С най-високата смъртност от злоупотреба с наркотици в Европа, Шотландия търси нови начини за намаляване на смъртните случаи. Великобритания скоро ще види отварянето на първата си официално разрешена стая за безопасна консумация на незаконни наркотици. Съоръжението ще бъде в Глазгоу, най-големият град в Шотландия - страна, чийто процент смъртни случаи от злоупотреба с наркотици е най-високият в Европа.
Правителството на Шотландия подкрепи създаването на стаята за консумация, въпреки че британският закон за наркотиците прави самото притежание на много наркотици престъпление, коментира euronews. Съоръжението, което ще започне да набира персонал през следващата година, беше предложено за първи път през 2016 г. след избухване на ХИВ в Глазгоу сред хора, които си инжектираха наркотици на обществени места.
Поддръжниците му казват, че доказателства от повече от 100 подобни заведения по света, включително в Германия и Холандия, показват, че работят за спасяване на животи и намаляване на общите разходи за здравни услуги. Центърът за 2,3 милиона паунда (2,53 милиона евро) ще бъде обслужван от обучени здравни специалисти и ще предлага хигиенична среда, в която хората могат да консумират лекарства, които са закупили другаде.
Длъжностни лица подчертаха, че центърът няма да насърчава употребата на наркотици и ще се фокусира върху насърчаването на намаляването на вредите и избягването на предозиране.
На потребителите няма да бъде разрешено да споделят наркотици с други в заведението, а здравните и социалните работници ще бъдат на разположение, за да предложат съвети и подкрепа за възстановяване и благосъстояние.
Кирстен Хорсбърг, главен изпълнителен директор на благотворителната организация Scottish Drugs Forum , каза в изявление пред Euronews, че случаят за съоръжението е подкрепен от международни доказателства.
„Трябва да се осигурят по-безопасни съоръжения за консумация на наркотици в райони, където хората си инжектират наркотици на открито или опасни места – паркинги, пусти места, алеи и т.н. Услугата в Глазгоу беше предложена за първи път през 2016 г., за да обслужва група от хора в центъра на града тази необходимост все още съществува, както и в градовете в Обединеното кралство.
„Откакто беше предложено, видяхме някои промени в медийния и обществения дебат и в нагласите. Това се дължи на кризата със смъртните случаи от наркотици, която се признава за извънредна ситуация за общественото здраве и последващото развитие на по-скоро обществено-здравен подход, отколкото моралистичен и легалистичен подход, който се провали в продължение на десетилетия."
Хронична криза
Докато имаше спад в общата смъртност през 2022 г., годишният брой на смъртните случаи от наркотици в Шотландия се е повишил особено рязко през последните десет години.
По европейските стандарти страната е зашеметяваща разлика.
248 смъртни случая от наркотици на милион души в Шотландия я поставят далеч над европейските страни със следващите най-високи нива: Обединеното кралство като цяло (88 на милион), Финландия (79 на милион), Ирландия (73 на милион) и Швеция (64 на милион ), според данни на Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите .
Причините за кризата са много, но дългогодишните и широко разпространени проблеми със злоупотребата с вещества са свързани със социалната маргинализация и бедността в страната. Много смъртни случаи от наркотици, регистрирани в Шотландия, са свързани с дългосрочна употреба и пристрастяване към инжектирани вещества, за разлика от злополуки сред случайни потребители.
Съществува и сериозен проблем със злоупотребата с бензодиазепини, за които шотландското правителство съобщи, че са замесени в 73% от смъртните случаи, свързани с употребата на наркотици през 2020 г. Разговорно известни като "бензо", тези лекарства са депресанти, които предизвикват сънливост и хипноза.
„Мотивите за употреба на бензодиазепини сред хората, които употребяват наркотици, са широкообхватни и е доказано, че включват набор от психологически, социални, икономически и провокирани от предлагането фактори“, заключава правителствен доклад .
Други "мотивации често включват самоконтрол на психиатрични разстройства и неблагоприятни преживявания; техните приятни ефекти и достъпност/лесен достъп."
Докато някои други страни в Европа се придвижиха да либерализират своите закони за наркотиците и преместиха проблема от правоприлагането към общественото здравеопазване, последователните правителства на Обединеното кралство предприеха по-наказателен подход.
Докато Шотландия има предимството на децентрализираното управление в много области, Единбург не може едностранно да прави промени в политиката за наркотиците. Определя се от Лондон.