Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Варна остава будна в "Нощта на музеите"

Петък, 18 Май 2012 10:50
Източник: Moreto.net   
Сн.: Moreto.net
Нощта на музеите през тази година е на 19 май, ден след Международният празник на музейното дело. Общоевропейската инициатива се организира за седми път и обхваща над 3000 музея в 40 страни.

Първата европейска Нощ на музеите беше организирана през 2005 г. от Франция, но идеята за Дълга нощ на музеите е реализирана за първи път през 1997 г. в Берлин. Прави се два пъти годишно - през май и през август-септември. От 2006 г. инициативата е под патронажа на Съвета на Европа. През 2009 г. ЮНЕСКО също призна международното й значение.

До полунощ на 19 май голяма част от варненските музеи ще останат отворени за посетители. Както винаги, входът ще бъде безплатен.

Природонаучния музей - Варна предлага следната програма за 19-ти май

От 10:00 ще се проведе беседа на тема „Растителното разнообразие на българското черноморско крайбрежие през последните 400 000 години”. Лектор: проф. дбн Мариана Филипова-Маринова

От 11:00 ще се проведе беседа на тема “Импактни (ударни) явления в историята на Земята”, „Границата Креда/Терциер” и „Защо са изчезнали динозаврите”. Лектор: ас. Стоян Вергиев

От 13:00 ще се проведе беседа на тема “Лонгозните гори в България” проф. дбн М. Филипова-Маринова

От 14:00 ще се проведе беседа на тема „Защитени територии и защитени зони” Лектор: ас. Стоян Вергиев

Пак в този час ще се даде старт на конкурс "Моят домашен любимец"

В лабораторията по дермопластика от 11:00 препараторът Захари Петков ще демонстрира основните техники при препарирането на животни.

От 15:00 ще се проведе практическо занятие по ботаника - изготвяне на хербарий

Освен постоянната експозиция, желаещите ще могат да видят и изложбата „Растителното разнообразие на българското черноморско крайбрежие през последните 400 000 години”. Посетителите ще могат да се запознаят с дейността на научните работници, да посетят лабораториите по дермопластика, палинология и палеоекология

Варненския археологически музей

На 18 май – международния ден на музеите официално ще бъде открита новата експозиция на Варненския археологически музей. Той беше в дълъг ремонт по оперативна програма Регионално развитие с финансиране от ЕС, а после започна работа по новата експозиция. Всички зали вече са подредени в хронологичен ред, оборудвани са нови витрини, дизайнът е съобразен изцяло с най-новите тенденции в музеите по света. Осветлението е интериорно, насочено така, че да осигурява оптимална видимост към експонатите.

Експозицията включва непоказвани досега паметници от фондовете на музея, както и много от находките, открити при разкопки през последните години. Големи карти и образователни табла ще предлагат допълнителна информация за Варна и Варненския край.

В Нощта на музеите, на 19-ти май (събота), във външната експозиция на Военноморския музей ще бъде запален двигателя на военен камион ЗИС – 5, от периода на Втората световна война. Посетителите ще могат да видят в действие и прожектор от бреговата артилерия от преди повече от 50 години, а най смелите от тях да заемат мястото на артилериста в двустволна зенитна установка от втората половина на XX век.

Между 18.00 ч. и 19.00 ч., В „Училище за морски възли” моряците от „Клуб-миноносец Дръзки” ще покажат как се правят и прилагат морските възли.

Карнавалът „Морска приказка”, предназначен за най-малките посетители на музея, ще започне в 19.00 ч., а награждаването ще бъде в 21.00 ч., когато жури в специален състав ще определи победителите в три възрастови групи.

В 22.00ч, в залата за временни изложби, ще започне прожекцията на документалния филм „Обратен курс няма”, разказващ за гибелта на кораба "Струма", участник в спасяването на евреите по време на Втората световна война. Автори на филма са варненските журналисти Атанас Панайотов, Бистра Варнева и Матей Тодоров. Филмът се излъчва по повод 70-годишнината от това историческо събитие.

До полунощ ще бъдат отворени и залите на постоянната експозиция на музея.

Тази година Военноморският музей във Варна се включва за първи път в Нощта на музеите и ще приема посетители от 18.00 до 24.00 ч.

Парк-музей „Владислав Варненчик”

За пета поредна година Парк-музей „Владислав Варненчик” ще се включи в Европейската нощ на музеите като отвори врати за безплатни посещения на 19-ти май(събота) от 18.00 до 24.00ч.

Парк-музей „Владислав Варненчик” предизвиква своите гости да се облекат като рицари и да проверят колко тежи рицарският меч, както и да запечатат този момент в снимка.

Отворени за посещения ще бъдат постоянната експозиция, мавзолеят на крал Владислав и залата за временни изложби, където може да се види гостуващата фотоизложба „РОТА 4093”

Военноморския музей

Тази година Военноморският музей във Варна ще се включи за първи път в Нощта на музеите, като отвори врати за безплатни посещения на 19 май, от 18 до 24 часа.

Вдъхновен от предизвикателствата на променящия се свят, Военноморският музей се обръща към най-малките си посетители, за да ги направи част от магията на вечерта, като организира за тях детски карнавал на тема „Морска приказка”, който ще започне в 19.00ч.

Всички желаещи да участват трябва да бъдат облечени в костюми, изработени ръчно, от тях самите или от техните родители, представящи различни морски герои.

Жури в специален състав ще реши кой ще вземе наградата за най-оригинален костюм, а през това време децата от балет „Мелади”, с ръководител Милена Попова, ще ни представят своя „Моряшки танц”.

В „Училището за морски възли”, между 18.00 и 19.00ч. нашите приятели от „Клуб-миноносец Дръзки” ще предизвикат малки и големи да се научат да връзват едни от най-красивите и най-сложни възли.

В залата за временни изложби, от 21.00 ще бъде прожектиран документалният филм „Обратен курс няма”, разказващ за гибелта на кораба "Струма", участник в спасяването на евреите по време на Втората световна война. Автори на филма са варненските журналисти Атанас Панайотов, Бистра Варнева и Матей Тодоров.

До полунощ ще бъдат отворени за публиката и залите на постоянната експозиция на музея.

Музеят за „История на Варна”

Тази година Музеят за „История на Варна” отново се включва в инициативата „Светлина и нощ в музея”. Музеят за История на Варна до момента е единствен в системата на РИМ, който всяка година активно участва в инициативата /изключение прави миналата 2011, когато се осъществи ремонт на сградата./

Сега музеят посреща своите посетители с обновена експозиция и изложбен кът „Курортна Варна”. На 19 май 0т 18.30 часа до 01 часа 20 май музеят ще бъде отворен за всички. Освен свободен достъп до всички експозиции, за посетителите е подготвена специална програма. В нея ще вземат участие детската театрално-музикална формация „Щурче”и ученици от класа по акорден от Националното училище по изкуствата „Добри Христов”. Акордеонистът Александър Деканаров ще допълни очарованието на нощта с романтиката на френски шансони. А струнният квартет „Импресия” с ръководител Нели Ганчева ще сътвори истинска поема от звуци.

Музеят за История на Варна ви очаква с едно необикновено запознаване с атрактивната експозиция и емоционално докосване до миналото на нашия град.

Заповядайте на 19 май в Музея за история на Варна, за да разпръснем заедно светлината в нощта. Входът, както винаги, е безплатен.

Коментари
22:54ч. 19 Май 2012 #5
awat
ха прав си за датата, мислех, че е на 18ти срещу 19ти. И да, не пише изрично, че се включва, но статията е за нощта на музеите или пак нещо бъркам? Можеше да се изясни това. Сигурна съм, че много хора биха посетили музея ако поне знаят от колко до колко часа ще работи на 19ти и дали се е включил към инициативата или не. А що се отнася до мен, аз ще посетя експозицията явно в някоя обедна почивка
08:58ч. 19 Май 2012 #4
Hunter
awat, да беше прочела какво пише. Нощта на музеите е тази вечер - 19 май. Освен това никъде, поне аз не прочетох, че археологическият музей ще се включи в нощта на музеите
20:13ч. 18 Май 2012 #3
awat
Бях се ентусиазирала да ида в археологическия музей вечерта, но уви - разбрах, че днес били от 10 до 17. СТРАХОТНА НОЩ НА МУЗЕЯ направо се излагат. Хубаво е ако в статията бяхте споменали за това, за да не се подвеждаме.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Стафилококи в кухнята причинили хранителна интоксикация на деца във варненски хотел
Днес, 4 Август 2025 19:02
Наличие на стафилококи в проби от ръцете на служител и от кухненската посуда е установено при лабораторните изследвания, извършени от Областната дирекция по безопасност на храните – Варна (ОДБХ–Варна)....
Украйна порази пет руски изтребителя при нощна атака в Крим
Днес, 4 Август 2025 18:51
Украинската Служба за сигурност (СБУ) е нанесла удар по пет руски военни самолета при нощна атака с дронове на летище Саки в анексирания от Русия Крим. По данни на СБУ, операцията е извършена от екипи...
Глобяват мъж за палене на суха листна маса край големия пожар в Илинденци (видео)
Днес, 4 Август 2025 18:39
Продължават действията на пожарникарите, служителите на полицията, горските стопани и доброволците за пълното ликвидиране на огнената стихия в района на благоевградското село Илинденци и преодоляване на...
Лятна сцена и любими герои – програмата на Кукления театър – Варна (4–10 август)
Днес, 4 Август 2025 18:28
Държавен куклен театър – Варна кани малчуганите и техните родители на театрални срещи под открито небе. В седмицата от 4 до 10 август спектаклите ще се играят на лятната сцена на театъра. На 5 август,...
Почина актьорът Кирил Кавадарков
Днес, 4 Август 2025 18:22
Дни преди да навърши 82 години почина актьорът Кирил Кавадарков - един от доайените на Народния театър "Иван Вазов", съобщиха от Съюза на артистите в България. Актьорът е издъхнал снощи в дома си в...
Във Варна поставиха пилотно първия контейнер за зелен отпадък
Днес, 4 Август 2025 18:10
Община Варна постави пилотно първия контейнер за събиране на растителен (зелен) отпадък. Той се намира на ул. „Веселина Цанкова“ в местността „Манастирски рид“, в близост до хотел „Геолог“. Контейнерът...
КФН: Няма да се преподписват договори при въвеждането на еврото
Днес, 4 Август 2025 17:57
Преминавато към еврото в България от 1 януари 2026 г. няма да наложи преподписване на действащи договори в небанковия финансов сектор. Това увери председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Васил...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 4 Август 2025 17:44
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 5 август, без ток във Варна и областта ще са: - от 8:00 ч. до 17:00 ч. гр. Варна - кв....
Автобус блъсна и уби велосипедист без светлини край Крапец
Днес, 4 Август 2025 17:30
Тежък пътен инцидент отне живота на 61-годишен велосипедист на главния път край село Крапец. Произшествието е станало в ранните часове на 2 август, съобщиха от полицията в Добрич. Според първоначалната...
Десетина варненци протестираха с искане за оставка на председателя на Общинския съвет (снимки)
Днес, 4 Август 2025 17:18
Десетина души се събраха на протест с искане за оставката на председателя на Общинския съвет във Варна Христо Димитров. Демонстрацията се проведе този следобед на ул. „Димитър Икономов“ 21, където се помещава...
Румънски частен самолет кацна аварийно край плевенско село
Днес, 4 Август 2025 17:04
Румънски частен самолет е кацнал аварийно край плевенското село Гиген. За това съобщи окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов. Самолетът е бил управляван от румънски гражданин, който е и собственик...
Започна разчертаването на зоните за маси и столове в центъра на Варна
Днес, 4 Август 2025 16:51
Служители на район „Одесос“ стартираха разчертаването на разрешените площи за разполагане на маси и столове пред заведенията в централната част на Варна. Проверяват се обектите с издадени разрешения, като...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Доволни ли сте от почистването във Варна?
Да, градът е чист и добре поддържан
Донякъде – някои райони са добре, други не
Не, замърсено е и липсва поддръжка
Не мога да преценя
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.5 + 1.3
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook