Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Трябва ли да ядем по три пъти на ден?

Понеделник, 20 Юни 2022 17:43
Източник: Moreto.net   
Вероятно ядете три хранения на ден – съвременният живот е проектиран около този начин на хранене. Казват ни, че закуската е най-важното хранене за деня, дават ни обедни паузи на работа, а след това социалният и семеен живот се върти около вечерното хранене. Но дали това е най-здравословният начин на хранене?

Преди да помислим колко често трябва да ядем, учените ни призовават да помислим кога не трябва, Прекъснатото гладуване, при което ограничавате приема на храна до осемчасов прозорец, се превръща в огромна област на изследване.

Давайки на телата си поне 12 часа на ден без храна, позволява на храносмилателната ни система да си почине, казва Емили Манугиан, клиничен изследовател в Института за биологични изследвания на Солк в Калифорния и автор на статия от 2019 г., озаглавена „Кога да ядем“, пише BBC.

Розалин Андерсън, доцент в Училището по медицина и обществено здраве към Университета на Уисконсин, е изследвала ползите от ограничаването на калориите, което е свързано с по-ниски нива на възпаление в тялото.

„Да имаш период на гладуване всеки ден може да извлече някои от тези ползи“, казва тя. „Това навлиза в идеята, че гладуването поставя тялото в различно състояние, където то е по-готово да се поправи и следи за повреди и да изчисти неправилно нагънати протеини.“ Неправилно нагънатите протеини са дефектни версии на обикновените протеини, които са молекули, които изпълняват огромен набор от важни задачи в тялото. Неправилно нагънатите протеини са свързани с редица заболявания.

Периодичното гладуване е в по-голяма степен в съответствие с това как са еволюирали телата ни, твърди Андерсън. Тя казва, че дава почивка на тялото, за да може да съхранява храна и да доставя енергия до мястото, където трябва да бъде, и да задейства механизма за освобождаване на енергия от нашите телесни запаси.


Гладуването може също да подобри нашия гликемичен отговор, когато кръвната ни глюкоза се повишава след хранене, казва Антонио Паоли, професор по физически упражнения и спортни науки в университета в Падуа в Италия. По-малкото повишаване на кръвната захар ви позволява да съхранявате по-малко мазнини в тялото, казва той.

Няма ли едно хранене на ден да ни накара да се чувстваме гладни? Не е задължително

Но ако периодичното гладуване е здравословен начин за хранене – за колко хранения остава място?

Някои експерти твърдят, че е най-добре да се яде еднократно на ден, включително Дейвид Левицки, професор в Колежа по човешка екология на университета Корнел в Ню Йорк, който прави това сам.

„Има много данни, които показват, че ако ви покажа храна или снимки на храна, вероятно ще ядете и колкото по-често храната е пред вас, толкова повече ще ядете този ден“, той казва.

Това е така, защото преди да имаме хладилници и супермаркети, ядяхме, когато храната беше налична. През цялата история сме консумирали едно хранене на ден, включително древните римляни, които са яли едно хранене около обяд, казва историкът на храните Серен Чарингтън-Холинс.

Няма ли едно хранене на ден да ни накара да се чувстваме гладни? Не е задължително, твърди Левицки, защото гладът често е психологическо усещане.

„Когато часовникът показва 12:00, може да се почувстваме да ядем или да сте принудени да закусвате сутрин, но това е глупост. Данните показват, че ако не закусвате, ще ядете по-малко калории като цяло този ден.


„Нашата физиология е изградена за пиршество и гладуване“, казва той. Въпреки това, Левицки не препоръчва този подход за хора с диабет.

Но Manoogan не препоръчва да се придържате към едно хранене на ден, тъй като това може да повиши нивото на глюкозата в кръвта ни, когато не ядем – известно като глюкоза на гладно. Високите нива на глюкоза на гладно за дълъг период от време са рисков фактор за диабет тип 2.

Поддържането на нивата на кръвната глюкоза надолу изисква да се храните по-редовно от веднъж на ден, казва Мануган, тъй като това не позволява на тялото да мисли, че гладува и да освобождава повече глюкоза, когато в крайна сметка ядете в отговор.

Вместо това, казва тя, най-добре е две до три хранения на ден - като повечето от калориите ви се консумират по-рано през деня. Това е така, защото храненето късно през нощта е свързано със сърдечно-метаболитни заболявания, включително диабет и сърдечни заболявания.

„Ако ядете по-голямата част от храната си по-рано, тялото ви може да използва енергията, с която го храните през целия ден, вместо да се съхранява в системата ви като мазнини“, казва Мануган.

Но яденето твърде рано сутрин също трябва да се избягва, казва тя, тъй като това няма да ви даде достатъчно време за гладуване. Също така, твърде бързото хранене след събуждане работи срещу нашия циркаден ритъм – известен като нашия телесен часовник – който според изследователите диктува как тялото обработва храната по различен начин през целия ден.

