Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Вие сте магнит за комари? Това може да е причината

Понеделник, 22 Май 2023 13:15
Източник: Moreto.net   
Mиризмите, произвеждани от хората, са важна част от това, което привлича комарите към нас.

В научен доклад, публикуван в петък, учените помогнаха да се определят различните химикали в миризмата на тялото, които привличат тези насекоми.


Комарите са част от семейството на мухите и през повечето време се хранят с нектар. Въпреки това, женските, които се готвят да произвеждат яйца, се нуждаят от храна с допълнителен протеин: кръв.

В най-добрия случай ухапването просто ще ви остави със сърбяща червена подутина. Но ухапванията от комари често се оказват смъртоносни, благодарение на паразитите и вирусите, които насекомите предават. Едно от най-опасните от тези заболявания е маларията.

Маларията е болест, предавана по кръвен път, причинена от микроскопични паразити, които се заселват в червените кръвни клетки. Когато комарът ухапе човек, заразен с малария, той изсмуква паразита заедно с кръвта. След като се развие в стомаха на комара, паразитът „ще мигрира към слюнчените жлези и след това ще бъде изплют обратно в кожата на друг човешки гостоприемник, когато комарът се храни отново с кръв“, каза д-р Конър Макмениман, асистент професор по молекулярна микробиология и имунология в Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health и Johns Hopkins Malaria Research Institute в Балтимор.

Маларията беше унищожена в Съединените щати през миналия век благодарение на паравани на прозорци, климатизация и подобрения в дренажните системи, където могат да растат водните ларви на комарите, но болестта остава опасност за голяма част от света.

„Маларията все още е причина за повече от 600 000 смъртни случая годишно, предимно при деца на възраст под 5 години, а също и при бременни жени“, каза Макмениман, старши автор на новото проучване, публикувано в списание Current Biology .

„Това причинява много страдания по света и част от мотивацията за това изследване беше да се опитаме наистина да разберем как комарите, които предават малария, намират хора.“

Макмениман, заедно с постдокторантите на Bloomberg и първите автори на изследването, д-р. Диего Хиралдо и Стефани Ранкин-Търнър се фокусираха върху Anopheles gambiae, вид комари, срещащи се в Субсахарска Африка. Те си партнираха със замбийския изследователски тръст Macha , ръководен от научния директор д-р Едгар Симулунду.

„Бяхме наистина мотивирани да се опитаме да разработим система, в която можем да изучаваме поведението на африканския малариен комар в естествено местообитание, отразяващо неговия роден дом в Африка“, каза Макмениман. Изследователите също искаха да сравнят предпочитанията на комарите за миризма при различни хора, да наблюдават способността на насекомите да проследяват миризми на разстояния от 20 метра и да ги изучават по време на най-активните им часове, между 22:00 и 2 часа сутринта

За да отбележат всички тези полета, изследователите създадоха проверено съоръжение с размерите на пързалка. По периметъра на съоръжението имаше шест проверени палатки, където участниците в изследването щяха да спят. Въздухът от техните палатки, носещ уникалните миризми на дъха и тялото на участниците, беше изпомпан през дълги тръби към основното съоръжение върху абсорбиращи подложки, затоплени и примамени с въглероден диоксид, за да имитират спящ човек.

След това стотици комари в основното съоръжение с размери 20 на 20 метра бяха почерпени с "бюфет" от ароматите на спящите субекти. Инфрачервени камери проследяват движението на комарите към различните проби. (Комарите, използвани в изследването, не са били заразени с малария и не са могли да достигнат до спящите хора.)


Изследователите откриха това, което мнозина, които са били на пикник, биха потвърдили: някои хора привличат повече комари от други. Нещо повече, химическите анализи на въздуха от палатките разкриха веществата, причиняващи привличането на комарите или липсата на такова.

Комарите бяха най-привлечени от карбоксилни киселини във въздуха, включително маслена киселина, съединение, присъстващо в „вонящите“ сирена като Limburger. Тези карбоксилни киселини се произвеждат от бактерии върху човешката кожа и са склонни да не бъдат забележими за нас.

Докато карбоксилните киселини привличат комарите, насекомите изглежда са възпрени от друг химикал, наречен евкалиптол, който присъства в растенията. Изследователите подозираха, че една проба с висока концентрация на евкалиптол може да е свързана с диетата на един от участниците.

