Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

14 експертни отговора на въпроса: Безопасни ли са ваксините срещу COVID-19?

Понеделник, 4 Януари 2021 12:56
Източник: offnews.bg   
Сн.: Moreto.net
Масовата ваксинация означава надежда, че животът може да се върне към нормалното си състояние отпреди пандемията, но този сценарий зависи от желанието на хората да се ваксинират.

Някои хора са загрижени за безопасността на ваксините по принцип, докато други имат подозрения, защото са нови и много бързо са разработени и тествани.

Платформата Metafact.io се обръща към 14 експерти по имунология, биостатистика и ваксинология дали ваксините срещу COVID-19 са безопасни.

Кои ваксини срещу COVID-19 са одобрени и какво означава това?

Ваксините, както и всички други лекарства, не могат да се използват, докато дадена държава не ги „одобри“. Този процес на одобрение се извършва във всяка страна или група държави от независима агенция.

В САЩ това се прави от FDA (Администрацията по храните и лекарствата), във Великобритания от MHRA (Агенцията за регулиране на лекарствата и здравните продукти), а в Европейския съюз - от EMA (Европейската агенция по лекарствата).

За да бъде одобрено нещо от тези агенции, тя трябва да покаже, че е 1) безопасно и 2) прави това, за което е предназначено.

В момента има многобройни ваксини срещу COVID-19, които са в процес на изследвания и разработки. Въпреки че някои от тях вече се използват в Русия и Китай, в момента само две ваксини са одобрени за употреба в САЩ и Канада.

Едната е съвместна работа на Pfizer и BioNTech, наречена „BNT162b2“, а другата е произведена от Moderna и наречена „mRNA-1273“. BNT162b2 е одобрен в 9 страни по света, включително Великобритания, и също е разрешен от EMA.


Как се одобрява ваксина?

За да могат ваксините Pfizer и Moderna да бъдат одобрени от гореспоменатите агенции, те трябва да са се доказали в безопасността си. Данните за безопасност, които се изследват по време на процеса на одобрение, обхващат всяка стъпка, от първоначалните експерименти в лабораторията до производствения процес.

Важна част от тези данни са клиничните изпитвания. Всички лекарства, включително ваксините, преминават през три етапа на клинично изпитване:

Етап I ~ тестване на ваксината върху малка група доброволци (20-80), за да проверите нейната безопасност и да се намери правилната доза

Етап II ~ да се разбере дали ваксината наистина действа, като се разделят 100-300 доброволци на две групи и на едната група се даде ваксината, а на другата - плацебо.

Етап III ~ разделят се на случаен принцип хиляди доброволци на ваксинална група и плацебо група. Не се казва на доброволците или на лекарите кой в коя група е (това се нарича провеждане на „двойно сляпо“ проучване) и се проверява дали ваксината работи и има ли странични ефекти.

Ако изпитването не е успешно, например резултатите показват, че ваксината всъщност не предотвратява заболяването или причинява неблагоприятни странични ефекти, изпитването се спира и ваксината не се одобрява.

Дори след като ваксината е одобрена, тя преминава към фаза IV, където продължава да се наблюдава и се събира информация за неблагоприятните ефекти. Това е важно, за да се установи дали има много редки ефекти, например при шанс 1 на 100 000 000.

Например двама души във Великобритания са имали алергична реакция към ваксината Pfizer, след като е била дадена на хиляди. Това понякога се случва и в отговор на противогрипни ваксини, а здравните работници са готови да се справят с подобни реакции, когато направят инжекцията.

И двамата са се възстановили напълно, но събирането на информация за това е полезно, например правителството на Великобритания вече е издало указания за хората, които имат тежки алергии.

Д-р Оливера Фин (Olivera Finn) от Университета в Питсбърг обяснява, че "Всички нови ваксини продължават да бъдат наблюдавани, след като започнат масово да се прилагат. Сега сме добре свързани с целия свят, така че един проблем с ваксината където и да е по света ще предизвика бърз преглед и се променя, ако е оправдано".

"Те са безопасни и със сигурност много по-безопасни от вируса".

Какви са данните за безопасност?

Както ваксините на Pfizer, така и на Moderna са преминали и трите клинични изпитвания и не са открити сериозни странични ефекти от ваксините им.

За ваксината Pfizer за фаза I са ангажирани 195 души от САЩ, а 456 са включени в базираната в Германия фаза II. И в двете проучвания никой, който е получил ваксината, не е имал сериозни странични ефекти. Проучването на Фаза III на Pfizer е публикувано в рецензираното списание The New England Journal of Medicine и включва над 40 000 доброволци от 152 места по целия свят.

В това проучване доброволците са разделени на две групи. Едната група получава две плацебо дози с интервал от 21 дни, а другата група - истински дози от ваксина. Това означава, че в крайна сметка 18 566 души са получили пълните 2 дози от ваксината.

В продължение на 14 седмици след втората инжекция всички 18 366 доброволци са проверени за странични ефекти, както чрез проучвания, така и чрез вземане на кръвни проби. След втората инжекция само 0,8% от тях са имали температура. По-честите симптоми са болезненост на мястото на инжектиране и понякога болки в мускулите и главоболие.

Професор Рик Кенеди ( Rick Kennedy) от клиниката Майо обяснява, че "по-голямата част от наблюдаваните странични ефекти са очаквани и са пряк резултат от имунния отговор на ваксината. Страничните ефекти са подобни на наблюдаваните при повечето други лицензирани ваксини и руда??? с подобни темпове и с подобни нива на тежест (предимно лека и умерена). "Никой в проучването не е имал тежка реакция към ваксината".

Важен фактор е, че това проучване от фаза III включва хора от различни среди: 49 % са жени и 37 % са чернокожи, афроамериканци или испанци. Освен това проучването включва хора, които може да са с по-високо ниво на риск: 35 % от участниците са били със затлъстяване, 21 % са имали поне едно съпътстващо състояние и средната възраст на доброволците е била 52 години.

По същия начин ваксината на компанията Moderna включва 120 души в изпитанието от фаза I и 600 души при изпитването от фаза III. Въпреки че все още не всички данни от фаза III са достъпни за обществеността (на одобряващите агенции е даден достъп), тестовете от фаза III включва 30 000 души с различни демографски характеристики и не е имало сериозни странични ефекти.

Цялата горепосочена информация е на свободен достъп за четене от всеки. Освен това регулаторните агенции, които одобриха тези двете ваксини, имат достъп до много повече данни, които обхващат не само клиничните изпитвания, но лабораторни изследвания и изследвания върху животни. Тази информация често е с повече от 10 000 страници и е внимателно проучена от FDA, MHRA и EMA.


Какво съдържат ваксините COVID?

Както ваксините на Moderna, така и на Pfizer са РНК ваксини. РНК е информацията във вируса SARS-CoV-2, която кодира всички механизми на вируса.

Традиционните ваксини използват мъртва или модифицирана версия на вируса, за да накарат човешкият организъм да изгради имунен отговор, така че той да се научи да разпознава този вирус и да стане следователно невъзприемчив (имимунизиран срещу него).

Вместо това РНК ваксините използват модифицирана версия на РНК на вируса SARS-CoV-2.

Когато РНК попадне в човешките клетки, клетките правят свои собствени вирусни фрагменти, които след това учат тялото да се имунизира като всяка друга ваксина. РНК сама по себе си не е вредна, всъщност клетките правят и използват РНК през цялото време.

Както обяснява професор Шейн Кроти (Shane Crotty) от Института по имунология в La Jolle „Във всеки момент човешката клетка получава повече от 5000 различни РНК съобщения и всички те са временни съобщения, като бележки "унищожи, след като прочетеш", които се разкъсват от клетките минути или часове след като са били прочетени".

РНК във ваксината се разгражда в рамките на един ден след инжектирането. Важното е, че ваксините съдържат само малка част от РНК и "съобщението за РНК е за един единствен коронавирусен протеин. Необходими са 25 различни коронавирусни протеина, за да се получи коронавирус, така че няма притеснение, че РНК произвежда вирус."

РНК е опакована в малки топчета мазнини, наречени липидни наночастици. Тези липиди се разграждат и елиминират от човешките клетки. Другите съставки са вода и някои соли и захари, за да поддържат тези частици стабилни.

Тази технология за доставяне на РНК от липидни наночастици не е била използвана за ваксини досега. Въпреки това лекарствата, които използват липидни наночастици, се използват от 90-те години на миналия век и към днешна дата над 20 различни са одобрени от FDA или EMA. Някои от тези лекарства са базирани на РНК, подобно на РНК ваксините. Те обикновено се използват за лечение на рак и генни терапии.

Как така ваксините са направени толкова бързо?

Обикновено са нужни години, за да бъдат разработени и произведени ваксините. За ваксините срещу COVID-19 бе нужно по-малко от една година. Това се дължи на редица причини, три от които са обяснени от д-р Робърт Карнахан (Robert Carnahan) от медицинския център на Университета Вандербилт:

„Първо, всички ваксини... са произведени „на риск“. Това означава, че са произведени преди клиничните изпитвания да са приключили. Това никога няма да се случи в нормална ситуация. Много от тези разходи бяха подкрепени от различни правителствени организации. Затова, в момента, в който бъде осигурено спешно одобрение, разпространението може да започне.

Второ, разработчиците на ваксини бързо анализираха данните при появата им и съобщаваха това в реално време на различни регулаторни агенции. Често има пропуски от месеци до години между различните фази на клиничните изпитвания само поради тези дейности.

Трето, набирането на доброволци за клинични изпитвания често е бавен и трудоемък процес. Трябва да има хора, „изложени на риск“ от заболяването в много различни демографски и здравни категории. Поради огромния обхват на пандемията намирането на достатъчно и подходящи доброволци беше бързо".

Важното е, че скоростта не е повлияла на клиничните изпитвания и аспектите на безопасността на процеса: „Размерът, задълбочеността и сложността на клиничните изпитвания, проведени за настоящите ваксини COVID-19, не се различават от традиционните клинични изпитвания. Те са толкова безопасни, колкото ваксините и интервенциите, разработени много по-бавно", коментира д-р Карнахан.

Баланс на риска

Нищо в медицината не е на 100 процента безопасно, но не приемаме лекарства за заболяване, което нямаме, или ваксина срещу заболяване, което не съществува.

Д-р Уилям Хаусдорф (William Hausdorff) от PATH, глобална организация с нестопанска цел в областта на общественото здраве, обяснява, че „всички дискусии за „безопасността“ на ваксините (или лекарствата като цяло) трябва да започват с дискусии за това колко сериозно и често е състоянието, което се опитваме да предотвратим или лекуваме. Ако състоянието е много незначително, тогава дори тривиалните странични ефекти може да не си заслужават. Ако състоянието е много сериозно, тогава хората ще приемат много по-големи потенциални странични ефекти".

Всяка медицинска намеса е баланс между риск и полза. Както ваксините Pfizer, така и Moderna са показали повече от 90% ефикасност при защитата на хората от COVID-19 в техните фази III клинични проучвания. Тази защита от вирус, който досега е причинил над 1,7 милиона смъртни случая в световен мащаб, също е важно съображение, когато се мисли за безопасността на ваксините.

Според всичките 14 експерта, дали мнението си пред Metafact.io, подкрепят научния консенсус, че ваксините COVID, одобрени от съответните регулаторни агенции, са толкова безопасни, колкото всяка друга ваксина или лекарство.

Нищо в медицината не е безрисково и решението за ваксинация е лично и зависи от индивидуалните обстоятелства за всеки човек.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Великденски намаления за предстоящи събития на билетен център Българан
Четвъртък, 25 Април 2024 08:16
Празнична промо кампания "Смях за всички" ще се проведе във Варна от 24 април до 30 април, включително от 11.30 до 18.00 часа на билетен център "Българан" (Ул. Братя Шкорпил 33). В указания период всеки...
Zucchero идва с новото си световно турне във Варна тази събота
Днес, 26 Април 2024 11:32
Тази събота, 27 април, световноизвестния Zucchero пристига с новото си световно турне "Overdosed Amore World Wild Tour" с много енергия и настроение във Варна, където в Двореца на културата и спорта...
120 научни доклада бяха представени от студенти на Студентската научна сесия „Наука в бъдещето" в ТУ – Варна
Днес, 26 Април 2024 16:33
Рекордните 120 научни доклада бяха представени от студенти на Студентската научна сесия „Наука в бъдещето" в Технически университет – Варна Традиционната Научна сесия на студентите „Наука в бъдещето“...
Украинският аграрен министър Солски е задържан
Днес, 26 Април 2024 16:20
Висшият антикорупционен съд на Украйна (ВАКС) наложи превантивна мярка задържане под стража на министъра на земеделието Микола Солски, съобщава Украйнска правда. Вчера той подаде оставката си. Съдията...
Кметът Коцев призова общинските съветници да се включат в кампанията за почистването на Варна
Днес, 26 Април 2024 16:07
Кметът на Варна Благомир Коцев призова общински съветници в морската столица да се включат в мащабната инициатива на Община Варна за почистване на града. Той ги покани тази събота, 27 април, да излязат...
Матурите по желание на ученика ще са от 22 до 29 май
Днес, 26 Април 2024 15:52
Допълнителните държавни зрелостни изпити по желание на ученика ще са от 22 до 29 май. Графикът по предмети от общообразователна и профилирана подготовка е публикуван на сайта на Министерството на образованието...
Музика и танц в „Цветен концерт“ от поредицата „Варненско лято за деца“ тази неделя
Днес, 26 Април 2024 15:38
Пролетна музикално-танцова плетеница ще поднесат младите таланти от НУИ „Добри Христов“ на 28 април, неделя, от 11 часа в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център. На самия празник Цветница възпитаниците...
Русия арестува репортер на Forbes заради публикации в социалните медии за клането в Буча
Днес, 26 Април 2024 15:25
Правозащитни групи твърдят, че стотици руснаци са били арестувани, глобени и хвърлени в затвора за критикуване на руската офанзива срещу Украйна съгласно строгите закони за военна цензура, съобщава france24. Руските...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.8 + 1.9
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook