Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Вторник, 24 Май 2022 07:46
Източник: Moreto.net   
24 май е един от най-светлите български национални празници. На тази дата честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Той е празникът, който се чества от най-дълго време в близката ни история – 171 години! Денят на светите братя Кирил и Методий – създателите на славянската азбука, бил отбелязван като църковен празник (на 11 май) още преди XII век, но за първи път е бил честван като национален Ден на просветата през 1851 година.

Празникът на буквите е специална дата за всички нас, и без значение къде се намира човек, трябва да пази спомена от жизнерадостната атмосфера в този светъл майски ден.

Кирил и Методий

Кирил и Методий са родени в Солун (днешна Гърция). Методий - през 810г., а брат му Кирил - през 827г. В наши дни са запазени сведения само за по-важни събития в живота им. Двамата братя произлизат от многочислено семейство. Баща им,който се казвал Лъв, бил високопоставен военен управител, а майка им се казвала Мария.

Поради ранната кончина на Лъв, грижата за двамата братя поема чичо им Теоктисто – висш държавник на Византийската империя. С годините двамата братя се образовали и изградили авторитет на уважавани и начетени личности. Кирил станал преподавател в Магнаурската школа, а Методий бил назначен за игумен в манастира Полихрон.

Около 855 година Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. „Сказание за буквите“ на Черноризец Храбър свидетелства за това. С нея се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя се заемат да популяризират християнството на славянски език във Великоморавия. Те превеждат от гръцки на старобългарски език най-необходимите богослужебни книги и така полагат основите на старобългарския литературен език.

Кирил починал в Италия на 14 февруари 869 година и е погребан в базиликата „Св.Климент” в Рим. След смъртта на брат си Методий продължил да разпространява славянската писменост до последния си дъх на 6 април 885 година.

В края на IX век двамата братя са канонизирани от църквата за светци.

Учениците

Делото на Кирил и Методий бива продължено от техните ученици Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Сава, които, идвайки в България, намират подкрепа за своето дело от българския цар Борис I. Така били създадени Охридската и Преславската книжовни школи. В резултат на просветната и книжовната дейност на учениците на Кирил и Методий, България станала основен център на славянската писменост.

Глаголица и кирилица

Думата "азбука" произлиза от имената на първите две букви от глаголицата - азъ и боукы. Английската дума за азбука "alphabet" пък се получава от имената на първите две букви от гръцката азбука - алфа и бета.

Глаголицата е азбуката, която била създадена от двамата братя. Техните ученици създали по-лесни за изписване букви и тази азбука била наречена кирилица в чест на Кирил. Около 10 % от държавите на планетата днес пишат на кирилица. Глаголицата представлява система от графики. Тя се е състояла от 38 букви, предназначени да отразяват съвсем точно звуковите особености на старобългарския език.

Кирилицата била създадена към края на IX век вероятно в Преславската книжовна школа. Тази азбука включвала 24 букви от гръцката азбука. Към тях били добавени още няколко букви, които отразявали спецификите на старобългарската реч. Кирилицата и глаголицата се ползвали едновременно в продължение на няколко века. На глаголица били писани църковните книги, а на кирилица - светските. Постепенно обаче новата азбука изместила глаголицата.

Върви, народе възродени!

"Върви, народе възродени" е химнът на празника.

Историята на създаването на химна е доста любопитна. Автор на текста е поетът Стоян Михайловски, който написал стихотворението през 1892 г. Първоначалният текст бил озаглавен „Химн на Св. св. Кирилъ и Методи” и включва 14 куплета, от които ние днес изпълняваме най-често първите шест. През 1901 г. композиторът Панайот Пипков открил стихотворението в учебника на свой ученик. Изключително вдъхновен, той написал музиката към него само за около четвърт час.

Стихотворението "Върви, народе възродени" е преведено на 21 езика.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Младежкият еко фестивал „Варна - Морето” започва от 25 юли във Варна
Четвъртък, 25 Юли 2024 16:14
Събитието ще бъде наситено с дискусии, творчески и еко работилници, развлекателна програма, музика на живо и кулинарни изкушения за всички жители и гости на морската столица. Тазгодишното издание на...
Обама подкрепя Камала Харис за президент
Петък, 26 Юли 2024 18:30
Барак Обама подкрепи вицепрезидента Камала Харис за кандидат за президент на Демократическата партия, слагайки край на дните на спекулации дали ще я подкрепи. Бившият президент Обама и бившата първа дама...
Спряно е гасенето от въздуха с вода край Елин Пелин
Петък, 26 Юли 2024 18:15
"Военна полиция" се включи с бронирани машини, авиацията винаги е готова да откликне в такива случаи. В момента вертолетите са на "Враждебна" готови да реагират. Те почнаха да гасят, но се оказа, че не...
“Най-сладкият ден” кани малки и големи на 3 август да празнуваме заедно 15 години щастие!
Петък, 26 Юли 2024 18:01
Юбилейното XV издание на „Най-сладкият ден“ ще се проведе на 3 август /събота/ от 10:00 до 20:00 часа, а мястото отново е централният вход на Морската градина - Варна. Входът е свободен. Мисията на най-мащабния...
Обсъдиха възможността Варна да е домакин на Международен турнир по борба „Дан Колов – Никола Петров"
Петък, 26 Юли 2024 17:46
Кметът Благомир Коцев обсъди с представители на Българската федерация по борба възможността Варна да е домакин на престижния Международен турнир по борба „Дан Колов – Никола Петров". Спортната надпревара...
Поредица от пожари удариха френските високоскоростни железопътни линии часове преди откриването на Олимпийските игри
Петък, 26 Юли 2024 17:32
Поредица от пожари удариха френските високоскоростни железопътни линии часове преди церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж. Железопътната компания SNCF казва, че това е „мащабна атака,...
Атрактивни награди и плажни емоции ще радват участниците в „Синьо лято"
Петък, 26 Юли 2024 17:08
Горещи емоции, музика, добро настроение и много атрактивни награди ще зарадват участниците в морския фестивал „Синьо лято". Първото издание на проявата е на 27 юли, събота, а инициатор и основен организатор...
Задържаха българи, заподозрени в оскверняване на Мемориала на Холокоста в Париж
Петък, 26 Юли 2024 16:54
Задържаха двама българи, част от група, заподозрени в извършване на вандалски прояви спрямо Мемориала на Холокоста (Mémorial de la Shoah) в Париж. Арестите са станали на 25 юли при съвместни действия...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Бойлери
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.6 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook