Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Обвинението огласи доказателства: Групата на ЛиЛана със заплахи над АПИ

Четвъртък, 7 Май 2020 17:41
Източник: Moreto.net   
Групата на приближената до Васил Божков певица ЛиЛана е отправяла заплахи и е оказвала натиск над висши кадри на Агенция "Пътна инфраструктура" почти ежедневно в полза на "Телетол". Това става ясно от публикуваните от прокуратурата материали от свидетелските разпити. Те са огласени от обвинението на сайта му сзаради високия обществен интерес към досъдебно производство срещу организирана престъпна група, създадена с цел незаконно усвояване на евросредства по програма "Иновации и конкурентноспособност", Специализирана прокуратура публикува част от доказателствения материал по делото.

Публикуват се три протокола за разпит на свидетели, в които те заявяват за оказан натиск и заплаха от страна на обвиняеми по делото спрямо длъжностни лица от Агенция "Пътна инфраструктура", с цел сключването на договор с "Телетол" АД като Национален доставчик на услуги.

Публикуваните по-долу цитати са от приложените протоколи за разпит на свидетели. От тях става видно, че съдружникът й Мартин Димитров е натискал почти ежедневно по всякакви комуникационни канали висши кадри на АПИ в полза на фирмата.

Разпит на свидетеля О.А.:

"Още след подаването на първоначалния пакет документи на 08.03.2019 г. започна системен натиск върху мен по всички възможни канали за комуникация, мобилен телефон, електронна поща и "na mobilno prilovenie "VIBER" на телефонен номер: тези факти и обстоятелства мога да удостоверя със записи на самите разговори и "скрийн шоти" на съобщенията и историята на обажданията и копия на имейли от електронна поща с адрес: Основната цел на всички обаждания беше без разглеждане по същество на документите, незабавно вземане на решение от страна на комисията и в частност от мен в ползи на Телетол АД, за да бъде вписан в регистъра на националите доставчици на услуги като бяха ми определени срокове това да стане в рамките на една седмица от лицето Мартин Димитров, като по закон няма такъв срок."

"След като не се продадох на този натиск и той не даде резултат се премина в директни заплахи от страна на г-н Мартин Димитров, който в телефонен разговор проведен на 18.03.2019г. в 15,47 часа пред свидетели в кабина на Директора на Дирекция "Връзки с обществеността, протокол и международно сътрудничество" Й.А. ме заплаши, че ако не получи регистрация в регистъра в рамките деня има лостове да поиска и получи моята и на господи В. оставките и че това е само началото."

"Помислих си какво може да се случи с мен и близките ми хора само защото искам да си изпълня служебните си задължения. Почувствах страх, че наистина мога да остана без работа, както и да не мога да си намеря работа за в бъдеще. Започнах и да се оглеждам по пътя, да проверявам колата си, монтирах камери в апартамента си и други технически средства за охрана и защита. На практика неговата заплаха започна да се реализира като на 05.04.2019 г. в 13,48 часа г-жа Ш. и г-жа Деянова проведоха телефонен разговор на " шпикерфон" на микрофон с мен. В този разговор г-жа Деянова ме заплаши, че е събрала достатъчно информация за мен от областните пътни управление и ако не й се обадя до края на деня с положително становище за регистрирането на Телетол АД ще си загубя работата като настоятелно искаше да разбере, в какви трудови правоотношения съм с АПИ, вероятно, за да изпълни заканата си."

"В резултат на този натиск комисията се ограничи до формално разглеждане на документите, които документи, имах съмнения, че бяха с невярно съдържание. Не ги разгледахме по същество и в съдържание. Не извършихме специфични контролно-разследващи действия относно вярност на декларираните данни, за които имах съмнения, че са неверни, а именно-за наличните пунктове за продажни на тол продукти, сервизни пунктове за обслужване на бордови устройства и мобилни пунктове за обслужване на бордови устройства".

Разпит на свидетеля Р.В.:

"Във връзка с процедура в АПИ през 2019 г. възникнаха сериозни проблеми с дружеството "Телетол"АД."

"Една реплика в края на срещата ми направи впечатление, този господин Мартин Димитров на излизане се обърна към нас и каза цитирам: "Да знаете, че ние по един или друг начин, ще сключим договор с Вас", което изказване не кореспондираше с добрия тона на цялата среща и остави странен, неприятен привкус у мен. От днешна гледна точка и след поредица от събития, които се развиха мога да кажа, че това може би е вид заплаха към нас."

"Първо ми се обади г-жа Ш. от мобилен номер: която настояваше документи на фирма "Телетол" да бъдат веднага разгледани и да се пристъпи към сключване на договор с тях."

"След първите няколко разговора с г-жа Ш. , започна да ми се обажда г-н Мартин Димитров от мобилен телефон номер:- който вече беше доста по настъпателен от г-жа Ш. и започваше да ми обяснява, как щял да ми иска оставката, както моята така и на А., а дори и на министъра, ако не задвижа документите му и процедурата за подписване на договор за НДУ с тяхната фирма "Телетол"АД.

"Като цяло неговото държание беше изключително арогантно и без никакво зачитане на правила и държавни органи. От моя страна мога да кажа, че това тяхно поведения ми оказа сериозен психически тормоз и възпрепятстваше възможността ми да си върша нормално работата, като дори изигра роля и бе едно от нещата да напусна Управителния съвет на АПИ, защото това е една доста напрегната работа, в която ежедневно се налагаше да се решават сериозни проблеми и като имаш един такъв случай, като това дружество и неговите представители, с непрестанните им обаждания , което за мен си представляваше един вид психически тормоз."

Разпит на свидетеля Г.Т.:

"От 31 януари 2019г. работя в Агенция "Пътна инфраструктура" като Председател на управителния съвет."

"Бях уведомен от А., че представители на "Телетол" са изключително настоятелни в телефонните си обаждания, с което се опитват да влияят върху работата на комисията и това предизвика организирането на среща с представителите на това дружество, за да бъдат изяснени условията, при които може да бъде сключен договора."

"До подписване на договор не се стигна, тъй като от страна на дружеството "Телетол" АД не бяха представени необходимите доказателства за оперативна съвместимост и комуникация между технологиите на дружеството и Агенцията. По време на срещата ние постоянно бяхме прекъсвани от г-н Димитров с един единствен въпрос: "Защо са извикани на среща за подписване на договор като такъв нямало да се подпише", като на моите обяснение, че предлаганата от тях технология е несъвместима със системите на Агенцията , той отново питаше защо са били извикани, като нямало да се подпише договор и конкретно ме обвини, че аз лъжа и ме заплаши, че те ще свикат пресконференция с журналисти, на която ще кажат, че Агенцията лъже фирмата им."

"Нито една от тези две срещи не беше официално протоколирана, но на втората среща на 30.04.2019 г. г-жа Деянова попита дали сме съгласни да я протоколира, като я запише на мобилния си телефон и ние се съгласихме, но не мога да твърдя със сигурност, че това е станало."

"Г-н Р.В., член на УС на Агенцията и А. устно ме уведомиха, че срещите с представителите на Телетол Ад, а именно г-н Мартин Димитров са протекли в подобен дух на заплахи и натиск от негова страна. В следствие на упражнен тормоз и натиск, чрез заплахи от представители на "Телетол"АД и най-вече на г-н Мартин Димитров да не си изпълнява нормално работата, О.А. заведе негов доклад до мен, изготвен през месец юни 2019 г. Там той посочва подробно и ясно, че е бил обект на тормоз и заплахи, основно от г-н Мартин Димитров, който е имало дни, в които в рамките на няколко часа му е звънял десетки пъти, като е посочен конкретен ден, в който му е звънял около 70 (седемдесет) пъти за няколко часа. Тук мога да посоча, че в един конкретен ден на месец май 2019 г., аз също бях многократно, подложен на телефонен тормоз като може би около 100 (стотина) пъти бях търсен от стационарен номер, който е посочен документацията на дружеството "Телетол", като служебен."

"На 04 юли 2019г. в около 16 часа Мартин Димитров, Лиляна Деянова, Т.Ш. и С.Ш. се опитвали да нахлуят неправомерно в сградата на Националното ТОЛ Управление... Пояснявам , че този трети етаж е със специален режим на достъп. Те са нанасяли физически удари по вратите като настоявали да бъдат допуснати до служебните помещения. Обиждали са служители, които са физическата охрана на сградата, като са заплашвали, че ще дойдат "качулките"."

"В този ден са отправяли заплахи и към едно от лицата за контакт с дружеството по отношение на процедурата."

Доказателствата се публикуват при спазване на презумпцията за невиновност, без да се застрашава ходът на наказателното производство и с разрешение на наблюдаващите прокурори по реда на чл.198 от НПК, уточняват от прокуратурата.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
YouTube премахна 16 канала с AI съдържание и с над 4,7 милиарда гледания
Днес, 9 Февруари 2026 18:59
YouTube премахна 16 популярни AI-генерирани канала, които заедно имаха над 4,7 милиарда гледания и повече от 35 милиона абонати, съобщава онлайн видео платформата Kapwing. Действията са част от най-голямата...
Прокуратурата в Хага поиска 45 години затвор за Хашим Тачи и трима бивши командири на АОК
Днес, 9 Февруари 2026 18:38
Прокуратурата към трибунала в Хага поиска 45 години лишаване от свобода за бившия президент на Косово Хашим Тачи и още трима бивши командири от Армията за освобождение на Косово (АОК). Те са обвинени за...
Спартак Варна внесе жалба в БФС за съдийството срещу Черно море
Днес, 9 Февруари 2026 18:22
Ръководството на Спартак 1918 Варна официално подаде жалба до Българския футболен съюз (БФС) относно съдийството в дербито срещу Черно море, завършило 0:0 в събота. Причина за протеста е червеният картон...
Джокович: Не мисля да се отказвам, целта ми е Олимпиадата в Лос Анджелис 2028
Днес, 9 Февруари 2026 18:07
Новак Джокович даде ясно да се разбере, че не мисли за край на кариерата си и поставя като голяма цел участие на Олимпийските игри в Лос Анджелис през 2028 г. Това заяви световният №3 по време на престоя...
Отлага се слизането на учените от борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий"
Днес, 9 Февруари 2026 17:51
Отлага се слизането на учени и логистици от борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) на българската антарктическа база „Св. Климент Охридски" заради високи вълни и силен...
Левски беше глобен с над 9500 евро от Дисциплинарната комисия към БФС
Днес, 9 Февруари 2026 17:37
Левски беше глобен с над 9500 евро от Дисциплинарната комисия към Българския футболен съюз заради инцидент след края на двубоя за Суперкупата на България срещу Лудогорец. При случая голмайсторът на „зелените“...
Станаха ясни първенците по баскетбол и бадминтон в Общинските ученически игри във Варна
Днес, 9 Февруари 2026 17:22
В зрелищен финал в залата на Икономическия университет отборът на МГ „Д-р Петър Берон“ пречупи изключително драматично бойкия тим на Първа ЕГ с 67:63 и зае първото място на баскетболния турнир за юноши...
НАТО може да стартира мисия „Арктик Сентри“ още тази седмица
Днес, 9 Февруари 2026 17:15
Очаква се НАТО да даде старт на нова мисия под името „Арктик Сентри“ в рамките на следващите дни, съобщава „Ройтерс“, позовавайки се на петима свои източници. Основната цел на операцията е да засили...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 9 Февруари 2026 16:46
Поради извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 10 февруари, без ток във Варна и областта ще са: - от 9:00 ч. до 17:00 ч. - гр. Варна...
Случаят "Петрохан": Рейнджърите са се сбогували, преди да запалят хижата. Водещата версия е убийство и последващо самоубийство
Днес, 9 Февруари 2026 16:33
Общо шест жертви и умишлен палеж на бившата хижа „Петрохан“ разследват МВР и прокуратурата, като една от основните версии е убийство с последващо самоубийство или самоубийство. Това стана ясно на съвместен...
Недекларирани над 71 хил. британски лири задържаха на „Капитан Андреево“
Днес, 9 Февруари 2026 16:11
Недекларирани 71 230 британски лири са открили митническите служители на граничния пункт „Капитан Андреево“ при проверка на товарен автомобил, напускащ страната. Случаят е от 6 февруари 2026 г., когато...
Съюзът на юристите призова партиите да включат повече опитни юристи в листите за парламента
Днес, 9 Февруари 2026 15:56
Съюзът на юристите в България (СЮБ) отправи публичен призив към политическите партии да включат повече юристи с дългогодишен професионален опит и високи качества в листите си за предстоящите избори за...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Бариери за паркинг
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.5
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook