Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Препаратът "чудо" Ивермектин не работел срещу COVID-19

Събота, 16 Януари 2021 09:07
Източник: News.bg   
Учени предупредиха да не се приема антипаразитния препарат "Ивермектин" като лечение за COVID-19 въпреки заглавията, които го рекламират като лек, информира "Франс прес".

Публикации и статии във "Фейсбук", подкрепящи "Ивермектин", бяха разпространени в Бразилия, Франция, Южна Африка и Южна Корея, докато правителствата по целия свят бързат да въведат програми за ваксинация.

Ала здравните служби казват, че няма достатъчно доказателства за рекламирането на лекарството като средство за лечение на коронавируса - и че изследванията по въпроса често са необосновани.

"Ивермектин" отдавна се използва за лечение на паразити като въшки и е широко разпространен в Субсахарска Африка от 1990-те години за лечение на речна слепота.

Пандемията предизвика нарастване на търсенето на лекарството, особено в Латинска Америка, която претърпя втория най-голям брой смъртни случаи от COVID-19 в световен мащаб.

Изследователите казват, че недостатъчните проучвания, подкрепящи лекарството, са стимулирали продажбите на черния пазар и са попречили на по-нататъшните научни изследвания и са повлияли на правителствените отговори на пандемията.

"Политическите решения за "Ивермектин" в Латинска Америка се основават до голяма степен на анализа, представен в предпечат в началото на април", казват експерти от Института за световно здраве в Барселона.

Предпечат обикновено означава изследване, което е пуснато в интернет, но не е подложено на проверка от учени - процесът, при който констатациите се изследват от други учени, преди да бъдат публикувани в научно списание.

По-късно статията беше оттеглена, след като експерти изразиха методологични опасения.

Политици обаче продължават да подкрепят лекарството.

През май боливийското правителство обяви, че е разрешило "Ивермектин" за лечение на пациенти с коронавирус, въпреки че признава, че "към днешна дата няма научни доказателства за медикаментозно лечение на COVID-19".

Бразилският президент Жаир Болсонару в публикация в "Туитър" този месец твърдеше, че ивермектинът можел да е отговорен за относително ниския брой смъртни случаи от коронавирус в Африка.

Толкова много хора са приемали "Ивермектин", че учени в Перу казаха пред научното списание Nature през октомври, че изпитват затруднения да наемат доброволци за изпитвания, за да преценят дали препаратът може да се бори с коронавируса. Лицата, които вече са приемали лекарството, нямат право да участват в програмата.

Ивермектинът е един от поредицата препарати, тествани като потенциално лечение на COVID-19 от началото на пандемията.

Подобно на лекарството против малария хидроксихлорохин - досега недоказано от клинични изпитвания - ивермектинът е широко достъпен и относително евтин.

Unitaid, агенция, която купува лекарства за най-бедните хора в развиващите се страни, отбеляза, че са необходими още проучвания, за да се потвърди ефикасността на ивермектин.

"Предварителните данни са обещаващи, но е необходимо да се изчакат резултатите от по-нататъшни изпитвания, преди да се определят следващите стъпки", посочи говорителят на Unitaid в изявление миналата седмица.

Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) предупреди миналия месец, че това лекарство не е одобрено за предотвратяване или лечение на COVID-19.

"Въпреки че има одобрени употреби на ивермектин при хора и животни, той не е одобрен за профилактика или лечение на COVID-19", се казва на сайта на FDA.

Качеството на съществуващите клинични изпитвания също е подложено на критики.

Масово цитирано проучване, публикувано през април в медицинското списание Antiviral Research, установи, че ивермектинът е ефективен срещу SARS-CoV-2, вирусът, причиняващ COVID-19, в клетки, тествани в лабораторен съд.

Тези така наречени ин витро тестове са решаващата първа стъпка в медицинските тестове.

Ала лекарствата, които дават обещаващи резултати в лабораторни условия, често са неефективни при хората, често защото дозата, необходима за неутрализиране на патогена, не може безопасно да се прилага на пациенти.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Здраве
Какъв е захарният скандал, който засегна Nestlé и какво се случва сега?
Петък, 19 Април 2024 15:31
Ново разследване установи, че една порция зърнени храни Nestlé за шестмесечни бебета съдържа около кубче и половина захар на порция. Бебешките хранителни продукти на Nestlé, продавани в страни...
Коклюшът не бил изненада: 205 случая в страната от началото на година
Петък, 19 Април 2024 15:16
Отчита се ръст на заболеваемостта от коклюш у нас, към момента има регистрирани 205 случая, каза на брифинг в министерски съвет служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. По-рано стана ясно,...
Две бебета са първите жертви на коклюш у нас
Петък, 19 Април 2024 13:08
Две бебета от Кюстендил са починали от коклюш. Това потвърди главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Децата са били на възраст под 2 месеца и все още не са били имунизирани. Първият...
Защо хълцаме?
Четвъртък, 18 Април 2024 13:17
Хълцането е забавно, но най-вече когато някой около нас го прави – смешните звуци, които издава, начините, по които се опитва да го спре... Но ако продължи повече от няколко минути може стане досадно,...
Жена алармира за фиктивна операция в Бургас, „Медицински надзор“ започва проверка (видео)
Четвъртък, 18 Април 2024 10:58
Изпълнителният директор на ИА „Медицински надзор“ (ИАМН) Иванка Динева назначи извънредна проверка във връзка с излъчен днес по "Нова телевизия" репортаж. В него се твърди, че лекари от отделението...
Умора, повишен апетит и „прескачане“ на сърцето – знаци за проблем със щитовидната жлеза
Сряда, 17 Април 2024 09:32
Щитовидната жлеза е малък орган във формата на пеперуда, чията работа може да окаже силно въздействие върху нашето поведение: от промяна в гласа, до чувство на умора, забавяне на мисловната дейност и напълняване....
Травмата в детството може да повлияе на мускулната функция по-късно в живота
Сряда, 17 Април 2024 14:44
Добре установено е, че травматичните, стресиращи преживявания в началото на живота са свързани с по-лоши здравни резултати по-късно. Благодарение на ново проучване учените вече имат представа как точно...
Парламентът освободи управителя на НЗОК
Сряда, 17 Април 2024 12:56
Народното събрание освободи управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Станимир Михайлов. Решението беше взето със 116 гласа "за", "против" - 56 от "Продължаваме промяната - Демократична...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Най-четено от Здраве 1 2 3
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.6 + 1.0
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook