38 лева пълнят БГ хладилник на седмица
14 на сто от минималната работна заплата отиват за мляко, месо и яйца
Събота, 11 Февруари 2012 08:38Източник: Monitor.bg
 
Седмичните разходи за храна на едно обикновено българско семейство, което не слага на масата си луксозни и екзотични манджи, излизат значително по-високи, отколкото на хората в Западна Европа, показва проверка на „Монитор”. Оказва се, че едни и същи покупки, които направиха за седем дни няколко български семейства в различни части на континента, стопяват най-много средства от доходите на хората, които са в нашата страна. Около 14 на сто от минималната работна заплата у нас, която е 270 лева, отиват за покупката на литър прясно мляко, четири кисели млека, по кило пиле и свинско месо (котлет), 6 яйца, килограм кренвирши, половинка кашкавал, 3 хляба и по килограм домати и ябълки. Тези стоки струваха 38,68 лева в България, като пазаруването беше предимно на промоция
В търсене на по-евтини храни се впуснаха и кореспондентите ни в Западна Европа. Оказа се, че за немеца са достатъчни 29,25 евро за същите продоволствия. В тази страна няма официално обявена минимална работна заплата, но отскоро се водят дискусии по този въпрос, ако мине предложението на управляващите, най-малката почасова ставка ще бъде 7,79 евро. В нашия случай това означава, че човекът с най-ниска заплата ще похарчи 2% от месечните си доходи за тези покупки. Под два процента от минималната работна заплата ще даде и белгиецът, който е решил да пазарува изброените храни, защото за тази кошница с покупки излиза 28 евро, а най-ниската заплата в тази страна е 1498 евро. На Острова пък за същите покупки ще отидат 31,13 лири, което е 2,59 на сто от най-ниските трудови доходи в Обединеното кралство, които са 1200 паунда.
Оказва се, че нашите хора стават все по-предприемчиви и често от едно пиле излизат по две-три манджи. Бялото месо задължително се отделя за фрикасе или яхния, от крилата и кожата излиза супата, а бутчетата може да се изпекат с ориз или картофи.
Разходката в берлинските супермаркети показва, че да се нахраниш в немската столица, съвсем не е мисия невъзможна, дори за хората с по-ниски доходи. За 600 г свинско месо за готвене е достатъчно да заделите по 2,75 евро, а бутилка олио може да се вземе за 1,11 евро
когато е на промоция. Германците също избират стоките в акция, сочат наблюденията на тамошните търговци. За да похапнат пресни ягоди от Мароко, берлинчани дават по едно евро за четвърт кило, а половинка пресни броколи е 88 евроцента. В магазините литър кола е 0,39 евро, а каса бира с 20 стъклени бутилки по половин литър е 9,99 евро, което означава, че шишето излиза по 50 цента или 1 левче.
За гостите на мразовития Берлин вероятно предизвикват почуда големите букети с цветя и саксиите, които местните носят, но и за това си има обяснение. Саксия с пищно разцъфтяло каланхое е по 1,99 евро, а само 99 цента са достатъчни за луковица разцъфтял зюмбюл. За сравнение вече доста опърпани лалета в саксия у нас струват по четири лева, а за каланхоето трябват пет лева.
|
Коментари |
09:47ч. 12 Февруари 2012 #24  Radko Така, сажелявам ако ще прозвочи малко налудничево или глупаво от моя страна предвит възрастта ми, но хората които са правили и са смятали тази статистика със сигърно неса знаели какво правят. За едно 4 членно семейство даже 3 членно семейство за седмици са нужни минмум 50 лв. Оправниците и тези в парламента (със извинение от нерви) ваобще неим пука за нормалните хора. Те гълтат парите които идват от ЕС и оставят 10 или 20% от тях за сичко останало, и после искат да им се плащат високите данъци и сметки и т.н. Ако смятат да продължават така да управляват тас наща държава със сиг няма до никаде да стигнем. Така че ако има някои който е от по висшите хора във икономиката и прочете моят коментар, МОЛЯ замислете се какво вършите за нормалните хора защото които мисли и прави зло, зло намира.