Симулунду каза, че намирането на връзка между химикалите, присъстващи в миризмата на тялото на различни хора, и привличането на комарите към тези аромати е „много интересно и вълнуващо“.

„Това откритие отваря подходи за разработване на примамки или репеленти, които могат да се използват в капани, за да нарушат поведението на комарите, търсещи гостоприемник, като по този начин контролират векторите на малария в региони, където болестта е ендемична“, каза Симулунду, съавтор на изследването.

Д-р Лесли Восхал, невробиолог и вицепрезидент и главен научен директор на Медицинския институт Хауърд Хюз, който не е участвал в проучването, беше също толкова ентусиазиран. „Мисля, че това е супер вълнуващо проучване“, каза тя. „Това е първият път, когато експеримент от този тип е направен в такъв мащаб извън лабораторията.“

Vosshall изследва друг вид комари, който разпространява треска от денга , Zika и Chikungunya . В проучване, публикувано миналата година в списанието Cell, тя и нейните колеги установиха, че този вид комари също търси аромата на карбоксилни киселини, произведени от бактерии върху човешката кожа. Фактът, че тези два различни вида реагират на сходни химически сигнали, е нещо добро, каза тя, защото това може да улесни създаването на репеленти или капани за комари навсякъде.

Изследването може да няма непосредствени последици за избягване на ухапвания от буболечки при следващото ви барбекю. (Восшал каза, че дори търкането със сапун без аромат не премахва естествените аромати, които привличат комарите.) Въпреки това, тя отбеляза, че новата статия „ни дава някои наистина добри указания за това какво използват комарите, за да ни ловуват, и да разберем какво това е от съществено значение за нас, за да ги надхитрим.“

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Здраве
Какъв е захарният скандал, който засегна Nestlé и какво се случва сега?
Петък, 19 Април 2024 15:31
Ново разследване установи, че една порция зърнени храни Nestlé за шестмесечни бебета съдържа около кубче и половина захар на порция. Бебешките хранителни продукти на Nestlé, продавани в страни...
Коклюшът не бил изненада: 205 случая в страната от началото на година
Петък, 19 Април 2024 15:16
Отчита се ръст на заболеваемостта от коклюш у нас, към момента има регистрирани 205 случая, каза на брифинг в министерски съвет служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. По-рано стана ясно,...
Две бебета са първите жертви на коклюш у нас
Петък, 19 Април 2024 13:08
Две бебета от Кюстендил са починали от коклюш. Това потвърди главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Децата са били на възраст под 2 месеца и все още не са били имунизирани. Първият...
Защо хълцаме?
Четвъртък, 18 Април 2024 13:17
Хълцането е забавно, но най-вече когато някой около нас го прави – смешните звуци, които издава, начините, по които се опитва да го спре... Но ако продължи повече от няколко минути може стане досадно,...
Жена алармира за фиктивна операция в Бургас, „Медицински надзор“ започва проверка (видео)
Четвъртък, 18 Април 2024 10:58
Изпълнителният директор на ИА „Медицински надзор“ (ИАМН) Иванка Динева назначи извънредна проверка във връзка с излъчен днес по "Нова телевизия" репортаж. В него се твърди, че лекари от отделението...
Умора, повишен апетит и „прескачане“ на сърцето – знаци за проблем със щитовидната жлеза
Сряда, 17 Април 2024 09:32
Щитовидната жлеза е малък орган във формата на пеперуда, чията работа може да окаже силно въздействие върху нашето поведение: от промяна в гласа, до чувство на умора, забавяне на мисловната дейност и напълняване....
Травмата в детството може да повлияе на мускулната функция по-късно в живота
Сряда, 17 Април 2024 14:44
Добре установено е, че травматичните, стресиращи преживявания в началото на живота са свързани с по-лоши здравни резултати по-късно. Благодарение на ново проучване учените вече имат представа как точно...
Парламентът освободи управителя на НЗОК
Сряда, 17 Април 2024 12:56
Народното събрание освободи управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Станимир Михайлов. Решението беше взето със 116 гласа "за", "против" - 56 от "Продължаваме промяната - Демократична...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Най-четено от Здраве 1 2 3
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook