Този ход рискува да изостри напрежението между дясното правителство, което се представя като пазител на традиционните ценности, и ЛГБТ общността, както и защитниците на правата на жените.
„Използването на несъответстващи графични знаци, като звездичката (*) и шва (ə), противоречи на езиковите норми и рискува да компрометира яснотата и еднаквостта на институционалната комуникация“, се казва в изявление на министерството.
При встъпването си в длъжност през 2022 г. премиерът Джорджия Мелони предизвика полемика, като заяви, че желае официалната ѝ титла на министър-председател „Presidente del Consiglio“ да бъде предшествана от мъжкия член „il“, а не от женския „la“.
В италианския език, както и в други латински езици, съществителните и прилагателните имат женска или мъжка форма, а при съществителни в множествено число, когато се включват и двата пола, мъжката форма има предимство.
Някои виждат в това израз на мъжко господство и подкрепят въвеждането на полово неутрални окончания на съществителни, като звездички или така нареченото „шва“ – символ, наподобяващ обърнато „е“.
Академия дела Круска (Accademia della Crusca) – една от най-престижните лингвистични институции в Италия и в света, в миналото е препоръчвала да се избягва употребата на неутрални по пол символи в официалните документи.