Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Андрей Делчев: Цените на горивата в България не се влияят от вътрешни за страната фактори

Събота, 31 Март 2012 08:21
Източник: EkipNews.bg   
В интервю за предаването „Под лупа” на ТВ „Европа” председателят на петролната асоциация Андрей Делчев коментира от какво зависи цената на горивата, как тя се формира и дали в България цената на горивата е тенденциозно завишена. Той каза също така, че акцизът на горивата в България е предмет на договорености с ЕС и не може да се спекулира с твърдение за неговото намаляване.

ИНТЕРВЮ НА НАТАЛИЯ ГАБАРЕВА



- Г-н Делчев, в България почти всяка седмица има протести срещу високите цени на горивата и протестиращите непрекъснато излизат с твърдението, че горивото в България е най-скъпо в цяла Европа. Какви са цените в другите европейски страни и къде се намира България на фона на останалите европейски страни?

- В тази част твърденията на протестиращите обикновено се разминават с фактите. Включително и справката, издадена към днешна дата, посочва, че по отношение на бензина България е с най-евтиния бензин в ЕС, по отношение на дизела, преди нас има две държави с цени, сходни или малко по-ниски с 1-2 евроцента – Люксембург и Румъния. Оттам нататък много хора обясняват как вчера са се върнали от Европа и са заредили по-нисък дизел, но ЕС съобщава на сайтовете си цените на горивата в европейските страни и не виждам причина да не вярвам на официалната информация на ЕС.

- Може ли обаче да става дума за сравнение на цените, при условие че в България доходите са значително по-ниски?



- Намесваме тема, в която, ако стъпим, допускам, че в следващите два дена няма да излезем и която надхвърля скромните ми компетенции на председател на петролната асоциация, защото, за жалост, цените на петрола и оттам на горивата не се определят по жизнения стандарт на държавата, а се определят на базата на световни цени, които водят до това, че когато горивата, като борсова суровина, достигнат определена цена, това е минималната цена за всички държави, без значение дали те са с високия стандарт на Англия или Дания или с ниския стандарт на България или Румъния. Цените на доходите са подценени, а не цените на горивата надценени.

- А има ли статистика за потреблението на гориво?

- Има, разбира се. Ако ме питате като потребление на глава от населението, там сме, където нашата транспортна система ни поставя – според мястото си на развитие, разбира се, че в развитите европейски държави потреблението е по-високо. Ако ме питате като тенденция, там сме, където кризата ни поставя, т.е. с 10% по-малко от това, което се е  случило миналата година като потребление и с още 5-6% по-малко от миналата година. Има спадане на оборотите на всички търговци на горива, не само по причина на цените, а по причина на кризата. Когато имате криза, търгуват с по-малко стоки, с по-малко транспортни услуги се ползват, респективно по-малко гориво се зарежда.

- Тази тенденция само в България ли е?

- Не. Общо за държавите от ЕС падането на потреблението на горива в автомобилния транспорт е някъде от порядъка 10 до 12% средно за ЕС като цяло. За различните държави между 10% и 15%. Тоест кризата се е отразила с по-ниско потребление с около 15%.

- А каква е формулата, по която се формират цените на горивата?

- Няколко сравнително прости фактора влияят върху цените. Върху повечето от тях, за жалост България като държава и местната рафинерия нямат влияние. Първото голямо перо е цената на суровия петрол и обикновено тя носи между 40% и 45% от тежестта в крайната цена на едро на готовите продукти - дизел и бензин. Тоест от всеки литър, който рафинерията продава, около 40-45% в различните периоди е цената на суровия петрол. Отново някъде около 40% за България са държавните вземания – това са акциз и ДДС. В различните държави е различно, но при всички държави в ЕС държавата отнема над 40%. В Северна Америка – Канада и САЩ, цифрите са по-ниски. Около 12% рафинерията съобщава като разходи по производството, т.е. това е себестойността на продукцията, онези разходи, които са необходими. Така че от 1 тон петрол да се получи съответното количество течни горива и онова, което се формира като печалба на рафинерията и която рафинерията съобщава, са 2%. Тоест рафинерията от това, което ние имаме като официални съобщения от „Нефтохим” – Бургас, работи с 2% върху горивата си, което е сравнително ниско, според мен. Оттам нататък в момента, в който търговците на дребно купят горивата от рафинерията, за да ги закарат до своите бензиностанции, те, разбира се, имат логистични разходи, имат разходи за заплати, т.е. те имат своя себестойност, която добавят, и своя печалба, която увеличава цената на литър гориво с още 3-4 стотинки над цената на едро. От началото на годината акцизът е такъв, какъвто е в момента, ДДС е известно колко е, другите фактори са в общи линии непроменени в рамките на годината. Ръстът на цените се дължи основно на фактора цена на петрола и той в най-малка степен зависи от нещата, които се случват в България или в Европа.

- Какви са цените на акцизите в България на фона на другите европейски страни?

