Варна ще посрещне новия туристически сезон с обновена крайбрежна алея
 
“Започнахме още от миналата година реновирането, реставрирането и укрепването на сградите на централни и северни морски бани – каза Андрей Василев, представител на концесионерите на крайбрежната алея. – Включително и калните бани, и водолечението, на които сме от миналата година собственици. Гражданите и гостите на града вече се убедиха как изглеждат архитектурно. Проектът е в размер на 7 млн. лв. Само през тази година инвестицията е близо 4 млн. лв. Включва реставрация, конструктивно укрепване и реновиране на сградите на централните, а в последствие и на северните морски бани. Имаме съгласувани проекти от Министерството на културата. Държа да подчертая, че тези сгради не са архитектурни паметници. Те попадат в охранителната зона в историческото ядро на Морската градина. Още през 1926 г., когато са изградени тези бани, те са представлявали съблекални за мъжете и жените, които са посещавали поотделно плажа. Централната морска тераса е била естествената преграда между дамското и мъжко отделение.”
Андрей Василев припомни и още нещо от историята на крайбрежната алея.
“През 1998 г. тогавашното ръководство на държавна фирма “Лазур” е решило, че тези сгради са изчерпали функциите си като съблекални. Тогава се поставя начало на промяна на предназначението им – заведения за хранене, увеселителни заведения, ресторанти. От 1998 г. до ден днешен те функционират с друг статут. За годишнината от построяването им решихме да направим ремонт”, каза представителят на концесионерите на крайбрежната алея.
“Много отдавна не са ремонтирани. Мащабната промяна трябва да приключи до края на май. Тогава и фасадите ще бъдат реставрирани, и сградите – ремонтирани. Ще изградим дъждовна канализация, която липсва в Морската градина”, добави Андрей Василев.
Той говори и за предстоящия сезон.
“Определено съм оптимист. Варна ще привлече повече туристи. Геополитическата обстановка сигурно ще доведе хората при нас. А и времето още през март е напреднало като пролетно. За развитието на СПА туризмът проектът, който ще реализираме – “Алея първа”, е заложено изграждане на термален балнеологичен център. Той ще има и СПА, както и таласотерапия и калолечение”, разкри още представителят на концесионерите на крайбрежната алея.
Андрей Василев обясни и защо концесионерите са отказали стопанисването на 3 плажа – Офицерския, Кабакум и Аспарухово.
“Трудно беше това решение. Но всеки бизнес трябва да има икономическа изгода. Знаете, че 6 г. мерки срещу замърсяването на Офицерския плаж не се предприемат. Да, залегнаха 260 000 лв. в бюджета на общината срещу замърсяването от Шокъровия канал и се надявам след година – две той да е по-чист. Защото все още става въпрос за предпроектни проучвания, а после трябва се търси и вариант за изнасяне на водата извън зоната за къпане. За тази година няма заложени средства. И негативите като концесионери буквално ни принудиха да вземем това решение. В Аспарухово плажът се охранява от 11 спасителни поста. От БЧК искат 6700 лв. на един пост за месец. За 4 месеца ни трябват 280 000 лв., ами концесионните такси? Бизнес се прави за печалба. Надявам се при прехвърлянето на плажовете от МРРБ към Министерството на туризма методиката на изчисление на концесиите да се промени, защото иначе все повече плажове ще остават без наематели”, коментира Андрей Василев.
Той добави, че в областна управа има средства от концесионните такси, които са за обезопасяване на неохраняемите плажове с висока посещаемост.
Андрей Василев се надява проблемите на концесионерите най-после да се решат.
“Адмирации за промяната на правилата за къмпингуване. За мен беше неочаквано, но тъкмо навреме. Няма европейска държава, където да се къмпингува на места, различни от разрешените. С промените на закона нещата се вкарват в нормални рамки. Това е и начин да се опазва природата. Не може просто така, да си опънеш палатката някъде, да запалиш огън”, завърши той.
|
Коментари |
13:06ч. 13 Март 2016 #17  Ema Искам да обърна внимание че не споря със никого.Всеки има право на мнение.Не съм съгласна с футуристичните сгради които се предвиждат.Смятам че трябва да се направят басейни съчетани с околния терен както е в държави с традиции в тази посока и само толкова.
11:19ч. 13 Март 2016 #16  Boris Gеorgiev С този ремонт Алеята ще придобие много по-приличен вид. Дано стигне времето и работата да се свърши качествено.
17:13ч. 12 Март 2016 #15  bbg Още веднъж: Кога ще изчезнат заведенията на мутрите, бандитие и необразованите разположили се по пясъците на плажовете "северен", "южен" и "офицерски"?
12:53ч. 12 Март 2016 #14  morskiОсем ли си, девет ли си, като не ти харесва не ходи на тази алея/улица.Има и други места за плажуване - Зл.пясъци, Св.Св.Константин и Елена, Св.Влас и т.н. Ако искаш пълзи,лежи и т.н. , но не се налагай на другите.
12:38ч. 12 Март 2016 #13  orles Нямам думи.Тези сгради са ужасни ,а ние ще ги реставрираме.Каквото и да ги правят няма да станат приветливи.
08:50ч. 12 Март 2016 #12  Онзи с портниха Ема не мога да разбера такива индивиди като тебе. Всяват паника с измислици и фантазии.
Също както някои медии вчера - Финландия излиза от ЕС , да ама не от ЕС, а ще прави референдум за излизане от еврото.
И моля всички недоволни - проверете статута на Алея 1 и кой какво е купил
17:53ч. 11 Март 2016 #11  osem.tri.edno Крайбрежната алея, каквото и да я правят, ако продължава да бъде същата автомобилна кочина, всичко е напразно. Алея означава място за разходки, в момента е крайбрежно шосе, пълно с коли, мотори, пешеходци, велосипеди, бягащи за здраве и отслабване, снабдителски бусове, и т.н. Типична българска картина, всички се струпваме на едно място, и всеки всекиму пречи. Въпрос на време е да има прегазен пешеходец на алеята.
Това, с колата на плажа ,трябва да е невъзможно, или да стане много скъпо удоволствие.
17:28ч. 11 Март 2016 #10  Анонимен Абсолютно съм съгласен с Florian. Но тогава как ще се вземат наеми за заведенията?
16:17ч. 11 Март 2016 #9  Перверзник Имаше нужда от подобно облагородяване и обновяване.
15:56ч. 11 Март 2016 #8  blackmore Споделям напълно мнението на Florian. Обновяването е по-добре от нищо, но в дълъг срок тия стени по-добре да изчезнат.
15:46ч. 11 Март 2016 #7  bbg Чудесно, но кога ще изчезнат заведенията разположили се по пясъците на плажовете "северен", "южен" и "офицерски"?
15:45ч. 11 Март 2016 #6  darky Ema, разбира се, че е хубава новината. Как прецени, че ще е недостъпно да се ползва балнеологичния център? Не си съчинявай предварително, след като го отворят ще видим. Според мен подобен род СПА център би допаднал много, както на родни, така и на чужди туристи. Предвид положението в съседните ни държави, смятам, че тази година ще има голямо увеличение на чуждите туристи у нас и трябва да се направи всичко възможно, за да ги спечелим и за догодина.
15:38ч. 11 Март 2016 #5  turbo Крайбрежната ще придобие европейски вид, това някои хора ги плаши. Разбираемо, но Варна е туристически град, трябва да се развива в тази посока. Едно по едно се случват нещата.
15:24ч. 11 Март 2016 #4  Ema Не знам къде е хубавата новина. Говори се че ще строят на Алея първа - балнеологичен център/най-вероятно ще бъде недостъпен за обикновените хора/. И защо ще строят в Парка? За автомобилното движение нищо не се казва.Гражданите на Варна искаме там да се движи само еко автомобил.
14:41ч. 11 Март 2016 #3  Florian Изчерпана им е ролята и за това трябва да се премахнат тези огромни зидани огради приличащи на зандан... Крайно време е гледката и въобще концепцията на алеята да се модернизира.
14:18ч. 11 Март 2016 #2  havana Хубава новина, дано стане по-бързичко. Очертава се силен сезон
14:18ч. 11 Март 2016 #1  Фидел Кастро Време беше да се започне някаква работа по тази алея. Дано до лятото се преобрази поне малко.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 30 млн. евро са вкарани в обращение чрез магазините на Lidl
Днес, 2 Февруари 2026 13:53
Около 30 млн. евро - банкноти и монети, са вкарани в обращение през касите на ритейлъра през първия месец от въвеждане на еврото. Общо 124 тона евро монети са били заредени в търговските обекти на веригата...
| |
 |
 Зимата напомни за себе си: Студено утро и снежна покривка във Варна (снимки)
Днес, 2 Февруари 2026 07:28
Студено февруарско утро посрещна Варна днес. Термометрите в морската столица отчетоха -4 градуса, но заради вятъра усещането е значително по-ниско – около -8.
Снежна покривка се натрупа във Варна...
| |
 |
 Световен гигант награди INSAIT с половин милион долара за постижения в изкуствения интелект
Днес, 2 Февруари 2026 14:58
Световният технологичен лидер Google подкрепи Института за изкуствен интелект и науки за данни (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с награда от 500 000 щатски долара. Отличието е...
| |
 |
 Двама загинали при катастрофа на пътя Варна - Бургас, пътят е затворен
Днес, 2 Февруари 2026 14:45
Двама души загинаха при тежка катастрофа на пътя Варна - Бургас, в района на село Старо Оряхово, след като микробус и лек автомобил се сблъскаха челно. Пътният инцидент е станал към 14:00 часа днес на...
| |
 |
 Разследват сигнал за трима убити в хижа край прохода „Петрохан”
Днес, 2 Февруари 2026 14:43
Разследват сигнал за смъртта на трима мъже в хижа край прохода „Петрохан”, потвърдиха за NOVA от МВР.
Районът, в който се намира постройката, е труднодостъпен. Екипи на полицията са се насочили към...
| |
 |
 Григор Димитров се изкачи в световната ранглиста, Иван Иванов с рекордно класиране
Днес, 2 Февруари 2026 14:30
Най-добрият български тенисист Григор Димитров се изкачи с две позиции в обновената световна ранглиста на ATP.
34-годишният Димитров, който отпадна в първия кръг на Откритото първенство на Австралия,...
| |
 |
 Сериозен интерес към Варна на международно туристическо изложение в Молдова
Днес, 2 Февруари 2026 14:17
Община Варна участва в Международното изложение за туризъм и пътувания „Tourism & Travel Expo“, което се проведе в Кишинев, Република Молдова във времето от 30 януари до 1 февруари. Форумът е традиционен...
| |
 |
 Най-високата пътека за разходка по покрив във Великобритания отваря на 14 февруари
Днес, 2 Февруари 2026 14:05
Нова атракция, обявена за най-високата пътека за разходка по покрив във Великобритания, ще бъде открита в двореца Александра в Северен Лондон на 14 февруари 2026 г.
Преживяването, наречено Summit, ще...
| |
 |
 С дефицит от 3,1% и ръст на приходите от 19,5% по КФП приключи бюджетната 2025 година
Днес, 2 Февруари 2026 13:40
На база на данните от месечните отчети за касовото изпълнение на бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) за 2025 г. е дефицит в размер...
| |
 |
 Китай екзекутира 15 членове на престъпни банди, базирани в Мианмар
Днес, 2 Февруари 2026 13:26
Китай екзекутира най-малко 15 водещи членове на престъпни банди, базирани в Северен Мианмар, признати за виновни в убийства, телекомуникационни измами и трафик на наркотици. Четирима от тях бяха екзекутирани...
| |
 |
 Президентът Йотова започва консултации с парламентарните групи за служебен премиер
Днес, 2 Февруари 2026 13:13
Президентът Илияна Йотова ще проведе първите консултации с представители на парламентарните групи в 51-вото Народно събрание във връзка с процедурата по назначаване на служебен министър-председател.
Консултациите...
| |
 |
 Водачка пострада при катастрофа край варненското летище
Днес, 2 Февруари 2026 13:00
Водачка пострада при пътен инцидент край варненското летище. Произшествието е станало в събота малко преди 7:00 часа сутринта на пътен възел „Летище“, съобюиха от местната полиция.
Лек автомобил, управляван...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|