Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви
Пътеводител
Обществени
Образование
Здраве
Музеи
Култура
Галерии
Храмове
Развлечение
Паметници
Транспорт
Спорт
Черноморие
Черноморието
Яйлата, Камен бряг
Снимка: Moreto.net
Яйлата

Камен бряг

Между Шабла и Каварна, на 2 км от Камен бряг се намира археологическия резерват Яйлата, обявен за такъв през 1989 година. Заедно с растения и животни, скали и пещери местността е обявена за защитена територия. Името й е от тюрски произход и в превод на българския Яйла означава високо пасище. Местността е разположена на 453 деката площ, обхаваща голяма площ от бреговата ивица, започваща от Камен бряг до курорт Русалка. Тук могат да се видят останки от древни цивилизации и народи- разположени са голям брой групирани пещери, използвани като жилища. През ранновизантийския период е съществувал и скален манастир, подобно на Аладжа манастир, братя Шкорпил първи посетили мястото и го картографирали. В трите открити некропола са намерени над 120 гробни съоръжения, които са били фамилни.
Там може да се види и останки от ранновизантийск крепост, строена по времето на император Анастасий - V-VI в.от н.е., на обща площ от 2,5 декара. Запазени са следи от пет кули, три стълби и една кула-порта, разрушена през VI в.
На територията на Яйлата, гнездят над 50 вида птици. От тук минава Виа Понтика - един от основните пътища за миграция на прелетните птици. Срещат се и 19 вида редки и застрашени от изчезване растения.
На около километър и половина от Яйлата, се намира и Огънчето - метална тръба от която изтича газ и гори "вечно"

Коментирай сподели

Яйлата, Камен бряг Пещерите в Яйлата, Камен бряг Залез над Яйлата, Камен бряг Яйлата, Камен бряг Некропол, Яйлата, Камен бряг Яйлата, Камен бряг Ранновизантийска крепост, Яйлата Яйлата, Камен бряг Скалите на Камен бряг Скалите при Камен бряг

Виж още снимки в албум:
Залези
Камен бряг
Северно черноморие
Яйлата

Коментари
00:08ч. 31 Декември 2017 #7
Toni
Наистина хубаво написано но в историята такава думичка като "ТЮРСКИ" няма.Има ТЮРКСКИ но тази дума е от турски произход и означава -плато,високо пасище.Иначе наистина хубаво написано.Аферим.
08:44ч. 20 Април 2013 #6
lubba
Много е красиво там. Истински земен рай!
20:34ч. 19 Септември 2012 #5
reoprueB
Който е ходил може ли да сподели как седи цялата работа? В смисъл, плаща се някъде в началото... и от там насетне сам ли се разхождаш?

Планувам края на месеца да го посетя. :)))

Съседни обекти до Яйлата
Шабла11 км.
Калиакра18 км. 13 км.   
Крапец38 км.
Дуранкулак40 км.
Русалка8 км. 5 км.   
Болата17 км. 11 км.   
Двореца в Балчик40 км.
Тюленово5 км. 5 км.   
Още от категория Черноморието
Дуранкулак
Крапец
Шабла
Тюленово
Русалка
Болата
Калиакра
Двореца в Балчик
Златни пясъци
Св.св. Константин и Елена
Варна
Камчия
Шкорпиловци
Карадере
Бяла
Иракли
Нос Емине и село Емона
Елените
Свети Влас
Слънчев бряг
VIP
Събаряне на стари постройки.
Събаряне на стари постройки. Почистване на терена и извозване на отпадъците. Ръчно или мехенизирано събаряне според обекта....
Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Бариери за паркинг
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Новини от Варна, региона и света
Най-големият хотелски оператор в Европа обяви фалит на половината си обекти
Главният готвач на Noma подаде оставка след обвинения в токсична работна среда
Най-щастливата страна в света кани туристи на безплатно пътуване
Десетки варненци се редят за безплатни изследвания: Бъбречните заболявания протичат „тихо“
Гръцки танкер е сред двата ударени в иракски води
Нелечимите досега болести срещат своя враг – изкуственият интелект
Цеца Величкович ще пее утре във Варна
Хиляди моряци блокирани в Ормузкия проток заради напрежението в Близкия изток
Днес във Варна: Безплатни изследвания и консултации за Световния бъбречен ден
Запорираха сметките на Спартак Варна заради данъчни задължения
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Новини от Варна   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.7 + 0.9
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook