Преди да влезете в изборното помещение се запознайте със списъците на кандидатите и номерата им в бюлетините. Те трябва да са поставени пред всяка избирателна секция.
В изборното помещение гласувате, като представите валиден документ за самоличност. За българските граждани - лична карта или зелен паспорт, за родените до 31.12.1931 година.
За гражданите на други държави-членки на ЕС - паспорт и удостоверение за пребиваване.
Член на СИК сверява данните Ви в избирателния списък и задържа документа Ви за самоличност до приключване на гласуването Ви.
Член на СИК откъсва пред Вас от кочана за съответния избор по една бюлетина, показва Ви, че е празна и поставя печат на гърба на всяка от тях.
В кабината за гласуване отбелязвате своя вот само с химикал, пишещ със син цвят, и само със знак Х или V. Вашият глас ще е действителен, ако правилно отбележите Вашия избор.
Кмет на община, район или кметство
За кмет на община, район или кметство гласувате, като в квадратчето с номера пред имената на избрания Вас кандидат, с химикал, пишещ със син цвят, поставите знак Х или V.
"Не подкрепям никого"
Ако не желаете да подкрепите нито един кандидат на партия, коалиция, местна коалиция или инициативен комитет, в бюлетината за съответния вид избор може да поставите знак Х или V с химикал пишещ със син цвят в квадратчето с надпис "Не подкрепям никого".
След като сте гласували, сгъвате бюлетините по начин, който не разкрива тайната на Вашия избор, но трябва в долния десен ъгъл да се вижда номерът на всяка бюлетина. Излизате от кабината и подавате сгънататите бюлетини на член на СИК, който сверява номера на всяка бюлетина в долния десен ъгъл с номерa върху кочана, от който са откъснати.
При съвпадение на номерата, член на СИК слага втори печат на гърба на всяка бюлетина, откъсва по перфорацията отрязъка с номера в долния десен ъгъл на бюлетината и Ви подава бюлетините.
Член на СИК пуска отрязъците с номерата на бюлетините в специална за целта непрозрачна кутия.
Вие пускате бюлетините в избирателната кутия, подписвате се в избирателния списък, вземате документа си за самоличност и напускате изборното помещение.
В случай на грешка
Ако сгрешите при попълването на някоя от бюлетините, имате право да получите втора бюлетина от същия вид, но само веднъж. Сгрешената бюлетина, без да се разгъва, се унищожава с надпис "сгрешена", подпечатва се с печата на СИК и се подписва от председателя и член на СИК.
Ако изборите бяха днес, седем са формациите, които имат изгледи да са в Народното събрание, като за две от тях кампанията ще е решаваща.
С 22,9% от онези, за които може да се очаква да гласуват, ГЕРБ...
От името на „Арменска общност-България“ като обединение на национално представените организации на арменците в България се обръщаме към Вас в качеството си на хора, принадлежащи към арменската общност...
Договорът между Централната избирателна комисия (ЦИК) и фирмата доставчик на машините за гласуване все още не е подписан, но това предстои да се случи до дни, съобщи говорителят на комисията Таня Цанева.
Цанева...
Партиите нямат основания за претенции по отношение на датата на вота, заяви президентът Румен Радев и припомни, че става дума за редовни избори.
Да си пожелаем 4 април да бъде Великден за католици и...
Министерството на външните работи започна подготовка по организирането на парламентарните избори в чужбина. Задачата на създадената от вицепремиера Екатерина Захариева работна група е ясна - да се гарантира...
ГЕРБ и "Обединени патриоти" са внесли законови промени, които по думите на Даниела Дариткова ще дадат възможност на лицата, които са под карантина или в болница, да упражнят правото си на глас. Това обяви...
ГЕРБ и "Обединени патриоти" са внесли в Народното събрание законопроект, с който да направят промени в Закона за извънредното положение, с които да позволят на всички карантинирани, на хората, които се...