Мотивите на Сарафов са свързани с нарастващите рискове от природни бедствия и необходимостта от гарантиране на навременна информираност и защита на населението. В обръщението се подчертава, че през последните години страната е преживяла редица тежки природни катаклизми – наводнения, бури, екстремни горещини, пожари и други, които са довели до загуба на човешки животи и сериозни щети по инфраструктурата и икономиката.
„Предвид зачестилите напоследък земетресения в съседна Република Турция, в района на Мраморно море, усетени и на територията на нашата страна, сред нашето общество се изразява тревога от състоянието и функционирането на системата BG-ALERT за разпространение на съобщения за предупреждение на населението“, се посочва в писмото.
Главният прокурор настоява за цялостна инспекция на системата – както по отношение на техническата ѝ изправност, така и по отношение на координацията между институциите и информационния поток при рискови ситуации. Целта е да се засили взаимодействието между държавните и местните органи с отговорности по защита на населението, както и да се подобри капацитетът за реакция при бедствия.
Сарафов изисква резултатите от проверката да включват конкретни данни за установени нередности, предприети мерки за отстраняването им и предложения за повишаване на ефективността на системата. В случай че бъдат открити данни за извършени престъпления, виновните лица ще бъдат подведени под наказателна отговорност, уточняват от прокуратурата.
BG-ALERT е системата, чрез която в България се изпращат предупредителни съобщения до гражданите при възникване на природни или техногенни бедствия, с цел бърза и адекватна реакция за опазване на живота и здравето на хората.
Междувременно днес премиерът Росен Желязков нареди в най-кратки срокове да се подобри сработването на системата „През последните дни темата за начина на задействане и функциониране на системата BG-ALERT предизвика сериозна полемика. За пореден път констатираме, че системи, които са изградени с публични средства, поради определени ведомствени или други съображения, не сработват тогава, когато им е времето, мястото и повода да сработват“, каза в началото на днешното правителствено заседание министър-председателят.
Желязков разпореди в рамките на 10 дни Министерството на вътрешните работи, чрез пожарната служба, министерствата на околната среда и водите, на икономиката, на енергетиката, на земеделието и на електронното управление, заедно с НСОРБ и НИМХ, ИАБГ – да представят план и ако трябва промени в наредбата за системата, така че тя да заработи.