Британското проучване на социалните нагласи (BSA) установи, че повече от три четвърти от респондентите казват, че домашният труд трябва да бъде разделен - но около две трети от жените все още правят повече от техния справедлив дял от чистенето и готвенето. Резултатите от проучването все пак дават известна надежда на онези, които се борят за равенство между половете.
В средата на 1980 г. 48% са съгласни с твърдението, че „работата на мъжа е да печели пари, а на жената да се грижи за дома. Тази година само 9% са съгласни – а 32% от анкетираните мъже са признали, че вършат по-малко неща вкъщи отколкото трябва.
През 1983 г., когато започна проучването на BSA, заетостта на жените между 16 и 64 години бе само 54% - сега се е повишила до 72% и много майки, които традиционно биха останали вкъщи, сега избират да се върнат на работа след раждането.
Разлики в Европа
В континентална Европа обаче картината често е много различна от Обединеното кралство.
Според статистиката, публикувана от Европейския институт за равенство между половете (EIGE) през 2021 г., домакинската работа, грижите за деца и хората с увреждания и други хронични заболявания все още са най-неравномерно разпределените задачи на целия континент.
EIGE установи, че около 91% от жените с деца прекарват поне един час всеки ден в домакинска работа - и тази цифра пада до 30% сред мъжете с деца.
Изследването разкри, че голяма част от това неравномерно разделение на труда се дължи на утвърдени роли на пола, предавани от майки на дъщери и бащи на синове. Нивата на образование също играят роля.
Жените с по-високо образование отделят по-малко време за домакинска работа, но при мъжете е точно обратното.
EIGE установи, че висококвалифицираните наети жени често възлагат домакинската работа на външни изпълнители, за да съкратят времето си за домакинска работа, докато мъжете изглежда не искат да харчат пари за задачи, които очевидно могат да свършат сами. В цяла Европа в много страни наскоро се наблюдава нарастване на баланса между половете при вземането на решения и поемането на отговорност за домакинската работа.
През последното десетилетие във Франция, Люксембург, Италия, Германия и Испания се наблюдава значително увеличаване на равенството в дома.
В другия край на скалата Чехия, Унгария, Румъния, Словения и България са регресирали по отношение на изравняването на игралното поле в баланса на силите между половете.
В цяла Европа статистиката показва, че средно 79% от жените (със или без деца) се заемат с домакинската работа и готвят ежедневно, в сравнение със само 34% от мъжете.
Тази разлика е най-малката в Швеция. В скандинавската нация 74% от жените изпълняват тези задачи редовно, но 56% от мъжете също се включват. От другата страна на монетата за равенство между половете е Гърция. Там 85% от жените са натоварени с домакинска работа, докато само 16% от мъжете някога помагат.
Грижата за деца – женска „работа“?
Що се отнася до родителите, има - може би не е изненадващо - много по-голям дял жени, които се грижат за децата си, отколкото техните мъжки еквиваленти. Около 93% от жените на възраст от 25 до 49 години, които имат деца под 18 години, са се грижили за децата си ежедневно, в сравнение със само 69% от мъжете.
В Гърция несъответствието е изключително голямо, като 95% от жените поемат грижата за децата си в сравнение с 53% от мъжете.
Малта има подобни цифри, докато Швеция (96% от жените и 90% от мъжете) и Словения (88% и 82%) са много по-равни по отношение на баланса между половете в грижите за деца. Като цяло има значителна разлика между континента и в определени региони.
Изглежда, че скандинавските нации - следвани отблизо от много в източната част на Европа - се чувстват по-удобно да споделят традиционно „женски“ роли, като западните страни са малко по-назад. Южна Европа е тази, която изостава в тази класация. Причините за това не са напълно ясни, въпреки че една от причините изглежда е, че колкото по-религиозна е една страна, толкова по-укрепен става този дисбаланс между половете.