През последните години във Варна има не един пример за поройни дъждове, но никой от тях не може да се сравнява като сила и количество с падналия през лятото на 1951 година. Преди 72 години на 20 август истински потоп буквално е залял града.
За по-малко от денонощие са паднали 258 литра на квадрат. Още по-голямо е било количеството, замерено от станцията в курорта „Св. Св. Константин и Елена“ – 342 литра на квадрат. Това показват данни на Басейнова дирекция за управление на водите в Черноморски район.
Канализационната мрежа на Варна се оказала твърде недостатъчна, за да побере огромното количество вода и поради това улиците заприличали на буйни реки.
Бойци от войсковите части, от строителните войски и от противопожарната охрана веднага се притекли на помощ на пострадалите и с риск за живота си по време на силния дъжд спасявали хората и покъщината им с помощта на въжета и спасителни пояси.
Традиционно в района на Варна са едни от най-слабите валежи в страната. Най-много вали през юни и ноември (по около 50 l/m2), а най-сухо е през август - септември, когато валежите са не-повече от 30-32 l/m2 месечно. Дъждът през лятото на 1951 се оказал незапомнен дотогава порой, придружен от гръмотевична буря. Продължил над 9 часа, почти без прекъсване. Валежът бил на няколко вълни, като на моменти за минута се извалявали по 3 l/m2. Дъждът продължил и на 22-ри, като за тези два дни в метеорологичната станция във Варна било измерено количество 292 l/m2, посочват от НИМХ.
В своя статия в издание на Съюза на учените – Варна д-р Добромир Грозев от Техническия университет описва, че дъждът е валял общо 9 часа и половина, а почти без прекъсване около 8 часа, като е имал три вълни.
Времетраенето на проливния дъжд с най-голяма интензивност е от 11 до 15.35 часа и от 16.40 до 17.35 часа или 5 и половина часа. Измереното количество дъжд за цялото денонощие във варненската метеорологична станция е 257.88 литра на квадрат, а в дъждовната станция на Санаториума – сегашния курорт „Св. Св. Константин и Елена“ – 342 литра на квадрат. На 22 август във Варна са измерени още 33.8 л/кв.м, а в курорта – 47 л/кв.м.
Варненският краевед Ярослав Гочев разказва, че стихийно придошлата от Франгенските възвишения голяма водна маса повлякла дървета, камъни, пясък, трупове на удавени животни и всякакви други материали, изпречили се на пътя й.
На Офицерския плаж водата довлякла толкова много пясък и пръст от Франгенското плато, че морето се отдръпнало със 150 – 200 метра навътре. На плажа се образували 2 – 3 езерца с типична растителност и те просъществували повече от година.
Особено голямо било наводнението в курорта Дружба. Голям брой мощни многогодишни дървета били изкоренени и завлечени на 250 – 300 метра навътре в морето, където стояли изправени над водата.