69-годишният съосновател на Microsoft обяви, че ускорява плана си за даряване на почти цялото си състояние и ще прекрати дейността на Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ на 31 декември 2045 г. – години по-рано от предварително планираното. Той заяви, че средствата ще бъдат насочени към постигане на дългосрочни цели като изкореняване на полиомиелита и маларията, намаляване на предотвратимата детска и майчина смъртност и борба с глобалната бедност, предаде Ройтерс.
Решението идва на фона на значителни съкращения в програмите за международна помощ, особено в САЩ. Гейтс подчерта, че тези съкращения – наблюдавани от различни администрации през последните години, могат да имат разрушителен ефект. Той предупреди, че ако тенденцията продължи, светът може да стане свидетел на обръщане на дългогодишния напредък в намаляването на детската смъртност.
„За първи път от десетилетия броят на смъртните случаи може да започне да нараства. Това означава милиони допълнителни жертви,“ заяви Гейтс.
Бюджетът на Фондацията ще достигне 9 милиарда долара годишно до 2026 г., като се очаква да се увеличи до 10 милиарда годишно след това. Гейтс подчерта, че нито неговата фондация, нито други филантропски организации могат да заместят ключовата роля на правителствата в световната здравна система.
„Има твърде много спешни проблеми, които трябва да се решат, за да задържам ресурси, които могат да помогнат на хора в нужда“, написа той в публикация на сайта си.
Относно връзката си с Илон Мъск, Гейтс призна, че в миналото са имали сходни възгледи за социалната отговорност на богатите, но в последните години са се разминавали. В социалните мрежи Мъск отхвърли изказванията на Гейтс с кратък коментар: „Гейтс е голям лъжец.“
Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, създадена през 2000 г., е отпуснала над 100 милиарда долара за глобални здравни и образователни инициативи, включително за организации като Gavi и Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария. Гейтс заяви, че очаква фондът да бъде закрит след изразходването на около 99% от личното му състояние.
Макар и обект на критики заради влиянието си в глобалното здравеопазване и нарастването на конспиративни теории по време на пандемията от COVID-19, Гейтс остава активен застъпник на ролята на науката и институциите в решаването на глобалните проблеми.
„Светът все още има ценности. Това ми предадоха моите родители“, каза той.