Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Дълбоката провинция на Европа

Събота, 4 Август 2012 18:42
Източник: EkipNews.bg   
Пътят на България към Европа започва от варварството. Самото начало на Българската държава е резултат на варварски нашествия. Необходими са близо два века, за да могат българите да приемат християнството и да се доближат до ценностите на европейската култура.

АТАНАС ЖДРЕБЕВ

Продължилите няколко столетия жестоки войни показват колко труден е пътят на приобщаването на варварите към цивилизования свят. Вътрешните междуособици и двуцарствието в края на 14 век насочват нашата съдба към това да затънем дълбоко в Ориента и да се чудим как да се измъкнем от блатото. Кръстопътят между варварството и цивилизацията белязва и цялата ни нова история.

Дори сега последните години от развитието на Българската държава създават впечатлението, че отново сме се завърнали към началото.

Не сме ли варвари в сърцето на Европа? Европейският съюз ни задава правила и норми на поведение, казва ни колко е лошо да крадем и да убиваме, опитва се да ни приобщи чрез договорни отношения към неговата ценностна система, наблюдава ни като диваци, които не знаят какво е това закон и какво представлява неговото спазване, опитва се да ни принуди да се променим, порицава ни, притиска ни, заплашва ни, а ние си оставаме твърдоглави, неразбиращи, съпротивляващи се, отбраняващи се и все по-непроменими и по-непроменими.

Четем докладите на Европейската комисия, така както дяволът чете Евангелието, търсим вината у другия, без да съзнаваме колективната отговорност, вземаме палиативните решения, без да изкореняваме проблемите, опитваме се да говорим политически, без да правим политика.

Последният доклад може би беше най-унищожителният от всички, които са публикувани досега. Вярно е, че в него имаше положителни оценки относно напредъка в законодателството. И тук трябва да поставим едно голямо НО, което е в съзвучие с цялата синтактична структура на документа. Направени са промени в законодателството, но те не се прилагат ефективно, има присъди за някои поръчкови убийства, но има още нови и неразкрити, има повдигнати обвинения в корупция, но са твърде много оправдателните присъди, има забавяния на дела, но и опити на изпълнителната власт да кадрува в съдебната.

Това не са точни цитати, а е сбит преразказ, който се опитва да пресъздаде НО структурата на доклада по-скоро. Последното НО е с двоен отрицателен смисъл. То възпроизвежда смислово варварската война между съда и МВР, визира една конкретна жертва в тази война и буди тревожност относно целия механизъм, по който се води борбата с престъпността.

Бихме могли да си припомним, че съдия Мирослава Тодорова беше уволнена от ВСС заради забавяне на мотиви към дела до изтичане на давността им и това се случи на фона на публичния й конфликт с Цветан Цветанов и заведеното дело за клевета срещу него. Тази фактология е натоварена с известна двойственост, трудно е да се определи границата между професионалната некомпетентност и политическия натиск. Липсват ориентирите, които да покажат цивилизоваността в подобен тип взаимоотношения. Не е европейско поведение нито да оставяш престъпници на свобода, нито да оказваш натиск върху съдебната власт от позицията си на вътрешен министър.

Точно това НО загатва за нещо сенчесто, което не излиза от задкулисието поради вътрешната си противоречивост и поради липсата на достатъчна публична конкретика за засегнатите интереси. Правната рамка е създадена. Липсва институционална ефективност, или казано с други думи, правилата на играта не работят. След толкова години на мерки и реформи престъпниците в общи линии се чувстват спокойни да извършват своята дейност. Войните между изпълнителната и съдебната власт улесняват именно тези, срещу които трябва да бъдат насочени общите усилия.



Състоянието на невъзможност на държавата, използвайки всичките си налични властови ресурси, да реши даден проблем, би могло да бъде дефинирано като институционален дефицит. Може да бъде оприличено на сблъсъка на варварина с цивилизацията, при който опитът за култивиране не води до промяна на идентичността.

Пораждат се всевъзможни реакции, като всички те са по правило неадекватни. Управляващите първосигнално обявяват доклада за обективен, опират се на положителните оценки в него, хвалят се за постигнатите успехи, обещават да продължат усилията. Опозицията първосигнално иска вот на недоверие. Последният вот беше логическо недоразумение, защото докладът е обобщаващ за последните пет години. Вносителите от БСП и ДПС застанаха срещу трите години от управлението на ГЕРБ, но по тази логика те би следвало да застанат и срещу визираните две години от собственото им управление.

Яне Янев поиска да бъде издигнат паметник на Цветан Цветанов. За съжаление, в залата го нямаше Ахмед Доган, за да поиска да се издигнат паметници на Румен Петков и Михаил Миков. Само така би могъл да се увековечи безсмъртният подвиг на вътрешните министри в славната им битка с престъпността и корупцията. Дебатите по вотове на недоверие в героически и монументален стил водят до още по-голямо опошляване на проблематиката, защото по същността си тя е ценностна, а се прави опит да бъде манипулирана политически. Избирателно бяха четени извадки от доклади от различни години с цел взаимното омаскаряване между управляващи и опозиция.

