Изплащането е част от финансов пакет от 127 милиона евро, обявен миналия месец, надграждащ меморандума за разбирателство, подписан между Европейския съюз и Тунис в средата на юли.
Средствата са разделени на две части: 60 милиона евро за подпомагане на затруднената икономика на Тунис и близо 67 милиона евро за укрепване на управлението на границите и предотвратяване на напускането на кораби с мигранти.
Сайед, който е известен с противоречивите си коментари, отхвърли във вторник предложението на ЕС от 127 милиона евро, като каза, че е "насмешливо" и противоречи на меморандума.
„Тунис, който приема сътрудничество, не приема нищо като благотворителност или благосклонност, защото нашата страна и нашият народ не искат съчувствие и не го приемат, когато е без уважение“, каза Сайед, според прессъобщение на президентството.
„Следователно Тунис отказва това, което беше обявено през последните дни от ЕС.
Откровените забележки бяха широко отразени от медиите и предизвикаха изненада в Брюксел, където меморандумът с Тунис беше рекламиран като план за бъдещи споразумения със съседните страни за спиране на миграционните потоци.
В сряда Европейската комисия се опита да оправи рекорда и потвърди, че 60 милиона евро бюджетна подкрепа е била изплатена на Тунис без никакви индикации за отказ или възстановяване.
„Можем да потвърдим, че по-рано тази седмица Комисията наистина е обработила плащането на 60 милиона евро безвъзмездни средства към тунизийската хазна след искане от тунизийското правителство на 31 август“, каза Ана Писонеро, говорител на Европейската комисия за съседство и уголемяване.
Искането, отправено от тунизийското правителство, се съсредоточаваше изключително върху 60 милиона евро, които по-късно бяха преведени, обясни говорителят. Парите обаче не идват от средствата, обещани по меморандума, а от предварително одобрен план за възстановяване след коронавирус.
„Взехме под внимание комюникето на тунизийското председателство. Мисля, че очевидно ще разберете, че ЕС поддържа отношенията си с партньорите чрез директни контакти и ние правим точно това“, каза Писонеро пред репортери.
По отношение на 67 милиона евро, предназначени за управление на миграцията, говорителят каза, че 13 милиона и 8 милиона евро са били договорени съответно с Международната организация по миграция (МОМ) и Агенцията на ООН за бежанците (ВКБООН), за подпомагане на „доброволните връщане“ на мигранти в техните страни на произход.
„Няма краен срок. Опитваме се да работим възможно най-бързо на място, за да изпълним всички точки и всички сектори, които са обхванати от меморандума. Разбира се, това се прави в тясно сътрудничество с тунизийските власти,“ - каза Пизонеро.
Спорът около коментарите на Сайед е най-новата неуспех в това, което досега беше трудно прилагане на меморандума за разбирателство, който е едва на четири месеца.
Още от подписването си споразумението беше обект на силни критики от страна на Европейския парламент и хуманитарни организации, които алармираха за злоупотребите, за които се твърди, че са извършени от тунизийските власти срещу мигранти от Субсахара, включително случаи на колективно експулсиране в Либия граница.
Миналия месец Европейският омбудсман официално поиска разяснения относно меморандума и включването или липсата на допълнителни гаранции за гарантиране на пълно зачитане на правата на човека.
Сайед беше строго осъждан за расистките си възгледи спрямо чернокожите африканци, които той описа като част от „престъпен план за промяна на състава на демографския пейзаж на Тунис“. Допълнителни критики бяха натрупани срещу Сайед, след като той отказа достъп на петима членове на Европейския парламент и седмици по-късно отложи официално посещение на делегация на Европейската комисия.