03:18ч. 12 Февруари 2012 #23  yeremis зз артикулите написани по горе в Обединеното кралство,струват не повече от 20 паунда,нямам идея как са го сметнали 31 и нещо...сами да си направим сметката къде сме..!
21:23ч. 11 Февруари 2012 #22  many Тъжната истина е, че много хора са принудени да се вместват в тези граници. За българите изхранването на семейството понякога граничи с фокусничество.
21:07ч. 11 Февруари 2012 #21  Петя Какви са тези пари? На ден отиват поне по 20 лв
19:50ч. 11 Февруари 2012 #20  pep Предлагам си хладилника, като обещавам семеиството ми да не яде повече от обикновенно. смешници
18:57ч. 11 Февруари 2012 #19  relux Diva_Kotka точно и ясно.. :)
17:52ч. 11 Февруари 2012 #18  mimozina4 Абе тези хора луди ли са.На ден на нас ни отиват поне по 20 лв,за глезотии да не говорим,трима сме.Да не би тези продукти да са по някоя диета,че да стигнат за седмица.
16:08ч. 11 Февруари 2012 #17  kari Има грешка.С тези пари можеш да заредиш хладилник за 2 дни.
15:59ч. 11 Февруари 2012 #16  RRRrrr литър прясно мляко, четири кисели млека, по кило пиле и свинско месо (котлет), 6 яйца, килограм кренвирши, половинка кашкавал, 3 хляба и по килограм домати и ябълки.
Диета:
1ви ден - закуска - ябълки
обяд - 4 яйца
вечеря - котлет
2ри ден - млека, ябълки
обяд - млека, яйца (омлет)
вечеря - пиле
3ти ден - остатъци
4ти ден - мляко
5ти ден - мляко....
15:04ч. 11 Февруари 2012 #15  UdiХХАХААХАХ голямо проучване - добре че сте Вие !
13:38ч. 11 Февруари 2012 #14  gerivo г-н Писателю, ела да заредиш моя хладилник като на теб ти струва 38 лв...
13:29ч. 11 Февруари 2012 #13  Dry-Ice Ако сложите 1 пред 38 може и да докарате санитарния минимум.
13:01ч. 11 Февруари 2012 #12  Георги Василев Заменете в заглавието " на седмица " с " за ден " за 4 членно семейство или за 2 дни за двама.
12:32ч. 11 Февруари 2012 #11  EMI Авторът май е изпуснал една нула?
12:04ч. 11 Февруари 2012 #10  rbb Пазаруваме само от Кауфланд и подобни магазини ефтини неща. 38лв са далеч от сумата необходима за двама души за седмица.
11:46ч. 11 Февруари 2012 #9  Fierywoman Аз не виждам как за 38 лв ще се нахраним 4 човека за 1 седмица...
11:35ч. 11 Февруари 2012 #8  sunman морето.нет от ден на ден става все по-тъпо,жълто-кафяво ,промиващо мозъци издание.поздрави на майките на драскачите опозоряващи новините и действителноста
11:15ч. 11 Февруари 2012 #7  Tcveti Абе я този дето е написал тази статия да дойде и да ми покаже как се пълни хладилник за 38 лв.на седмица!
10:57ч. 11 Февруари 2012 #6  dumdum това са 2 кг кашкавал Маджаров бе хора . на ден по 20 лв минимум ей туй е реалноста . а ако решиш леко да се по глезиш 50 лв .
10:54ч. 11 Февруари 2012 #5  Diva_Kotka 38 лв незнам закъде стигат, но 50лв оставени в пикадили стигат за една вечеря + две бутилки олио и 2 шоколада, тях ще ги приспаднем към луксозните стоки
10:43ч. 11 Февруари 2012 #4  good_luck Вие имате ли си поне малко представа за истината ?!! 38 лева стигат едва за 2 дена за пълен хладилник!
10:40ч. 11 Февруари 2012 #3  VarnaWithoutRednecks38 лева харча на 2 дни за храна. 4 членно семейство. Сори. Пишете глупости.
