На срещата, проведена на 17 и 18 юни при домакинството на филипинската асоциация на морските капитани, е било разгледано и предложението за промяна в законодателството на САЩ, което предвижда забрана за плащане на откуп на пиратите. Като единствен позитивен момент е било разгледано намаляването на възнагражденията на пиратите. Сред най-сериозните мотиви срещу подобна законодателна мярка е това, че на практика пленените екипажи ще бъдат безпомощни и че ще обезсърчи самите корсари да се отнасят добре с моряците. Сериозен довод против е фактът, че това би довело до сериозно увеличение на застраховките на корабите.
Другите възможни мерки против пиратството, обсъдени на асамблеята, са свързани с решаване на проблема в самата Сомалия чрез опити за изграждане на държавността там. Отчетено е обаче, че вече 20 години такъв подход се оказва безуспешен. Мнозина от присъстващите са се обявили против военните акции в пристанищата - убежища на пиратите. Причините за това са малкият дългосрочен ефект, излишните жертви и цялостната дестабилизация на района. Освен това е отчетено, че подобни акции винаги предизвикват насилие от страна на пиратите към вече взетите заложници.
До този момент в борбата с пиратството са направени едва няколко стъпки. Сред тях са създаването на наръчник на добрата практика в борбата с пиратството, на международен военен флот за охрана на търговските кораби, няколко резолюции на Съвета за сигурност на ООН, както и криминализиране на действията на пиратите в редица национални законодателства и съдебно преследване на пленени пирати.
Кап. Димитър Димитров съобщи още, че по време на годишната асамблея в Манила от Международната морска организация са предложили 25 юни да се чества като Международен ден на моряка, а със своя резолюция международният форум на асоциациите на капитаните е обявил настоящата 2010-а за официална Година на моряка като израз на признателност към тежкия моряшки труд.