Според информацията, инициатор на промяната е Саудитска Арабия, която цели да санкционира страни като Ирак и Казахстан за системно неспазване на производствените квоти. Властите в Рияд показват, че вече не възнамеряват еднолично да поддържат стабилността на пазара чрез съкращения.
Ходът идва малко преди планирана визита на американския президент Доналд Тръмп в Саудитска Арабия, където ще се обсъждат ключови теми като оръжейни сделки и евентуално ядрено споразумение. Същевременно Белият дом е подложен на сериозен вътрешен натиск заради инфлацията и високите цени на горивата.
На последната си среща в събота страните от ОПЕК+ са се договорили за увеличение на добива още през юни, като общото разхлабване на ограниченията за пролетта достига близо 1 милион барела дневно. За юли се очаква ново увеличение от 411 000 барела дневно, ако страните-членки потвърдят решението на следващата среща.
Ако някои страни, включително Казахстан, не предприемат компенсационни съкращения и не подобрят производствената дисциплина, доброволните ограничения могат да бъдат напълно премахнати още тази есен.
На фона на всички тези събития цената на петрола спадна под 60 долара за барел — най-ниското ниво от четири години, подхранвано от глобалната икономическа несигурност и опасения около протекционистичната търговска политика на САЩ.