Това показват последните данни на Националният статистически институт (НСИ).
През юли 2022 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: развлечения и култура (+7.4%), жилища, вода, електроенергия, газ и други горива (+5.2%) и ресторанти и хотели (+1.2%). Най-голямо е намалението на цените в групите: облекло и обувки (-2.0%), транспорт (-1.7%) и хранителни продукти и безалкохолни напитки (-0.1%).
Инфлацията от началото на годината (юли 2022 г. спрямо декември 2021 г.) е 11.3%, а средногодишната инфлация за периода август 2021 - юли 2022 г. спрямо периода август 2020 - юли 2021 г. е 10.5%.
През юли 2022 г. са се увеличили цените на следните хранителни продукти: шоколад и шоколадови изделия - с 4.1%, цитрусови и южни плодове - с 4.1%, извара - с 3.1%, сирене - с 2.9%, кисело мляко - с 2.9%, захар - с 2.6%, пълномаслено и нискомаслено прясно мляко - с по 2.6%, ракии - с 2.4%, бира - с 2.3%, маслини - с 2.2%, леща - с 2.2%, маргарин - с 2.1%, сол - с 2.1%, млечни масла - с 2.0%, кашкавал - с 1.9%, сладолед - с 1.7%, газирани напитки - с 1.6%, прясна и охладена риба - с 1.5%, гъби - с 1.4%, трайни колбаси - с 1.3%, месо от едър рогат добитък - с 1.3%, кайма - с 1.1%, вина - с 1.0%, плодови сокове - с 0.9%, зрял боб - с 0.8%, краставици - с 0.8%, малотрайни колбаси - с 0.8%, домати - с 0.5%, месо от домашни птици - с 0.4%, оцет - с 0.3%, кафе - с 0.2%, и други.
През юли 2022 г. намаляват цените на следните хранителни продукти: праскови и кайсии - с 23.6%, други пресни зеленчуци (зелен фасул, тиквички и патладжани) - с 16.0%, картофи - с 12.3%, типов и ръжен хляб - с 10.8%, хляб „Добруджа“ - с 10.1%, бял хляб - с 9.1%, зеле - с 8.8%, кореноплодни зеленчуци (моркови и червено цвекло) - с 6.4%, брашно - с 5.8%, зрял чесън - с 4.8%, минерални води - с 1.6%, яйца - с 1.3%, пипер - с 1.1%, макаронени изделия - с 1.0%, ябълки - с 0.8%, пресни зеленчукови подправки - с 0.7%, чай - с 0.4%, зрял лук - с 0.3%, свинско месо - с 0.2%, ориз - с 0.1%, и други.
През разглеждания месец в групите на нехранителните стоки и услугите е регистрирано увеличение на цените при: пътнически въздушен транспорт - с 31.7%, топлинна енергия за подгряване на вода - с 24.5%, пакетни услуги за почивка и туристически пътувания - с 18.7%, централно газоснабдяване - с 16.2%, дърва за отопление - с 9.2%, пелети - с 8.9%.
През юли 2022 г. в групите на нехранителните стоки и услугите е регистрирано намаление на цените при: газ пропан-бутан за ЛТС - с 21.3%, автомобилни застраховки - с 3.8%, автомобилен бензин А95Н - с 3.1%, телевизори - с 2.7%, газообразни горива за битови нужди - с 2.6%, обувки - с 2.6%, дизелово гориво - с 2.2%, цветарство - с 2.0%, облекло - с 1.7%, стоки за домашни любимци - с 1.5%, гуми за автомобили и велосипеди - с 1.3%, бойлери - с 0.9%, препарати за почистване на съдове - с 0.6%, велосипеди - с 0.3%, и други.




Новини - теми













Зелен общински терен във Варна се превръща в паркинг по частна инициатива (снимки)
Прокуратурата с нови подробности по случая "Петрохан"
Задържаха заподозрян за нападението в Морската градина
Майката на Николай Златков: За мен това е професионално извършено убийство
51-годишен от Провадия е задържан за нападението в Морската градина
Варна: Предприемат мерки за обезопасяване къщата на Иван Драсов
Стари намерения с нов опит за строителство край морето в района на „Фичоза“
Случаят "Петрохан": Рейнджърите са се сбогували, преди да запалят хижата. Водещата версия е убийство и последващо самоубийство
Отлага се слизането на учените от борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий"
Почитаме св. Харалампий и св. Валентина
Три компании изтеглят партиди бебешки адаптирани млека под контрола на БАБХ
Цех край Асеновград произвеждал лекарства менте, задържани са двама чужденци
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Директорът на болницата по детски болести в София подаде оставка
Без вода във Варна днес...
YouTube премахна 16 канала с AI съдържание и с над 4,7 милиарда гледания
Варненският окръжен съд задържа германски гражданин, издирван от Интерпол за измама над 3 млн. евро
МС публикува решението си за присъединяване към „Съвета за мир“ на Тръмп
Опит за пласиране на фалшива банкнота от 500 евро във Варна
Седем българи ще стартират днес на Олимпийските игри
В курорта "Златни пясъци" разкриват целогодишен противопожарен участък




RSS Новини