Нашите тела освобождават мелатонин за една нощ, за да ни помогне да спим – но мелатонинът също така спира създаването на инсулин, който съхранява глюкозата в тялото. Тъй като мелатонинът се освобождава, докато спите, тялото го използва, за да се увери, че не приемаме твърде много глюкоза, докато спим и не ядем, казва Мануган.

"Ако приемате калории, когато мелатонинът ви е висок, получавате наистина високи нива на глюкоза. Консумирането на много калории през нощта представлява значително предизвикателство за тялото, защото ако инсулинът е потиснат, тялото ви не може да съхранява правилно глюкозата."

И както знаем, високите нива на глюкоза за дълги периоди от време могат да увеличат риска от развитие на диабет тип 2.

Това не означава, че трябва да пропуснем закуската напълно, но някои доказателства сочат, че трябва да изчакаме час или два след събуждане, преди да разбием яйцата. Също така си струва да си припомним, че закуската, каквато я познаваме и обичаме днес, е сравнително нова концепция.

„През 50-те години закуската става такава, каквато я разпознаваме днес: зърнени храни и препечен хляб. Преди това с удоволствие хапвахме парче хляб със сладко.“

Така че науката изглежда казва, че най-здравословният начин да се храните през деня е да имате две или три хранения, с дълъг прозорец на гладуване през нощта, да не ядете твърде рано или твърде късно през деня и да консумирате повече калории по-рано през деня. Това реалистично ли е?

Manoogan казва, че е най-добре да не посочвате най-доброто време за хранене, тъй като това може да бъде трудно за хора с отговорности и нередовни ангажименти, като тези, които работят нощни смени.

Когато става въпрос за това колко хранения считаме за нормални, Чарингтън-Холинс вижда промяна на хоризонта.

„През вековете сме приучени да приемаме три хранения на ден, но сега това се оспорва и отношението на хората към храната се променя. Имаме по-спокоен начин на живот, не вършим работата на нивото, което вършехме в 19-ти век, така че имаме нужда от по-малко калории.

„Мисля, че в дългосрочен план ще се върнем към лека храна, след това основно хранене, в зависимост от това какво се случва по отношение на работата. Работното ни време ще бъде движещата сила.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Здраве
Какъв е захарният скандал, който засегна Nestlé и какво се случва сега?
Петък, 19 Април 2024 15:31
Ново разследване установи, че една порция зърнени храни Nestlé за шестмесечни бебета съдържа около кубче и половина захар на порция. Бебешките хранителни продукти на Nestlé, продавани в страни...
Коклюшът не бил изненада: 205 случая в страната от началото на година
Петък, 19 Април 2024 15:16
Отчита се ръст на заболеваемостта от коклюш у нас, към момента има регистрирани 205 случая, каза на брифинг в министерски съвет служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. По-рано стана ясно,...
Две бебета са първите жертви на коклюш у нас
Петък, 19 Април 2024 13:08
Две бебета от Кюстендил са починали от коклюш. Това потвърди главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Децата са били на възраст под 2 месеца и все още не са били имунизирани. Първият...
Защо хълцаме?
Четвъртък, 18 Април 2024 13:17
Хълцането е забавно, но най-вече когато някой около нас го прави – смешните звуци, които издава, начините, по които се опитва да го спре... Но ако продължи повече от няколко минути може стане досадно,...
Жена алармира за фиктивна операция в Бургас, „Медицински надзор“ започва проверка (видео)
Четвъртък, 18 Април 2024 10:58
Изпълнителният директор на ИА „Медицински надзор“ (ИАМН) Иванка Динева назначи извънредна проверка във връзка с излъчен днес по "Нова телевизия" репортаж. В него се твърди, че лекари от отделението...
Умора, повишен апетит и „прескачане“ на сърцето – знаци за проблем със щитовидната жлеза
Сряда, 17 Април 2024 09:32
Щитовидната жлеза е малък орган във формата на пеперуда, чията работа може да окаже силно въздействие върху нашето поведение: от промяна в гласа, до чувство на умора, забавяне на мисловната дейност и напълняване....
Травмата в детството може да повлияе на мускулната функция по-късно в живота
Сряда, 17 Април 2024 14:44
Добре установено е, че травматичните, стресиращи преживявания в началото на живота са свързани с по-лоши здравни резултати по-късно. Благодарение на ново проучване учените вече имат представа как точно...
Парламентът освободи управителя на НЗОК
Сряда, 17 Април 2024 12:56
Народното събрание освободи управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Станимир Михайлов. Решението беше взето със 116 гласа "за", "против" - 56 от "Продължаваме промяната - Демократична...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Най-четено от Здраве 1 2 3
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.1 + 0.9
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook