Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

ВКС потвърди 12 години затвор за мъж, убил братовчед си във Варна

Четвъртък, 23 Април 2026 18:32
Източник: Moreto.net   
Наказание от 12 години затвор ще търпи мъж, убил братовчед си във Варна. Страхил Янков е наказан за убийството на свой братовчед, извършено през 2023 г. в кв. „Аспарухово“ във Варна. Решението на Върховния касационен съд (ВКС) е окончателно и не подлежи на обжалване, съобщиха от институцията.

Със свое решение от 15 април т.г. тричленен състав на ВКС оставя в сила решението от 18 декември 2025 г. на Апелативен съд – Варна. Делото е образувано по касационна жалба на подсъдимия и касационен протест срещу предходното решение, с което е потвърдена присъда на Окръжен съд – Варна.

С първоинстанционната присъда от 25 март 2025 г. подсъдимият е признат за виновен в извършване на убийството и е осъден на 12 години лишаване от свобода. Съдът го е оправдал по първоначалното обвинение за убийство, извършено по особено мъчителен начин и с особена жестокост. Осъден е и да заплати общо 125 000 лв. на двама граждански ищци за неимуществени вреди.

Според върховната инстанция въззивният съд е обсъдил всички доказателства, изложил е фактическата обстановка и е мотивирал правните си изводи. В мотивите се посочва, че подсъдимият е последвал пострадалия, възникнал е конфликт, при който е имало дърпане, бутане и събаряне на земята.

ВКС приема още, че уврежданията са причинени от нанесени удари и притискане с лакът в областта на шията, довели до асфиксия и смърт, съгласно съдебномедицинската експертиза.

Касационната инстанция потвърждава извода, че деянието не може да бъде квалифицирано като извършено с особена жестокост, тъй като липсват признаци като изключителна ярост, садизъм или отмъстителност. Приема се, че е налице умишлено убийство.

Съдът отхвърля и твърденията за явна несправедливост на наказанието, като посочва, че е отчетена както обществената опасност на деянието, така и личността на дееца, и че наказанието от 12 години лишаване от свобода е близо до минималния размер по закона.

сподели или изпрати на приятел
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Прогноза за времето - 24 април
Петък, 24 Април 2026 06:30
На 24 април слънцето във Варна изгрява в 6:12 часа и залязва в 20:02 часа. Продължителността на деня ще е 13 часа и 50 минути. Фазата на Луната е първа четвърт. Днес по Черноморието облачността ще е...
Търси в новини:

За повече новини може да посетите Архив новини

2021222324252627282930

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Хибриден бойлер
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
 Избори
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Новини от Варна   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.6 + 1.0
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook