Кардиналите определиха датата, след като се събраха за първия ден на неформалните срещи след погребението на папа Франциск в събота.
„Има надежда за единство“, каза аржентинският кардинал Анхел Сиксто Роси, назначен за кардинал от Франциск през 2023 г.
Много кардинали изразиха желание да продължат фокуса на Франциск върху хората в периферията и борбата против войната. В същото време консерваторите сред тях може да са по-загрижени за възстановяване на единството и връщане към основните доктрини, подчертавани от Свети Йоан Павел II и папа Бенедикт XVI, вместо да продължат акцента на Франциск върху социалната справедливост и отварянето към жените и ЛГБТ+ хората.
Британският кардинал Винсент Никълс, архиепископ на Уестминстър, подчерта, че Църквата трябва да се стреми към единство, омаловажавайки съществуващите разделения.
„Ролята на папата е основно да ни държи заедно, и това е благодатта, която ни е дадена от Бог“, заяви Никълс.
Венецуелският кардинал Балтазар Енрике Порас Кардосо изрази увереност, че след като конклавът започне, решението ще бъде взето бързо — „в рамките на два до три дни“.
Колегията на кардиналите, която ще избере нов папа, включва членове от всички краища на света, назначени от Франциск през 12-годишното му папство, за да внесат нови гледни точки в йерархията на Католическата църква. Много от тях са прекарали малко или никакво време в Рим, което създава несигурност в процеса, изискващ две трети от кардиналите с право на глас да се обединят зад един кандидат.
Никълс призна, че 135-те кардинали-избиратели — 108 от които са назначени от Франциск — не се познават добре. Последните 20 кардинали бяха назначени в началото на декември.
Само кардинали под 80 години имат право на глас и не е ясно колко от 135-те ще участват. Един испански кардинал вече обяви, че няма да пристигне в Рим по здравословни причини.
Голяма неизвестност остава около това дали кардинал Анджело Бечиу, някога един от най-влиятелните кардинали във Ватикана, ще бъде допуснат в Сикстинската капела. През 2020 г. Франциск го принуди да подаде оставка като ръководител на Конгрегацията за обявяване на светци и да се откаже от правата си на кардинал поради обвинения в злоупотреби и финансови измами. Бечиу отрече вината си, но през декември 2023 г. беше осъден по обвинения, свързани с финанси.
В момента той обжалва присъдата и е участвал в срещите преди конклава, но остава въпросът дали има право да гласува. Официалните ватикански данни го посочват като „неизбирател“. Когато беше отстранен, Бечиу обяви на спешна пресконференция, че няма да гласува в бъдещ конклав, но наскоро настоя, че има това право. Канонисти в момента анализират съответните документи, за да определят дали той действително има право на глас.
Въпреки че Франциск състави голяма част от състава на кардиналите, не е сигурно, че всички ще пожелаят продължаване на неговия курс.