Той уточни, че не се предвижда задължително изучаване на религия, а избор за всяко дете и семейство. По думите му, ако предложението се приеме от Народното събрание, трябва да се разработи различна от сегашната неконфесионална учебна програма, с фокус върху формирането на ценности и добродетели, програма, съчетаваща хуманистичното, философското, културното, етичното възпитание със знанията за религиите.
МОН ще публикува концепцията на програмата за тези предмети в началото на май. Министър Вълчев обясни, че в нея ще бъде заложен плуралистичният подход и ще се стъпи на опита на други европейски страни. Предвижда се възможност за избор какво да изучава всяко дете – православие, ислям или отделен предмет за добродетелите.
„Нашите деца ще живеят в хармонично и щастливо общество само ако днес успеем да ги възпитаме в добродетели, да им формираме зряла ценностна система, морални убеждения и да ги направим отговорни. Това може би е и най-важната ни мисия“, подчерта министър Вълчев.
На форума присъстваха Българският Патриарх и Софийски митрополит Даниил, Главният мюфтия Мустафа Хаджи, народни представители, ректори, университетски преподаватели, учители, и родители. Участваха и представители на гражданския сектор – неправителствени организации и др.