Помислете за дървени стърготини. Консумирането им вероятно е последното нещо, което ви идва наум, но това може да се промени благодарение на един естонски стартъп.
ÄIO , създадена през 2022 г., създаде начин за производство на мазнини и масла от промишлени отпадъци.
„Това, което разработихме, е много подобно на варенето на бира, където дрождите се използват за превръщане на захарите от ечемика в алкохол, а хмелът се добавя за вкус“, каза съоснователят Петри-Яан Лахтвее пред Euronews Next, обяснявайки как работи в най-простия условия.

Нашата основна технология е доста подобна на варенето на бира. Ние сме специализирани в отглеждането на микроорганизми, способни да произвеждат полезни мастни киселини, антиоксиданти и пигменти. Чрез оптимизиране на нашите биопроцеси ние доставяме персонализирани решения за много индустрии. Микробните масла, богати на омега-3 мастни киселини, са следващото поколение източник на здравословни полиненаситени мазнини, споделя стартъпа
„Ние използваме различен тип дрожди, които преобразуват захарите от промишлените странични потоци, но не в етанол – вместо това в мазнини и масла“, добави той.
„По същество това е много естествен процес като ферментацията“.
Дървен материал, селскостопански странични продукти като слама и дори хранителни отпадъци могат да бъдат превърнати в съставки за хранително-вкусовата или козметичната промишленост.
Освен това процесът не се нуждае от други входове - спестете "малко" азот - и е лесно мащабируем на други места по света, според Lahtvee.

Розово-червеното масло, произведено от иновативния процес на ÄIO, е идеално за приготвяне на алтернативи на месото, което често се нуждае от пръскане на цвят, за да привлече потребителите далеч от техните конкуренти от животински произход.
Компанията казва, че нейните капсулирани масла са "перфектен" растителен заместител на хлебни продукти.
Освен че са „по-вкусни и по-здравословни“ от алтернативите на пазара, ключово предимство на тяхното изобретение е, че то „смекчава“ „огромното въздействие върху околната среда“ на животинските мазнини и маслата на растителна основа, каза Lahtvee пред Euronews Next.
Производството на палмово масло - което се използва в безброй ежедневни продукти като мазила и шампоани - е причинило опустошително обезлесяване в Азия, Африка и Латинска Америка, според Световния фонд за дивата природа.

„Обновяване“ на битовите отпадъци
Но има и други блага.
Lahtvee твърди, че техният процес може да подобри продоволствената сигурност, когато се използват местни суровини, цитирайки как пандемията COVID-19 и войната в Украйна прекъснаха глобалните вериги за доставки.
Гледайки към бъдещето, естонският учен-предприемач казва, че ÄIO работи върху технологии за „прециклиране“ на битови хранителни отпадъци, като бананова и портокалова кора.
Все пак те се сблъскват с много препятствия.
На въпроса дали ÄIO е изправен пред предразсъдъци от страна на потребителите, които може да не са склонни да ядат промишлени странични продукти, Lahtvee настоява, че процесът е същият като правенето на други ферментирали храни като кимчи или кисело мляко, които хората ядат, без да се замислят.
След това възниква въпросът за цената. За да се конкурират ефективно на пазара, продуктите на ÄIO трябва да бъдат по-евтини от алтернативите, особено палмовото масло.
Понастоящем това не е така, въпреки че експертите от индустрията твърдят, че ако се вземат предвид екологичните разходи за животински и растителни продукти и се премахнат държавните субсидии, тогава иновативните заместители биха били много по-конкурентоспособни.
ÄIO набра 1 милион евро от инвеститори в началото на 2023 г., за да подкрепи стремежа си да направи революция в хранително-вкусовата промишленост.