Кенеди планира да обяви постепенното премахване на синтетичните багрила на петролна основа като „голяма стъпка напред в усилията на администрацията да направи Америка отново здрава“, каза Министерството на здравеопазването и човешките услуги (HHS) на САЩ, цитирани от BBC.
Багрилата - които се намират в десетки храни, включително зърнени закуски, бонбони, закуски и напитки - са свързани с неврологични проблеми при някои деца.
По време на предизборната си кампания заедно с Доналд Тръмп, миналата година Кенеди обеща да се заеме с изкуствените оцветители за храни, както и с ултрапреработените храни като цяло, след като беше потвърдено, че ще доведе до водеща здравна агенция в САЩ.
Този ход идва, след като Администрацията по храните и лекарствата (FDA) по-рано тази година забрани едно багрило, Red Dye 3, от храните и фармацевтичните продукти в САЩ от 2027 г., позовавайки се на връзката му с рака в проучвания върху животни. Калифорния забрани багрилото през 2023 г.
Повечето изкуствено оцветени храни са направени със синтетични химикали на петролна основа, според храненето с нестопанска цел Център за наука в обществен интерес (CSPI).
Някои от хранителните бои на петролна основа включват Blue 1, използвано в бонбони и печени изделия; Червено 40, използвано в сода, бонбони, сладкиши и храна за домашни любимци; и Жълто 6, също използвано в печива и напитки. Синтетичните хранителни бои се намират в десетки популярни храни.
Компаниите са намерили начини да премахнат много от багрилата в други страни, включително Великобритания и Нова Зеландия, каза бившият професор по хранене в Нюйоркския университет Марион Нестле. Например в Канада Kellogg използва естествени хранителни багрила като сок от моркови и диня, за да оцвети Froot Loops зърнени храни, въпреки използването на изкуствени багрила в САЩ.
През 2008 г. британските здравни министри се съгласиха да премахнат шест изкуствени хранителни оцветителя до 2009 г., докато Европейският съюз забранява някои оцветители и изисква предупредителни етикети върху други.