10:09ч. 11 Февруари 2012 #2  babagiza Интересно за колко дена ще стигнат продуктите за 38.68 за тричленно семейство???Може би ще тряба да се яде по един път на ден??????Ей смешници не пишете глупости и да си вярвате
09:15ч. 11 Февруари 2012 #1  vrv Нормално да е така, само в парламента се правят, че всичко е наред.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Grand Късметлия ще получи нов автомобил във Варна
Сряда, 30 Април 2025 10:05
Grand Mall, най-големият извънстоличен търговски център в България, навлиза в дните на май - празничния месец на своята 15-годишнина, с щедър жест към многобройните си посетители. За да сподели празника...
| |
 |
 За Гергьовден: Стани кулинарен победоносец с Kolichka.bg
Сряда, 30 Април 2025 08:28
На Гергьовден, когато земята ухае на свежест, а сърцето тръпне за празник, традицията ни събира около трапезата — пъстра, богата и благословена.
На Гергьовден традицията повелява не само да вдигнем тост...
| |
 |
 Мисли, преди да скролваш: защо децата трябва да мислят критично онлайн
Сряда, 30 Април 2025 11:02
Критичното мислене при децата започва да се формира много преди да влязат в училище. Според някои психолози те полагат основите на умението да търсят смисъл, да задават въпроси и да търсят аргументи още...
| |
 |
 Постоянен арест за шефа на митницата в Пловдив
Четвъртък, 1 Май 2025 18:39
Постоянен арест за шефа на митницата в Пловдив Мирослав Беляшки, реши Софийският градски съд.
В съдебната зала стана ясно, че Беляшки е обвиняем за длъжностно престъпление - направил опит да осуети митническа...
| |
 |
 Орлин Горанов ще е специален гост на Летния Никулден в Бургас
Четвъртък, 1 Май 2025 18:00
Орлин Горанов, NICKA и K. LINA&THE LADIES ще участват в празничния концерт по случай Летния Никулден в Бургас. Той ще започне в 18.00 часа на площад „Тройката“.
Миналата година за първи път морският...
| |
 |
 Временният президент на Южна Корея подаде оставка
Четвъртък, 1 Май 2025 17:34
Временно изпълняващият длъжността президент на Южна Корея Хан Док-су подаде оставка, заявявайки, че ще се кандидатира на президентските избори, които ще се проведат на 3 юни, предаде "Йонхап".
Хан...
| |
 |
 Задържаха двама мъже за кражба от заведение в Девня
Четвъртък, 1 Май 2025 16:49
Двама мъже от Девня, на 22 и 38 години, са задържани за кражба от неработещо заведение в града, съобщават от полицията. По първоначални данни те са отнели звуков усилвател, контролен пункт за музика, удължител...
| |
 |
 18-годишната Магдалена Русева от Хасково е била удушена
Четвъртък, 1 Май 2025 16:16
18-годишната Магдалена Русева от Хасково е била удушена, съобщиха от прокуратурата на извънреден брифинг. Обвиняем за тежкото престъпление е 17-годишен младеж, с когото жертвата се е познавала – двамата...
| |
 |
 Варна отново домакин на международен Pétanque Fest 2025
Четвъртък, 1 Май 2025 15:39
От 13 до 20 май 2025 г. курортният комплекс "Св. Св. Константин и Елена" ще бъде арена на второто издание на международния Pétanque Fest Varna – спортен и празничен форум, който съчетава духа на състезанието...
| |
 |
 Крайната десница в Румъния отново разчита на TikTok преди повторните избори
Четвъртък, 1 Май 2025 14:46
Джордже Симион разполага с 1,3 милиона последователи преди вота на 4 май.
Крайнодесен кандидат, подкрепящ Доналд Тръмп, се радва на голяма популярност в TikTok преди повторните президентски избори в...
| |
 |
 Какво ще бъде времето утре
Четвъртък, 1 Май 2025 14:01
През нощта ще бъде предимно ясно и почти тихо. Преди полунощ на места все още ще има купесто-дъждовна облачност и главно в планинските райони на Югозападна България ще превали краткотраен дъжд. Минималните...
| |
 |
 България и още 15 държави искат да променят бюджетните си правила, за да отделят повече пари за отбрана
Четвъртък, 1 Май 2025 13:15
Шестнайсет страни от Европейския съюз ще поискат да им бъде позволено временно да не прилагат правилата за бюджетната стабилност, за да могат да направят разходи за отбрана, това съобщиха от Полското председателство...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|