Увеличението от 9,4% спрямо 2023 г. е най-голямото годишно покачване поне от края на Студената война и бележи десета поредна година на растеж, сочат данните. Военните разходи като дял от световния брутен вътрешен продукт (БВП) са се увеличили до 2,5% през 2024 г.
Европа, включително Русия, е основен двигател на глобалната тенденция, като военните разходи на континента са нараснали със 17% до 693 милиарда долара — скок, до голяма степен задвижван от войната в Украйна, който изведе европейските разходи над нивата от края на Студената война.
Русия е увеличила военния си бюджет с 38% до 149 милиарда долара — двойно повече в сравнение с 2015 г., което представлява 7,1% от нейния БВП. Военните разходи на Украйна достигнаха 64,7 милиарда долара, равняващи се на 43% от разходите на Русия.
Диего Лопес да Силва, старши изследовател в SIPRI, предупреди, че Киев е изправен пред предизвикателства при евентуално по-нататъшно увеличаване на разходите заради ограниченото си фискално пространство, като в момента страната разчита както на собствени ресурси, така и на външна помощ от западните съюзници.
В няколко европейски държави също е регистриран безпрецедентен ръст на военните бюджети. Германия увеличи разходите си с 28% до 88,5 милиарда долара, заемайки четвърто място в света по разходи за отбрана и на първо в Централна и Западна Европа.
Членовете на НАТО колективно са похарчили 1,506 трилиона долара, което представлява 55% от световните военни разходи. САЩ отговарят за две трети от бюджета на Алианса, като увеличават своя военен бюджет с 5,7% до 997 милиарда долара — или 37% от глобалния.
За първи път рекордните 18 от 32 членки на НАТО постигат целта да отделят минимум 2% от БВП за отбрана. САЩ продължават да настояват съюзниците си да повишат военните си разходи.
В Близкия изток военните бюджети са нараснали с 15% до 243 милиарда долара. Разходите на Израел са скочили с 65% до 46,5 милиарда долара — най-голямото увеличение от 1967 г. — на фона на продължаващата война в Газа, при която са загинали над 52 200 палестинци.
Китай, втори по големина на военните разходи в света, е увеличил средствата си със 7% до около 314 милиарда долара. Япония също регистрира значително увеличение — с 21% до 55,3 милиарда долара — най-голямото си годишно нарастване от 1952 г. Индия, пета по военни разходи в глобален мащаб, е похарчила 86,1 милиарда долара през последната година.
Африканските държави са изразходвали общо 52,1 милиарда долара за военни цели през 2024 г., отбелязвайки ръст от 3% спрямо 2023 г. и 11% спрямо 2015 г.
„Тъй като правителствата все по-често дават приоритет на военната сигурност за сметка на други бюджетни области, икономическите и социалните последици за обществата могат да бъдат значителни в идните години“, предупреди Сяо Лян, изследовател в Програмата за военни разходи и производство на оръжия на SIPRI.