на пътноподдържащата фирма работят по разчистването на падналата скална маса на третокласния път между Стойките и Широка лъка в Смолянско, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура”...
| |
 |
 Зеленски обяви нови операции срещу Русия на фона на засилените удари по Украйна
Днес, 11 Януари 2026 15:43
Украйна подготвя и вече реализира нови военни операции, насочени срещу Русия, обяви президентът Володимир Зеленски на фона на ескалиращите руски атаки срещу украински градове и ключова енергийна инфраструктура.
Във...
| |
 |
 Протестиращи изхвърлиха боклука си до Столична община
Днес, 11 Януари 2026 15:19
Протест се проведе пред сградата на Столичната община, след като жители на няколко софийски района се оплакаха от нередовно сметопочистване. Граждани от „Подуяне“, „Люлин“ и „Красно село“ заявиха, че в...
| |
 |
 Иран заплаши САЩ и Израел с ответни удари
Днес, 11 Януари 2026 14:54
Иранските власти предупредиха, че американските военни и Израел ще бъдат легитимни цели при евентуална военна интервенция на Съединените щати, на фона на продължаващите масови протести в страната и засилващото...
| |
 |
 Главният здравен инспектор: Пикът на грипа ще бъде до края на януари
Днес, 11 Януари 2026 14:30
Пикът на грипа у нас се очаква до края на януари, съобщи по bTV главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. По думите му през следващата седмица в някои области на страната нивата на заболеваемост...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|