Инцидентът стана в град Хандлова, около 140 километра североизточно от Братислава, след заседание на правителството. Цинтула простреля словашкия министър-председател в корема, след което Фицо беше транспортиран по спешност в болницата в Банска Бистрица и подложен на двучасова операция. По-късно премиерът се възстанови.
Процесът срещу нападателя започна през юли, а присъдата беше произнесена от Специализирания наказателен съд в Банска Бистрица. Председателят на съдебния състав Игор Кралик заяви, че „подсъдимият не е нападнал гражданин, а по-специално премиера“ и добави, че Цинтула е бил „против правителството и подстрекавал хората да го свалят“.
По време на процеса подсъдимият отказа да свидетелства, но преди това призна, че е извършил нападението, защото не е бил съгласен с политиката на Фицо, която сближава Словакия с Русия. Той уточни, че не е искал да убива, а само „да навреди на здравето на премиера“.
Първоначално прокуратурата повдигна обвинение в опит за убийство, но впоследствие го промени на терористична атака. Цинтула има право да обжалва присъдата пред Върховния съд на Словакия, но засега не е ясно дали ще го направи.
Самият Роберт Фицо заяви, че е простил на нападателя си, но обвини либералната опозиция и медиите за подстрекаване към насилие – без да представи доказателства.
Фицо е единственият лидер на държава от ЕС, който посети Москва през май тази година за участие в церемониите по случай 80-годишнината от края на Втората световна война.





Словашкият премиер Фицо се прибра от болницата след стрелбата по него
Новини - теми
Готвят ПУП за част от „Максуда“, търсят кои са незаконните постройки в микрорайона
Изграждат 300 паркоместа в „Чайка“ до 6 месеца
Уредиха задълженията на ФК "Спартак" Варна към НАП, клубът запазва лиценза
Хем близо до София, хем без наем: кой дава работа и квартира в едно?
Рекорден срив: Златото загуби близо 6% от стойността си само за ден
Тройно убийство в бургаското село Люляково, мъж застреля леля си, майка си и сестра си
Без ток днес във Варна и областта...
Лидери на 19 държави от ЕС искат „съществена промяна на курса“ на Съюза
53 години от откриването на Варненското златно съкровище
Проф. Николай Габровски е „Лекар на годината 2025“
Без вода днес във Варна
НОИ: Нови правила за инвалидните пенсии
Американският шахматен гросмайстор Даниел Народицки почина на 29 години
Тротинетки под прицел: 459 акта само за седмица във Варна
Лекари: Седенето с телефон в тоалетната има рискове за здравето
Провалът на срещата между Тръмп и Путин в Будапеща е заради отказа на Москва да прекрати боевете в Украйна
Борисов и Пеевски си стигнаха ръцете, "ДПС-Ново начало" отказва да има министри
Празникът на еленския бут ще предложи богата фолклорна програма
Забравено олио на котлон предизвика пожар във Варна, пострада мъж
Нападението над бившия зам. прокурор на София Иво Илиев е било с цел да бъде умъртвен
На днешната дата преди 119 години започва строителството на Аквариума във Варна






RSS Новини