Според анализа, въпреки обещанията на премиера Росен Желязков, дадени още при встъпването му в длъжност на 16 януари 2025 г., реален план за действие срещу войната по пътищата все още няма. Особено остро е засегнато бездействието след трагичната катастрофа със 17-годишната Сияна на 31 март, което според ИПБ показва „неспособност на управляващите да предприемат извънредни мерки“.
Освен ръста на загиналите, има и други тревожни тенденции – макар броят на пътните произшествия и на ранените да е намалял, тежестта на инцидентите остава висока. Сравнителните данни сочат, че от 1 януари до 5 май 2025 г. са отчетени 1816 ПТП с 2278 ранени, спрямо 2063 ПТП и 2558 ранени за същия период на 2024 г. Това представлява спад от 12% в броя на произшествията и 11% в броя на ранените, но въпреки по-малкото инциденти, смъртността на пътя е нараснала.
ИПБ обръща внимание, че единственият видим резултат от ангажираните институции е организирането на конкурс за детска рисунка от Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“, което според института „щеше да звучи комично, ако не беше толкова тъжно“.
Данните показват, че до края на март 2025 г. жертвите от ПТП дори са били с 1% по-малко спрямо 2024 г., но след катастрофата със Сияна и последвалите неизпълнени обещания, броят на загиналите отново започва да расте.
Институтът предупреждава, че нестабилната транспортна система се влияе както от външни, така и от вътрешни фактори, а липсата на адекватни управленски действия води до нарастващ травматизъм и заплаха за националната сигурност.
„Необходими са незабавни структурни и кадрови промени в системата за управление на безопасността на движението. В противен случай жертвите по пътищата ще продължат да се увеличават“, се казва в становището.