Проблемът, обаче, е колективен и той засяга статуса на страната като член на ЕС. Тя е неадаптирана в достатъчна степен ценностно и политически, имплантирана е като чуждо тяло в един цялостен организъм. Това е основанието да търсим проекциите на варварския синдром, който поставя началото на българската история, и в актуалните европейски измерения. Ориенталският манталитет е черта на нашия национален характер. Имаме и големи достижения, но винаги всеки краткотраен възход е съпровождан от дълготраен упадък.

В момента перспективата за промяна е песимистична. Двайсет и две години се занимаваме с европейската си интеграция и успехът до момента не е много голям. Такова чудо като българското Европа не е виждала досега. Провинциализмът ни се състои в това, че ние се държим като чужденци на европейската територия, а европейския език го разбираме трудно. И това провокира постоянното разноречие.

Вътрешните тълкувания се разминават с външните изисквания, поведенческите нагласи на чужденеца са присъща черта на варварина, когато става дума за неговия сблъсък с цивилизацията. Тази историческа истина, бидейки пренесена като метафора за днешното състояние на българина в европейския свят, насочва именно към споменатия ориенталски манталитет и показва как културните несъответствия се отразяват и върху възприемането на политическите ценности.

Коментари
17:05ч. 5 Август 2012 #7
Vic Rattlehead
@Dave - никъде не съм те псувал, но щом си се разпознал, проблема е в твоя телевизор :)
10:25ч. 5 Август 2012 #6
lefer5
Танасе не пиши статии като слабо познаваш историята ни. Християнството е прието още при велика България на територията на днешна волга или както и казват още волжска България. Само че тогава са се почитали както Христос така и Тангра, и християнството не е имало още толкова силно влияние. ЧЕТЕТЕ малко повече преди да си пишете статийте. Още от кубратово време сред българите е имало много християни.
01:28ч. 5 Август 2012 #5
aheloi
Статията не съм я чел, първо щото е дълга, доколкото разбирам е и тъпа, но заглавието поне е доста правилно...
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Grand Късметлия ще получи нов автомобил във Варна
Сряда, 30 Април 2025 10:05
Grand Mall, най-големият извънстоличен търговски център в България, навлиза в дните на май - празничния месец на своята 15-годишнина, с щедър жест към многобройните си посетители. За да сподели празника...
Панорама на средното образование ще се проведе на 13 и 14 май във Варна
Днес, 2 Май 2025 09:39
Панорама на средното образование ще се проведе във Варна в два поредни дни – на 13 май от 10:00 до 18:00 ч. и на 14 май от 10:00 до 17:00 ч. в Юнашкия салон. Събитието се организира от дирекция „Образование...
Авария оставя част от "Св. Св. Константин и Елена" без вода
Днес, 2 Май 2025 09:12
Част от "Св. Св. Константин и Елена" е без вода поради авария, съобщиха от ВиК-Варна. Потърпевши са в района на ул. "28". Очаква се водоподаването да бъде възстановено до около 15 часа, уточниха от ...
"Възраждане" обвини правителството в държавна измяна заради водите от Арда за Гърция
Днес, 2 Май 2025 08:43
Партия "Възраждане" излезе с остра позиция срещу решението на Министерския съвет (МС) за одобряване на проект на съвместна декларация между правителствата на България и Гърция относно използването на водите...
За Гергьовден: Стани кулинарен победоносец с Kolichka.bg
Сряда, 30 Април 2025 08:28
На Гергьовден, когато земята ухае на свежест, а сърцето тръпне за празник, традицията ни събира около трапезата — пъстра, богата и благословена. На Гергьовден традицията повелява не само да вдигнем тост...
Отмениха преговорите между САЩ и Иран за ядрената програма на Техеран
Днес, 2 Май 2025 08:27
Четвъртият кръг от преговорите между Съединените щати и Иран относно ядрената програма на Техеран, планиран за този уикенд в Рим, беше отложен. Новината беше потвърдена от правителството на Оман, което...
Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с празнична програма
Днес, 2 Май 2025 08:08
За поредна година, спазвайки традицията, Университетска ботаническа градина - Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с богата фолклорна програма! Зрителите могат да наблюдават вдъхновяваща хоротека от професионалисти...
Борисовден е, почитаме св. цар Борис I - покръстител на българите
Днес, 2 Май 2025 07:45
Днес Българската православна църква почита паметта на Свети цар Борис I Михаил Покръстител. Той управлява от 852 до 889 г. и отново за кратко през 893 г., когато детронира първородния си син Владимир...
Най-важното от Варна във вчерашния 1 май
Днес, 2 Май 2025 07:15
Проучват колко струва поддръжката на колите в автопарка на Община Варна и звената й Община Варна проучва проучва колко би струвало техническото обслужване и ремонт на леките и товарните й автомобили,...
2 май в историята
Днес, 2 Май 2025 06:55
1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на Мадрид се вдигат на бунт срещу френската окупация. 1876...
Прогноза за времето - 2 май
Днес, 2 Май 2025 06:33
Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност и на места, отново главно в планинските райони на Западна и Централна България ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони и...
Мисли, преди да скролваш: защо децата трябва да мислят критично онлайн
Сряда, 30 Април 2025 11:02
Критичното мислене при децата започва да се формира много преди да влязат в училище. Според някои психолози те полагат основите на умението да търсят смисъл, да задават въпроси и да търсят аргументи още...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
3.3 + 2.2
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook