Повече от половин век учените се чудеха дали германският град Рунгхолт е „митично“, измислено селище, подобно на Атлантида .
Сега изследователите показаха, че средновековното търговско пристанище наистина е съществувало, като откриха останките от основната му църква под Северно море.
Експертите са използвали магнитни техники, за да намерят 130-футовите под кал в Северна Фризия, историческия регион край северното крайбрежие на Германия близо до границата с Дания.
Удивителното откритие идва повече от 660 години след като градът потъва през 1362 г., ударен от буря, която създадените от човека защити на града не успяват да удържат. Според християнската легенда, градът бил изпратен от Бог като наказание за греховете на жителите му, хиляди от които загинали.
Рунгхолт преди и след островите да бъдат погълнати
Откритието беше обявено от експерти от университета Кил, университета Йоханес Гутенберг в Майнц, Центъра за балтийска и скандинавска археология и Държавния археологически отдел Шлезвиг-Холщайн в Германия.
Екипът казва за MailOnline, че откритието на църквата е направено само преди четири седмици и като такова все още не е описано в научно списание – въпреки че не е ясно в какво състояние е запазена църквата след 660 години.
„По този начин находката се присъединява към редиците на големите църкви в Северна Фризия“, каза д-р Бенте Свен Майчак, археолог от университета в Кил.
Въпреки че е известен със своето „митично преувеличено унищожение“ в ръцете на буря, широко се приема, че Рунгхолт не е просто местна легенда – въпреки че някои го класифицират като подобен на Атлантида.
Рунгхолт отдавна е наричан „Атлантида на Северно море“ във връзка с предполагаемия древен град, за който се твърди, че е бил разрушен и потопен под Атлантическия океан.
Но за разлика от Рунгхолт, учените като цяло са съгласни, че Атлантида е мит, измислен от гръцкия философ Платон преди 2300 години.
Според проучвания Рунгхолт е бил богат град поради статута си на пристанище, което вероятно е улеснило търговията и връзките в чужбина.
Но поради голямото богатство хората му станаха горди и лекомислени и заживяха грешен живот; една група местни жители дори напиха прасе, преди да принудят свещеник да му даде последния обред.
За да намерят Рунгхолт, изследователите са използвали комбинация от геонаучни и археологически методи, за да локализират църквата, включително магнитна градиометрия.
ази техника – която включва ръчни магнити и разчита на магнитното поле на Земята – позволява картографиране на археологически обекти, които са потопени под почва или кал.
Техниките на екипа регистрираха неизвестна досега верига от средновековни терпи с дължина 1,2 мили – изкуствени могили, предназначени като безопасни места по време на бури.
Един от тези терпи показва структури, които „несъмнено“ могат да се тълкуват като основи на църква с размер между 50 и 130 фута, твърдят те.
Като цяло откритията в района включват 54 терпа, дренажни системи, морска дига с пристанище с приливна порта и две места с по-малки църкви, както и голямата църква.
„Специалната характеристика на находката се крие в значението на църквата като център на селищна структура, която поради своя размер трябва да се тълкува като енория с висша функция“, каза д-р Рут Бланкенфелд, археолог в Центъра за балтийски и скандинавски Археология.
Основните проби и разкопките на калните пластове, които бяха взети на това място, биха могли да дадат допълнителна представа за структурата и основите на свещената сграда.