Александра Николова от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ в Бургас изследва възможността за използване на растителни екстракти като средство за терапия в борбата срещу захарния диабет.
Стоян Ганчев от Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив разработи проект „Biologically Inspired Hierarchical Vision-Language-Action System for Robotics“, с който се стреми да създаде роботизирана система, която имитира начина, по който живите организми възприемат света, обработват информацията и реагират на околната среда.
Изследването на Елена Йорданова от Математическата гимназия „Баба Тонка“ в Русе допринася за по-точното разбиране на разширяването на Вселената и космологичните модели.
Разработките на талантливите ученици показват висок научен потенциал, креативност и ангажираност към съвременните глобални теми. За новаторските си изследвания те получиха парична награда по 2000 лева и възможност да представят страната ни на Европейския конкурс за млади учени през септември в град Рига, Латвия, на чието последно издание първа награда спечели българска ученичка.
„За 27 поредна година МОН провежда тази инициатива, с която насърчава младите хора – ученици и студенти, с интерес към науката и научните изследвания, да развиват и изявят своите знания и умения“, отбеляза акад. Витанов.
Тазгодишното издание на конкурса бележи истински рекорд по брой подадени проекти и участници. Научното жури разгледа над 63 разработки от 100 млади изследователи, като най-голям брой подадени проекти има от София, Бургас, Варна, Пловдив, Велико Търново, Русе и Плевен.
Директорът на дирекция „Наука“ в МОН д-р Милена Дамянова връчи и поощрителни награди за още три проекта. Елица Декова и Яна Йорданова от Американски колеж в София бяха отличени за изследването им в сферата на дискретната математика. Разработката на Симона Гагарова от СМГ помага за създаването на по-устойчиви мрежи и защитни системи за киберсигурност и защита от компютърни заплахи. Третият награден проект беше на Никола Великов от Математическа гимназия „Баба Тонка“ в Русе, който подкрепя борбата срещу фалшивите новини и дезинформацията в онлайн пространството. Всички отличени проекти получиха за награда по 1500 лева.
За Световното научно младежко изложение в Абу Даби, което ще се проведе през есента, са избрани да участват Александр Рожков и Александър Миланов от Математическата гимназия във Варна и Владислав Начев от Американски колеж в София.