Изненадата за учениците са многобройните ваканции. На практика само през март ще се ходи на училище плътно всеки делничен ден. През останалите месеци класовете ще очакват с нетърпение дните за отдих, отпуснати от министерството на образованието. Учебната година ще започне по традиция на 15 септември. В края на втория училищен месец започва първата ваканция-есенната. Новата ваканция ще донесе весело настроение в школата в последната седмица на октомври и първата на ноември. Учениците ще запразнят на 29 октомври в събота и ще се върнат по чиновете в сряда на 2 ноември.
Коледната ваканция започва по традиция на Бъдни вечер – 24 декември. Просветното министерство удовлетвори желанията на протестиращите ученици за по-дълга почивка покрай новогодишните празници. Тази година след Коледа децата могат да си направят планове за 16 дни напред, защото първият учебен час за 2012 г. ще бъде чак на 9 януари.
Още следващия месец учителите разпускат школските редици за втора ваканция през зимата - от 23 до 29 февруари. Пролетната ваканция е насрочена след първата седмица на април. За всички ученици без абитуриентите почивката настъпва на 7-и и приключва на 16 април. Дванайсетокласниците ще почиват символично по Великден – само от 12 до 16 април.
Ваканции са осигурени благодарение на нов график за изпитите за външно оценяване и матурите. Просветното министерство въвежда концентриран изпитен период подобен на студентската сесия. Почти всеки ден ще се провеждат национални изпити в периода от 21 май до 6 юни. На 21 май изпитната сесия започва с теста след 7-и клас и матурата по български език и литература. Само с ден промеждутък, на 23 май, изпитите продължават с теста след седми клас по математика и втората задължителна матура по избор. На 4, 5, 6 юни в графика са заложени изпитите за външно оценяване след 7-и клас съответно по чужд език, обществени и природни науки. Матурите по желание дванайсетокласниците могат да държат в периода от 26 май до 4 юни.
Покрай изпитите за 7-и и 12-и клас останалите ученици ще си осигурят и петата за годината миниваканция през май. За неучебни дни са обявени датите на най-тежките национални тестове - 21 и 23 май. Но учениците ще почиват и на 24 и 25 май по повод Деня на славянската писменост. Така цялата предпоследна седмица на май също влиза в плановете за отдих през следващата учебна година.




Коментари















Влак блъсна човек малко след потегляне от гарата във Варна
Ясна е самоличността на прегазения от влака Варна-София мъж
Разкриха схема за имотна измама във Варненско – трима са задържани
Откриха новото сватбено бижу на Варна – Villa Edea Wedding & Birthday Hall
КТ "Подкрепа" предлага въвеждане на данък "богатство"
Наградиха 17 изявени млади учители във Варна
МВР-Варна обясни кои електрически устройства са индивидуални превозни средства
Варна: Мозайката от старата автогара вече краси фасадата на Хуманитарната гимназия
Какви са новите обвинения срещу кмета на Варна Благомир Коцев
Учени обясняват как ураганът "Мелиса" се е превърнал в „звяр“
Стрес, шум и умора - здравето на учителите в България
„Четящ автобус“ превръща варненските автобуси в подвижна сцена за Деня на народните будители
Преместиха дървета заради проекта „Алея Първа“ във Варна (видео)
Съдът пренасрочи делото за строителството на 17-етажен блок в кв. „Изгрев“
Тяло на дете е открито сред отломките на рухналата сграда в Турция
Без ток във Варна и областта днес ще са...
Ученици от Варна и още 7 града се учиха как да не станат жертва на „спайкване“
OpenAI разкри: Част от потребителите на ChatGPT проявяват признаци на психични разстройства и суицидни мисли
Прокуратурата разследва злоупотреби с конфискувани стоки в Митница–Русе
Рая Назарян е новият председател на Народното събрание








RSS Новини