- В България все още имаме да догонваме ЕС по акцизи. В момента, в който България се присъедини към ЕС, в споразумението за договорите за присъединяване беше договорен един преходен период в рамките на 7-8 години, в който преходен период бяха записани конкретните нива на акцизи, които България трябва да постигне всяка година в посока на увеличаване, така че тя да постигне минималните в ЕС. В тази връзка мисля, че протестиращите не акцентират върху акциза с горивата, тъй като те са фиксирани с договори, а България не би могла едностранно да посегне на тях, още повече че те наистина все още догонват тези на акцизите на течните горива в ЕС. Единствено на газ пропан-бутан, използван за автомобилни цели, акцизът вече се е изравнил с този на ЕС, затова в последната година беше увеличен.

- С още колко трябва да се увеличи акцизът, за да се изравним с европейските нива?



- Струва ми се, че има още една или две стъпки, тъй като ежегодно се увеличава между 50 и 60 лева акцизът, т.е. в общи линии догонваме вече акцизите в ЕС.

- Ако хипотетично предположим, че петролът спре поскъпването си на тези нива, а България вдигне акцизите до нива, които трябва да бъдат според договорите, с колко ще се увеличи горивото за крайния потребител?

- Ако изчислите 100 лева акциз върху 1000 литра, ще разберете, че върху 1 литър се пада по 1-2 стотинки увеличение на базата на акциза, който ще нарасне, което е сравнително незначително. Разбира се, че върху акциза се начислява и ДДС, но увеличението, което ще се постигне, е ниско. Тоест това не е онзи ценообразуващ фактор, който тласка цените нагоре. Има влияние, разбира се, както има влияние от смесването на горивото с биосъставки, както има и друго изискване на държавата.

Коментари
09:33ч. 31 Март 2012 #1
варненец
Че говори глупости този олигофрен е повече от ясно. Толкова много не мисли какво говори, че дори не може да раздели 100 лв увеличение на акциза за 1000 литра с колко ще увеличи цената на литър! .... И е председател на петролна асоциация.... господи, прибери си вересиите!
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Благотворителен турнир "Белослава" обединява Варна в подкрепа на доброто
Днес, 3 Май 2025 10:09
Днес и утре, 3 и 4 май, Варна ще бъде домакин на специално спортно събитие с голямо сърце – благотворителен турнир „Белослава“, посветен на кауза, която трогва всеки родител и всеки човек с отворено сърце. Организатори...
Принц Хари искал помирение с кралското семейство, но крал Чарлз отказвал да разговаря с него
Днес, 3 Май 2025 09:45
След като загуби съдебна битка в петък относно публично финансираната си охрана, принц Хари заяви, че иска да се помири със семейството си. Той твърди, че правният спор с баща му – крал Чарлз III, е довел...
Без вода във Варна днес
Днес, 3 Май 2025 09:19
Един район във Варна е без вода от сутринта поради авария, съобщават от ВиК – Варна. Потърпевши са в от местност "Ален мак" и курортен комплекс "Чайка". Очаква се водопдававането да бъде възстановено...
Създателката на Феята от захарницата представя днес във Варна новата си книга
Днес, 3 Май 2025 08:54
Днес във Варна отново ще ухае на въображение, захар и приключения. Любимата на малки и големи читатели авторка Катя Антонова ще гостува в Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“, за да представи най-новата...
САЩ отменят приемането на Румъния в програмата за безвизово пътуване
Днес, 3 Май 2025 08:30
Администрацията на Тръмп заяви, че отменя решението за приемане на Румъния в програмата за отмяна на визи на САЩ, която позволява безвизово пътуване до страната. Това стана по-малко от четири месеца след...
Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с празнична програма
Петък, 2 Май 2025 08:08
За поредна година, спазвайки традицията, Университетска ботаническа градина - Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с богата фолклорна програма! Зрителите могат да наблюдават вдъхновяваща хоротека от професионалисти...
Време е за годишното преброяване на врабчетата
Днес, 3 Май 2025 08:05
На днешния 3 май за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути...
3 май - Световен ден на свободата на пресата
Днес, 3 Май 2025 07:42
В цял свят на 3 май се отбеляза Световния ден на свободата на пресата /World Press Freedom Day/, в който международни организации на журналистите и издателите почитат всички, дали живота, здравето и свободата...
Най-важното от Варна във вчерашния 2 май
Днес, 3 Май 2025 07:17
Патриархът отслужи света литургия в Катедралата във Варна Патриарх Даниил в съслужение с членове на Светия синод и варненски свещеници отслужи съборна света литургия в катедралния храм „Успение Богородично“...
3 май в историята
Днес, 3 Май 2025 06:55
1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1791 г. – В Полско-литовската държава е приета първата модерна конституция в Европа. 1802 г. – Вашингтон е обявен за град. 1808 г. – Полуостровната война:...
Прогноза за времето - 3 май
Днес, 3 Май 2025 06:33
По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, по северното крайбрежие до умерен вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще са между 13° и 18°. Температурата на морската вода е 13°-14°....
Община Варна търси идеи за преобразяване на „Гръцката махала“ по проект „Отваряне на града към морето“
Петък, 2 Май 2025 17:36
Община Варна обяви пазарни консултации във връзка с предстояща обществена поръчка с предмет: „Инженеринг – проектиране и изпълнение на строително-монтажни работи на обект: „Отваряне града към морето" (зоната...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook