Новини от Варна, региона и света |
Д-р Романка Василева, МЦ "Клиника Нова": Ухапването от кърлеж винаги изисква консултация със специалист
(18) (3)

 
„Тъй като тази година пролетта малко закъсня, все още не отчитаме ръст на заболяванията, пренесени от кърлежи”
Това сподели пред Moreto.net д-р Романка Василева от Медицински център „Клиника Нова“ – специалист „Инфекциозни болести и епидемиология“ с над 30 г. стаж в областта. „Но се регистрира увеличаване на ухапванията от кърлежи.”, допълни тя.
- С какви болести може да бъде заразен човек след ухапване от кърлежи ?
- Кърлежите са кръвосмучещи, които могат да бъдат преносители на различни тежки инфекциозни заболявания, протичащи с различни симптоми, но винаги изискващи консултация със специалист, изследвания и лечение. Говорим най-често за Лаймска болест, Марсилска треска и различни хеморагични трески.
- Какви са симптомите?
- Кърлежово-преносимите инфекциозни заболявания се характеризират с различно клинично начало и протичане.
Лаймската болест се пренася чрез кърлежите, които битуват в тревните площи и протича със следните клинични стадии:
Първи стадий – може да остане незабелязан, т.е. протича без оплаквания, или остава неразпознато, но в около 80% от болните се появява характерно зачервяване около или в близост до мястото на ухапване (от 7 до 20 дни).
Втори стадий – от няколко седмици до няколко месеца след ухапването са налице неврологични оплаквания, мускулно – ставни болки, обрив, необяснима отпадналост, лесна умора, безсъние (или сънливост).
Трети стадий – до няколко години след ухапването. Характеризира се с множество и разнородни оплаквания от почти всички органи и системи резултат от трайни, необратими усложнения, при които може да настъпи трайно инвалидизиране.
Марсилска треска – тя се пренася от кучешкия кърлеж, като на мястото на ухапването се оформя първичен афект, известен като ташноар (черно петно). Болестта се изявява с тежка клинична картина – висока температура, мускулни болки, предимно в подбедриците, главоболие, втрисане и поява на обрив по тялото, които обхваща дланите и ходилата.
Важно: И при двете заболявания болният не е източник на инфекция, не е преносител на зараза.
- До колко време могат да се проявят симптомите?
При различните заболявания инкубационният период е с различна продължителност, но средно от 10 до 14 дни.
- До колко часа най-късно трябва да бъде отстранен кърлежа от човешкото тяло и има ли разлика във възрастовата група?
- Разлика във възрастовата група няма, но сериозно се препоръчва възможно най-ранното изваждане на кърлежа. Манипулацията по отстраняване трябва да се извършва задължително в медицински център със спазване на всички условия по стерилност и последваща обработка.
- Къде можем да намерим специалист за целта?
При нас, в Медицински център „Клиника Нова“, могат да бъдат открити високо квалифицирани лекари за консултация, преглед и необходимост от лечение. Един от тях е Д-р Романка Василева със специалност „Инфекциозни болест“. Адресът на центъра е ул. „Вяра” № 7
- Как да си запишем час?
Всеки, които има нужда от консулт, преглед или извършване на съответна манипулация, може да се свърже с Медицински център „Клиника Нова“ на следните телефони: 0700 17 340; 052/ 570 679; 052/ 580 061
- Покрива ли се тази процедура от НЗОК?
Отстраняването на кърлеж не се покрива от НЗОК. Заплаща се от пациента, като цената е регламентирана и вписана в ценоразписа на Медицинския център.
Информационна кампания
(18) (3)
Опцията за коментиране е временно спряна за всички потребители . |