Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Препаратът "чудо" Ивермектин не работел срещу COVID-19

Събота, 16 Януари 2021 09:07
Източник: News.bg   
Учени предупредиха да не се приема антипаразитния препарат "Ивермектин" като лечение за COVID-19 въпреки заглавията, които го рекламират като лек, информира "Франс прес".

Публикации и статии във "Фейсбук", подкрепящи "Ивермектин", бяха разпространени в Бразилия, Франция, Южна Африка и Южна Корея, докато правителствата по целия свят бързат да въведат програми за ваксинация.

Ала здравните служби казват, че няма достатъчно доказателства за рекламирането на лекарството като средство за лечение на коронавируса - и че изследванията по въпроса често са необосновани.

"Ивермектин" отдавна се използва за лечение на паразити като въшки и е широко разпространен в Субсахарска Африка от 1990-те години за лечение на речна слепота.

Пандемията предизвика нарастване на търсенето на лекарството, особено в Латинска Америка, която претърпя втория най-голям брой смъртни случаи от COVID-19 в световен мащаб.

Изследователите казват, че недостатъчните проучвания, подкрепящи лекарството, са стимулирали продажбите на черния пазар и са попречили на по-нататъшните научни изследвания и са повлияли на правителствените отговори на пандемията.

"Политическите решения за "Ивермектин" в Латинска Америка се основават до голяма степен на анализа, представен в предпечат в началото на април", казват експерти от Института за световно здраве в Барселона.

Предпечат обикновено означава изследване, което е пуснато в интернет, но не е подложено на проверка от учени - процесът, при който констатациите се изследват от други учени, преди да бъдат публикувани в научно списание.

По-късно статията беше оттеглена, след като експерти изразиха методологични опасения.

Политици обаче продължават да подкрепят лекарството.

През май боливийското правителство обяви, че е разрешило "Ивермектин" за лечение на пациенти с коронавирус, въпреки че признава, че "към днешна дата няма научни доказателства за медикаментозно лечение на COVID-19".

Бразилският президент Жаир Болсонару в публикация в "Туитър" този месец твърдеше, че ивермектинът можел да е отговорен за относително ниския брой смъртни случаи от коронавирус в Африка.

Толкова много хора са приемали "Ивермектин", че учени в Перу казаха пред научното списание Nature през октомври, че изпитват затруднения да наемат доброволци за изпитвания, за да преценят дали препаратът може да се бори с коронавируса. Лицата, които вече са приемали лекарството, нямат право да участват в програмата.

Ивермектинът е един от поредицата препарати, тествани като потенциално лечение на COVID-19 от началото на пандемията.

Подобно на лекарството против малария хидроксихлорохин - досега недоказано от клинични изпитвания - ивермектинът е широко достъпен и относително евтин.

Unitaid, агенция, която купува лекарства за най-бедните хора в развиващите се страни, отбеляза, че са необходими още проучвания, за да се потвърди ефикасността на ивермектин.

"Предварителните данни са обещаващи, но е необходимо да се изчакат резултатите от по-нататъшни изпитвания, преди да се определят следващите стъпки", посочи говорителят на Unitaid в изявление миналата седмица.

Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) предупреди миналия месец, че това лекарство не е одобрено за предотвратяване или лечение на COVID-19.

"Въпреки че има одобрени употреби на ивермектин при хора и животни, той не е одобрен за профилактика или лечение на COVID-19", се казва на сайта на FDA.

Качеството на съществуващите клинични изпитвания също е подложено на критики.

Масово цитирано проучване, публикувано през април в медицинското списание Antiviral Research, установи, че ивермектинът е ефективен срещу SARS-CoV-2, вирусът, причиняващ COVID-19, в клетки, тествани в лабораторен съд.

Тези така наречени ин витро тестове са решаващата първа стъпка в медицинските тестове.

Ала лекарствата, които дават обещаващи резултати в лабораторни условия, често са неефективни при хората, често защото дозата, необходима за неутрализиране на патогена, не може безопасно да се прилага на пациенти.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Атентат Москва
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Бизнес
Xiaomi пуска първия си електрически автомобил
Днес, 28 Март 2024 12:46
Китайският производител на смартфони Xiaomi е готов да пусне първия си електрически автомобил и да започне да приема поръчки в четвъртък. Главният изпълнителен директор Лей Джун каза тази седмица, че...
Да направим пролетната ваканция полезна с Minecraft и Roblox!
Сряда, 27 Март 2024 10:00
Като родители, всеки от нас е запознат с това честосрещано предизвикателство: идва учебна ваканция и децата ни бързо преминават от структуриран учебен режим към дни, изпълнени с игри, стоене пред екрана...
Страните от ЕС сключват твърдо споразумение за украинското зърно, което увеличава възможността за мита
Днес, 28 Март 2024 09:09
Страните членки сключиха решаваща сделка за удължаване на свободната търговия с Украйна до юни 2025 г. Но резултатът от преговорите представлява втвърдена позиция в сравнение с каквато и да е солидарност,...
Може ли купуването на техника онлайн да бъде по-изгодно?
Сряда, 27 Март 2024 15:12
В днешния дигитален свят онлайн пазаруването се превърна в норма за много хора. Това включва и закупуване на техника като компютри, лаптопи, телевизори, смартфони и др. Нека разгледаме какви са предимствата...
Проектът на Закон за въвеждане на еврото е публикуван за обществено обсъждане
Вторник, 26 Март 2024 11:45
Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за въвеждане на еврото в Република България. Целта на документа е да осигури безпроблемното въвеждане на еврото в Република...
НС ратифицира споразумението със САЩ за нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“
Петък, 22 Март 2024 17:45
Народното събрание ратифицира Споразумението между правителствата на България и САЩ за сътрудничество по Проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ и Ядрената програма за граждански...
ЕС вдига митата за внос на руско зърно и маслодайни култури
Петък, 22 Март 2024 14:50
Митата за внос в Европейския съюз от Русия и Беларус на зърнени и маслодайни култури, както и на производните им продукти вероятно ще бъдат повишение. Европейската комисия официално даде предложение...
ЕЦБ може да започне да сваля лихвите през юни
Петък, 22 Март 2024 13:46
Европейската централна банка може да е в състояние да намали лихвените проценти преди лятната си ваканция - вероятно през юни. Това прогнозира президентът на Централната банка на Германия Йоахим Нагел,...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Време за култура Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Без вредители
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Най-четено от Бизнес 1 2 3
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
3.4 + 3.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook