До 10 години Варна ще се топли с минерална вода
 
План за устойчиво енергийно развитие на Варна до 2020 г. препоръчва общината да заложи на геотермалните източници и слънчевата радиация. Като възобновяеми източници на енергия те могат да променят параметрите на съществуващата към момента консумация.
От наличните 13 геотермални източника в общината се осигуряват 481 литра в секунда общ дебит и 20 мегавата мощност. Ако броят на тези алтернативни източници се увеличи само с 30%, дебитът ще нарасне с 625 литра в секунда, а мощността - до 230 000 мегаватчаса на година, пресметна доц. Николай Ангелов, който е сред авторите на плана за енергийно развитие на Варна. Изводите в документа бяха представени в рамките на форума на кметовете от големите балкански градове.
Данните от плана показват, че слънчевата радиация все още не намира широко приложение в границите на общината. Ако само в 10 на сто от сградите се поставят соларни панели, ще се гарантират 78 мегаватчаса.
Консумацията на енергия от домакинствата и бизнеса в общината надхвърля 1 млн. мегаватчаса на година. До 180 000 мегаватчаса от това общо потребление се осигуряват чрез газификацията, а около 90 000 - от топлофикационната мрежа. Природният газ е с над 90% коефициент на полезно действие. Ако тенденцията на замяна на течното гориво с природен газ се запази, до 2020 г. вредните емисии ще бъдат по-малко с 20 на сто. Ако пък масово се премине на отопление чрез топлофикационната мрежа, икономиите на енергия ще достигнат 63%, пресметна доц. Ангелов. Той отчете още, че ролята на електрическата енергия няма да намалее. При положение че вятърните паркове са извън Варна, експертът изтъкна, че се пропуска възможността да се използва енергията от морските вълни. Той припомни, че чрез Конвента на кметовете общината е поела ангажимент до 10 години да предприеме необходимите мерки за намаляване на консумираната енергия и за ограничаване на вредните емисии с минимум 25 на сто.
|
Коментари |
11:15ч. 26 Май 2011 #6  veteran_bg До sdpnin
Опитай пак да предложиш идеята.Нищо хубаво не се случва лесно.Успех!
19:10ч. 25 Май 2011 #5  joni12 Когато построите стадион Варна тогава откривайте топлата вода. доц. Николай Ангелов аман от щури идеи и всичките ялови.То не беше Аспаруховия мост. паметници утре ще искат метро да правят.ЕГНто като напредне и става весело.
18:50ч. 25 Май 2011 #4  Pres Сетила се Мара да се побара - използването на геотермални източници е познато от преди първата световна война, но ние сме си тъпири и ще се топлим на дърва през 21 век!
18:15ч. 25 Май 2011 #3  sdpnin Преди 10 години, предложих на директора на топлофикация Варна евтина иновация за икономия на 50% при отоплението на абонатите. Той отказа да внедри идеята, защото "Работата му била, не да икономисва, а да събира пари". Тази година сметките ни за отопление спаднаха до средно 20лв. на месец за стая, защото приложиме иновациите. В момента охлаждаме блока през радиаторите, като използваме студа от ВИК системата. Ще монтираме не само във входа, а и в апартаментите, конвектори за по 45лв./от счупени климатици/, с които още по-мощно да охлаждаме стаите. Студ за без пари, и по-малко енергия за затопляне на водата за къпане... Годишно в България могат да се икономисва енергия за 500 милиона лева, с инвестиции, които се връщат за по-малко от година. 10 години се блокират идеите ми.....
18:09ч. 25 Май 2011 #2  Вили Това е напълно реален проект.но ако градските управници мислеха за своите избиратели.За сведение,един блок на ул.Стефан Стамболов,строен за бивши червени номенклатурчици,се отоплява със същата вода повече от 40 години.
17:15ч. 25 Май 2011 #1  Todorov Ще се топли Варна ,ако Варна не беше в "държавата" България, а в територията на Румъния или Турция. След 10 г варненци ще се топлят с ракия.
сподели или изпрати на приятел
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Училище по математика „Питагор” отваря врати във Варна
Днес, 4 Май 2026 07:54
Най-успешното училище по математика в България – „Питагор” – отваря врати във Варна през новата учебна година. Морската столица става вторият град след София, в който домът на математиката ще изгражда...
| |
 |
 Лошо време с нетипично ниски температури обхвана голяма част от Турция
Днес, 4 Май 2026 07:52
Лоши метеорологични условия, придружени от ниски за сезона температури, валежи и силни ветрове, се очакват днес в десетки окръзи на Турция, съобщава Milliyet.
Централната синоптична дирекция е обявила...
| |
 |
 От днес: Променят маршрута на автобус №13 във Варна заради ремонт
Днес, 4 Май 2026 07:36
От днес, 4 май, за срок от около седмица се въвеждат временни промени в маршрута на автобусна линия №13 във Варна, съобщават от ОП ТАСРУД.
След спирка „Македонски дом“ автобусите ще обслужват спирка...
| |
 |
 4 май в историята
Днес, 4 Май 2026 07:12
1493 г. – Папа Александър VI става арбитър между Испания и Португалия за определяне на границите им на влияние в Новия свят.
1593 г. – Основан е бразилският град Жабоатау дус Гуарарапис.
1626 г. – Остров...
| |
 |
 Без ток във Варна и областта днес...
Днес, 4 Май 2026 06:51
Планирани прекъсвания на електрозахранването ще засегнат редица населени места във Варненска област днес, 4 май. Причината е извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията.
Ето...
| |
 |
 Прогноза за времето - 4 май
Днес, 4 Май 2026 06:34
Днес над Западна България ще бъде предимно слънчево, а над Централна и Източна ще има по-значителни увеличения на облачността, не са изключени и изолирани слаби превалявания от дъжд. Ще духа слаб до умерен...
| |
 |
 Черно море и Арда не се победиха в нулево реми във Варна
Неделя, 3 Май 2026 18:34
Черно море (Варна) запази лидерската си позиция във втората четворка на efbet Лига, след като завърши 0:0 с Арда (Кърджали).
Срещата предложи няколко добри положения, но без отбелязан гол. Гостите от...
| |
 |
 България и Армения подписаха стратегическо партньорство в Ереван
Неделя, 3 Май 2026 17:59
Илияна Йотова и министър-председателят на Армения Никол Пашинян подписаха в Ереван съвместна декларация за стратегическо партньорство между двете държави.
Двамата подчертаха високото ниво на политически...
| |
 |
 Без чадъри и шезлонги на 251 плажа в Гърция това лято
Неделя, 3 Май 2026 17:23
Гърция въвежда строги ограничения по крайбрежието, с които на практика забранява използването на чадъри, шезлонги и всякакви временни съоръжения на 251 плажа.
Мярката означава, че на тези места туристите...
| |
 |
 Митничари задържаха близо 2,3 тона контрабандни препарати за растителна защита
Неделя, 3 Май 2026 16:48
Близо 2,3 тона контрабандни препарати за растителна защита задържаха митническите служители при три отделни проверки.
На 24.04.2026 г. на Митнически пункт Калотина пристига на изходящо трасе от страната...
| |
 |
 Без ток във Варненска област в утрешния ден...
Неделя, 3 Май 2026 16:04
Планирани прекъсвания на електрозахранването ще засегнат редица населени места във Варненска област на 4 май 2026 г. Причината е извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията.
Ето...
| |
 |
 Румен Радев е номинацията за премиер на „Прогресивна България“
Неделя, 3 Май 2026 15:23
Започва обратното броене до връчването на първия мандат за съставяне на правителство. От „Прогресивна България“ потвърдиха, че Румен Радев е тяхната номинация за министър-председател, съобщава NOVA.
Именно...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|