Парламентът узакони част от пакта "Дянков"
Четвъртък, 30 Юни 2011 11:21Източник: News.bg
 
Фискалните правила на Симеон Дянков минаха през парламента на второ четене. Предлаганите изменения и допълнения в Закона за устройството на държавния бюджет са продиктувани от необходимостта от залагане на фискални правила, които да осигурят рестрикция по отношение на фискалната политика. Максималният размер на разходите по консолидираната фискална програма не може да надвишава 40 на сто от прогнозния брутен вътрешен продукт. Няма нито една държава в ЕС, която през 2008 и 2009 да има под 2% бюджетен дефицит и до 40% преразпределение, коментира Румен Овчаров. Според него днешното гледане на Закона е безсмислено, тъй като другата част от идеите на Дянков за пакта едва ли ще намерят място в Конституцията. Някой нещо си е решил и иска на всяка цена да го наложи, посочи още социалистът. Ако промените минат в Конституцията, по думите му, Бойко Борисов и Симеон Дянков ще се превърнат в универсалния сапун и универсалната изтривалка, с която бъдещите правителства ще се оправдават защо не правят една или друга политика. За България бюджетния дефицит е по-голям проблем отколкото за други страни. Това посочи от своя страна Мартин Димитров от Синята коалиция. Българите според него още помнели кризата от 1997. Има смисъл в текстовете, макар че те не решават всички проблеми, коментира синият лидер. Все пак според него това е някаква стъпка в правилната посока. Според него има полза за страната от фискална дисциплина. За пример той посочи, че инвестициите в Естония са нараснали 4 пъти, след като страната балансирала бюджета си. Мерките за бюджетна стабилност са важни, категоричен бе Мартин Димитров.
Благодаря на всички, които подкрепиха промените, убеден съм, че те защитават интересите на страната, това посочи финансовият министър, след като идеите му получиха подкрепата на мнозинството. Това е национален проект, изтъкна Дянков. Затова по думите му е търсен широк консенсус сред политическите сили. От въвеждането на валутния борд фискалната политика на България е разработвана в съответствие с целите и предизвикателствата, стоящи пред икономическата политика на страната, а те в една или друга степен са били ориентирани към постигането на висок и устойчив икономически растеж и повишаване стандарта на живот и благосъстоянието на гражданите. Избраният фискален модел е основан на сериозни анализи на тенденциите в българската икономика, функционираща както в условия на икономически растеж, така и под въздействието на шокове, произтичащи от колебания в развитието на световната икономика. Моделът се основава на определянето на фискалната политика като основен инструмент за икономическа настройка. Ясно изразеният ангажимент за запазване на системата на паричен съвет означава запазване на силната роля на фиска като регулатор. В тази връзка от внимателното и точно насочване на този инструмент зависи в много голяма степен достигането на изведените основни цели, като за целия този период планирането в публичния сектор се извършва при залагане на цели по отношение на бюджетния баланс и размера на публичния сектор, представени в процент от брутния вътрешен продукт.
В началните години фискалната рамка в частта на разходите предвиждаше определяне на пределно ниво на нелихвените разходи до 35% от БВП и действие на концепцията за широко балансиран бюджет, която не изключва наличието на дефицит до 2% от БВП. Определянето на целите по отношение на нелихвените разходи и бюджетния баланс се основава на изследване на връзката и зависимостта между публичните разходи и ръста на БВП. Избраната през този период целева стойност по отношение на дефицита до 2% от БВП произтича от необходимостта в дадена година да се извършат по-високи еднократни разходи, свързани с провежданите структурни реформи, както и от възможността за финансиране на този дефицит, без да се застрашава стабилността в икономиката. Постигнатите през следващите години макроикономическа стабилност и фискална устойчивост позволяват на правителствата да предефинират фискалната цел по отношение на разходите, като тя вече се отнася за размера на консолидираните разходи в процент от БВП, с целева стойност от 40%.
Ограничаването на размера на публичния сектор и запазването на едно постоянно съотношение в дългосрочен план дава възможност за осъществяване на по-ефективно разпределение на разходите, както и за провеждане на реформи за повишаване на ефективността и ефикасността им. Предлага се ограничаване на преразпределителната роля на държавата до 40% от БВП, което съответства на средно равнище на разходите за периода 2000-2009 г. Определянето на тази горна граница ще освободи допълнителен ресурс за частния сектор и ще гарантира по-ефективното разпределение на ограничените финансови средства в държавата, така че да се постигнат оптимални темпове на икономически растеж. Изборът на пределния размер на държавата е обоснован с високата степен на социална осигуреност в страните от ЕС, във връзка с търсения баланс между оптималния ефект върху икономическия растеж и осигуряването на адекватна социална защита, както и с оптималното усвояване на средствата от европейските фондове, които допринасят за по-висок икономически растеж и индиректно стимулират растежа на бюджетните приходи.
Предложените промени са в подкрепа на стремежа за поддържане на балансирана бюджетна позиция на консолидирано ниво в дългосрочен план, като не се допуска дефицит над 2% от БВП. Това е буфер, който дава по-голяма сигурност за спазване на референтната стойност за бюджетния дефицит, съгласно Пакта за стабилност и растеж и избягване на политически манипулации. Промените в Закона за устройството на държавния бюджет влизат в сила от 1 януари 2012г. В кулоарите на парламента Дянков коментира, че по този начин от 1 януари 2012 година вече имаме 2 основни фискални правила, нещо към което се стремихме още от началото на тази година, допълни той. Пактът според него е важен за страната, за да се отличи България още повече като страната в ЕС най-стабилна финансова и фискална дисциплина.
|
Коментари |
20:20ч. 30 Юни 2011 #4  gumenaglava Дянков прави добри ходове
19:54ч. 30 Юни 2011 #3  Ахил ,,преразпределителната роля на държавата до 40% от БВП'' Дянков,защо не видиш в другите държави колко процента от БВП отива за държавният апарат
17:54ч. 30 Юни 2011 #2  Marin4o България се нуждае от този пакт, ако иска да постигне по-голяма финансова независимост! Още един много добър ход на Дянков!
17:53ч. 30 Юни 2011 #1  ЧерноМореВарна Благодаря на всички, които подкрепиха промените, убеден съм, че те защитават интересите на страната, това посочи финансовият министър, след като идеите му получиха подкрепата на мнозинството.
И ние ти благодарим, Дянков, че си вършиш работата.Продължавай така в същия дух.Това, което се прие днес, е най-правилното!!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Grand Късметлия ще получи нов автомобил във Варна
Сряда, 30 Април 2025 10:05
Grand Mall, най-големият извънстоличен търговски център в България, навлиза в дните на май - празничния месец на своята 15-годишнина, с щедър жест към многобройните си посетители. За да сподели празника...
| |
 |
 Панорама на средното образование ще се проведе на 13 и 14 май във Варна
Днес, 2 Май 2025 09:39
Панорама на средното образование ще се проведе във Варна в два поредни дни – на 13 май от 10:00 до 18:00 ч. и на 14 май от 10:00 до 17:00 ч. в Юнашкия салон. Събитието се организира от дирекция „Образование...
| |
 |
 Авария оставя част от "Св. Св. Константин и Елена" без вода
Днес, 2 Май 2025 09:12
Част от "Св. Св. Константин и Елена" е без вода поради авария, съобщиха от ВиК-Варна.
Потърпевши са в района на ул. "28".
Очаква се водоподаването да бъде възстановено до около 15 часа, уточниха от ...
| |
 |
 "Възраждане" обвини правителството в държавна измяна заради водите от Арда за Гърция
Днес, 2 Май 2025 08:43
Партия "Възраждане" излезе с остра позиция срещу решението на Министерския съвет (МС) за одобряване на проект на съвместна декларация между правителствата на България и Гърция относно използването на водите...
| |
 |
 За Гергьовден: Стани кулинарен победоносец с Kolichka.bg
Сряда, 30 Април 2025 08:28
На Гергьовден, когато земята ухае на свежест, а сърцето тръпне за празник, традицията ни събира около трапезата — пъстра, богата и благословена.
На Гергьовден традицията повелява не само да вдигнем тост...
| |
 |
 Отмениха преговорите между САЩ и Иран за ядрената програма на Техеран
Днес, 2 Май 2025 08:27
Четвъртият кръг от преговорите между Съединените щати и Иран относно ядрената програма на Техеран, планиран за този уикенд в Рим, беше отложен. Новината беше потвърдена от правителството на Оман, което...
| |
 |
 Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с празнична програма
Днес, 2 Май 2025 08:08
За поредна година, спазвайки традицията, Университетска ботаническа градина - Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с богата фолклорна програма!
Зрителите могат да наблюдават вдъхновяваща хоротека от професионалисти...
| |
 |
 Борисовден е, почитаме св. цар Борис I - покръстител на българите
Днес, 2 Май 2025 07:45
Днес Българската православна църква почита паметта на Свети цар Борис I Михаил Покръстител.
Той управлява от 852 до 889 г. и отново за кратко през 893 г., когато детронира първородния си син Владимир...
| |
 |
 Най-важното от Варна във вчерашния 1 май
Днес, 2 Май 2025 07:15
Проучват колко струва поддръжката на колите в автопарка на Община Варна и звената й
Община Варна проучва проучва колко би струвало техническото обслужване и ремонт на леките и товарните й автомобили,...
| |
 |
 2 май в историята
Днес, 2 Май 2025 06:55
1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка.
1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана.
1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на Мадрид се вдигат на бунт срещу френската окупация.
1876...
| |
 |
 Прогноза за времето - 2 май
Днес, 2 Май 2025 06:33
Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност и на места, отново главно в планинските райони на Западна и Централна България ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони и...
| |
 |
 Мисли, преди да скролваш: защо децата трябва да мислят критично онлайн
Сряда, 30 Април 2025 11:02
Критичното мислене при децата започва да се формира много преди да влязат в училище. Според някои психолози те полагат основите на умението да търсят смисъл, да задават въпроси и да търсят аргументи още...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|