Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Д-р Лилия Николова: Нарушаване на паметта и поява на неувереност са първи признаци на деменция

Сряда, 21 Септември 2022 08:14
Източник: Moreto.net   

Д-р Лилия Николова, психиатър в Аджибадем Сити Клиник Варна
21 септември е Световен ден за борба с болестта на Алцхаймер – заболяване, което засяга все повече хора и техните близки и което не спира да занимава учените и медиците за търсене на лечение.

Кои са ранните белези на деменция при болест на Алцхаймер, как се развива заболяването, как трябва да постъпят близките – този кръг от въпроси разглежда д-р Лилия Николова, психиатър в Аджибадем Сити Клиник Варна. Тя има специален интерес към този проблем и значителен опит в диагностиката и лечението му.

С удължаването на продължителността на човешкия живот нараства броят на хората страдащи от деменция. Засягането на населението около 65-годишна възраст е около 6 %, а над 90 годишна възраст достига до 30 %.

Деменцията е болест, която може да настъпи вследствие на множество различни фактори: генетични, съдови заболявания, травми, инфекции, интоксикации, тумори и метаболитни нарушения. Най-често срещани са деменцията при болест на Алцхаймер - 60-70 % , следвана от Съдова деменция – в 15-20% от случаите. Те имат различна етиология и начало, нo водят до идентичен край.

Деменцията се вмъква в живота на пациентите като неканен гост и тухла по тухла разрушава света им като нарушава паметта, засяга езиковите функции, способността за ориентация, планиране и самообслужване. Вследствие на заболяването пациентите губят контрол над ежедневието си и стават зависими от грижите на близките си.

Болестта преминава през няколко степени на тежест на симптомите. Понякога между отделните фази може да има период на застой, който да продължи от седмици до години, след което болестта отново да прогресира.

В началната (най-лека) фаза пациентите имат епизодични затруднения в назоваването на хора и предмети, моменти на объркване в непозната обстановка, чувство на несигурност в ежедневието, обедняване на интересите.

С напредване на болестта, паметовият дефицит се задълбочава, засяга се ориентацията в позната обстановка, може да се появят халюцинации и враждебност. Нарушава се способността за запомняне на близки събития, при детайлно съхранени спомени от далечното минало. Често тази съхранена памет за минали събития носи успокоение на близките, отсрочва търсенето на специализирана помощ и възможността за своевременно лечение.

В последната фаза упадъкът на когнитивните функции води до загуба на способността за самостоятелно хранене, обличане и хигиена. Пациентите не разпознават близките си, често не знаят дори собственото си име, речта е лексикално бедна и неправилна до пълна неспособност да говорят, добавят се и отпадни неврологични симптоми (парези, разстройства в зрението и координацията, гълтателни нарушения, загуба на контрол над тазови резервоари). За съжаление спонтанните моменти на припомняне не са белег за обратен ход на болестта.

Въпреки напредъка на медицината все още няма лечение, което да възстанови паметовите способности до нивото им преди началото на болестта. При достигане на крайната фаза на заболяването състоянието е необратимо и могат да бъдат повлияни само психотичните симптоми (халюцинации и налудности) и да бъдат редуцирани афективните и агресивни изблици.

Основни рискови фактори за развитие на деменция са неконтролираните артериална хипертония и захарен диабет, хиперхолестеролемията, хроничните стрес и безсъние, генетичната предразположеност. Скоро след появата си COVID -19 се очерта като сериозен рисков фактор за бъдещо повишаване на заболяемостта от деменции. Социалната изолация, влошеното качество на живот по време на пандемията и негативното въздействие на вируса върху мозъчната функция доведоха до лавинообразно покачване на новопоявилите се клинично значими когнитивни нарушения, както и до влошаване на симптоматиката при вече диагностицирани пациенти с деменция.

Основна цел на лекарите е ранната диагностика и превенция на заболяването.

В случаите на фамилна обремененост решаващи за отключване на болестта са начина на живот и контрола над рисковите фактори. Ето защо пациентите и близките им не трябва да неглижират промените в паметта и функционирането и да ги смятат за нормални признаци на стареенето. Системното проследяване от специалист, невропсихологичното тестуване и образно изследване в комбинация с промяна в начина на живот и прилагане на невропротектори дават възможност за ранната диагностика, превенция и профилактика и доказано променят хода на болестта.

Информационна кампания

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Здраве
Какъв е захарният скандал, който засегна Nestlé и какво се случва сега?
Петък, 19 Април 2024 15:31
Ново разследване установи, че една порция зърнени храни Nestlé за шестмесечни бебета съдържа около кубче и половина захар на порция. Бебешките хранителни продукти на Nestlé, продавани в страни...
Коклюшът не бил изненада: 205 случая в страната от началото на година
Петък, 19 Април 2024 15:16
Отчита се ръст на заболеваемостта от коклюш у нас, към момента има регистрирани 205 случая, каза на брифинг в министерски съвет служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. По-рано стана ясно,...
Две бебета са първите жертви на коклюш у нас
Петък, 19 Април 2024 13:08
Две бебета от Кюстендил са починали от коклюш. Това потвърди главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Децата са били на възраст под 2 месеца и все още не са били имунизирани. Първият...
Защо хълцаме?
Четвъртък, 18 Април 2024 13:17
Хълцането е забавно, но най-вече когато някой около нас го прави – смешните звуци, които издава, начините, по които се опитва да го спре... Но ако продължи повече от няколко минути може стане досадно,...
Жена алармира за фиктивна операция в Бургас, „Медицински надзор“ започва проверка (видео)
Четвъртък, 18 Април 2024 10:58
Изпълнителният директор на ИА „Медицински надзор“ (ИАМН) Иванка Динева назначи извънредна проверка във връзка с излъчен днес по "Нова телевизия" репортаж. В него се твърди, че лекари от отделението...
Умора, повишен апетит и „прескачане“ на сърцето – знаци за проблем със щитовидната жлеза
Сряда, 17 Април 2024 09:32
Щитовидната жлеза е малък орган във формата на пеперуда, чията работа може да окаже силно въздействие върху нашето поведение: от промяна в гласа, до чувство на умора, забавяне на мисловната дейност и напълняване....
Травмата в детството може да повлияе на мускулната функция по-късно в живота
Сряда, 17 Април 2024 14:44
Добре установено е, че травматичните, стресиращи преживявания в началото на живота са свързани с по-лоши здравни резултати по-късно. Благодарение на ново проучване учените вече имат представа как точно...
Парламентът освободи управителя на НЗОК
Сряда, 17 Април 2024 12:56
Народното събрание освободи управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Станимир Михайлов. Решението беше взето със 116 гласа "за", "против" - 56 от "Продължаваме промяната - Демократична...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Най-четено от Здраве 1 2 3
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.6 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook